1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bebek ölümleri artıyor
Bebek ölümleri artıyor

Bebek ölümleri artıyor

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıla oranla 2019 yılında Gaziantep’in bebek ölüm hızında artma olduğu, rakamlarla 2018 yılında binde 15,4 iken 2019 yılında bebek ölüm hızının binde 16,2’ye yükseldiği gözlendi.

A+A-

 2020 yılı Ocak ayından beri Gaziantep’te yaşanan bebek ölümlerinin düşmediği, aksine arttığı, yaşanan bebek ölümlerinin yarıdan fazlasının ise Suriyeliler'e ait olduğu kaydedildi. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, önüne geçilemeyen bebek ölüm nedenlerinin araştırılması için komisyon kurulması gerektiğini söyledi. 

BU SORUN CİDDİ BİR SORUN

Gaziantep’te 2019 yılında 681 bebek 1 yaşını doldurmadan öldü. Bin canlı doğum başına düşen bebek ölümü sayısı Gaziantep için binde 16,2 olurken, bu oranla Gaziantep tüm iller içinde bebek ölüm hızının en yüksek olduğu il oldu. Tarla, “Gaziantep’teki bebek ölüm oranı Türkiye geneli orana göre çok yüksek. Bu oran içerisinde Suriyeli mülteci bebek ölümlerine baktığımız zaman bu durumun hiçbir zaman istatistiklere girmediğini fark ettik. Savaşın onuncu yılına giriyoruz, anne ölümleri, bebek ölümleri ve bakımları noktasında koruyucu hizmetlere önem vermemiz gerekirken aslında bunların hiçbir şekilde komisyonlarda irdelenmediğini görüyoruz. Bu çok ciddi bir sorun, çünkü bir ülkenin sağlıktaki gelişmişliği anne ve bebek ölüm oranlarıyla tespit edilir. Eğer biz halen bu bebeklerin neden ve nasıl öldüğünü tartışamıyorsak iyi bir hizmet vermediğimiz anlamına geliyor’ ’dedi.

HASTANE KURMAK YETERLİ DEĞİL

Bebek ölümlerinin önüne geçmek için hastaneler kurmanın yeterli olmadığını vurgulayan Dr. Ateş Tarla, “Kentimizde Göçmen Sağlığı Merkezlerimiz var, bunların artık Aile Sağlığı Merkezleri statüsünde çalışacağı söyleniyor. Bebek ölümleri nedenleri arasında erken yaşta evlilik, annenin doğum aralıklarının sık olması, ya da doğum öncesi ve sonrası bakımların yerine getirilmemesi gibi durumların yanı sıra, doğumlar hastanelerde mi daha çok gerçekleşiyor yoksa evde kayıt dışı doğum mu yapılıyor bunların araştırılması gerekiyor. Aynı zamanda gebelik önleyici hizmetlere mülteci aileler ulaşabiliyor mu, gebelik kontrolünü nasıl gerçekleştiriyorlar? Bütün bu konularda herhangi bir araştırma ya da veri olmadığını görüyoruz. Bebek ölüm hızı oranını düşürmek için sadece hastaneler kurmak yeterli değildir. Bu bir ekip işidir. Koruyucu hekimlik ve koruyucu tedavi ile birlikte bir sağlık politikasıdır. Çözümler uzun vadeli planlanmalıdır. Suriyeli mülteci bebekler doğdukları zaman kayıt altına alınmalıdır, öldüklerinde ise bir sayı olarak değil, neden öldükleri noktasında gerekli araştırmaların yapılması ve tespit edilmesi gereklidir’’ diye konuştu.

TOĞRUL: ÇEKİNİYORLAR 

Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Son dönemlerde Suriyeli mülteci bebek ölümlerinin haberlerini daha da fazla almaya başladık. Tabi bu konuda alınan kayıtlar da çok sağlıklı değil. Defin listelerinden edinilen bilgilere baktığımızda sadece 2021 yılının ilk iki ayında 0-1 yaş arası 100’ün üzerinde Suriyeli bebeğin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu rakamlar hepimizi endişelendiriyor. Suriyeli kadınlar dil sorunu yaşadıkları için Aile Sağlığı Merkezlerine başvurmaktan çekiniyorlar. Bu da anne ve bebek sağlığı açısından ciddi sorunlar meydana getiriyor. Savaşın onuncu yılında hala mülteci meselesini çözebilmiş değiliz. Sadece bebek ölümleri değil, mültecilerin ucuz işçi olarak çalıştırılması, kadınların ikinci eş olarak alınması, dil problemi, eğitim sorunları gibi birçok sorunun önüne geçilemedi henüz. Daha önceki dönemlerde de Suriyeli bebek ölümlerine ilişkin verileri sorduğumuz sorularda bakanlık maalesef doyurucu bir cevap vermedi. Bu anlamda komisyonlar kurulmalı ve bu sorunları azaltacak çalıştaylara ve konunun uzmanlarının görüşlerinin alınmasına ihtiyaç var. Bu konuda maalesef hükümet mülteci haklarıyla ilgili çalışan kurumların görüşlerini değerlendirmiyor. ‘Biz en iyisini biliriz, biz zaten gerekeni yapıyoruz’ gibi bir yaklaşım sergiliyor’’ ifadelerini kullandı. KAYNAK: VOA Türkçe 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.