CIP salonu nihayet CIP salonu nihayet

Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyesi bayram boyunca sorun yaşanmaması için tüm ekiplerini seferber etti. İl Emniyet müdürlüğü ve jandarma ekiplerinde olumsuzluk yaşanmaması için sahada olacağı Kurban bayramında 7 bin 935 kolluk kuvveti görev yapacak..  

Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı süresince şehrin düzenini ve temizliğini sağlamak amacıyla geniş kapsamlı bir koordinasyon planı hazırladı. Bu plan kapsamında yaklaşık 700 personel görev yapacak. Gaziantep'in merkez ilçelerinde 55 kurban satış alanı ve kurban kesim noktası belirleyen Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 302 personel ve diğer kamu kuruluşlarından 82 personel ile toplamda 384 kişilik ekip, sahada nöbet tutacak. 

İLAÇLAMALAR TÜM HIZIYLA SÜRECEK

Bayram boyunca yapılacak çalışmalar kapsamında 30 bin çöp konteyneri ilaçlanacak ve temizlenecek, 165 bin sinek ve karasinek odağı kontrol edilecek, 250 adet sarı bayrak uygulaması yapılacak. Satış ve kesim alanları da ilaçlanacak. Belediye, bayram süresince ve sonrasında karasinek ve sivrisinek oluşumunu engelleyerek vatandaşların rahat bir bayram geçirmesini hedefliyor.

EMNİYET VE JANDARMA TEYAKKUZDA

Kurban Bayramı Trafik ve Emniyet tedbirleri çerçevesinde  Emniyet Müdürlüğü ekipleri  6 bin 826, Jandarma ise bin 109 olmak üzere il geneli toplam 7 bin 935 kolluk personelini görevlendirdi. Tatil süresince Jandarma  ve Emniyet  tarafından trafik güvenliği açısında farklı noktalarda emniyet kemeri, motosiklet kask, ehliyet kontrolü ve alkol kontrolü yapılması için personel görevlendirilmesi gerçekleşti.  Ekipler her gün için belirlenen güzergâhlarda radarla hız denetimi yapılacak ve şehrin farklı noktalarında trafik kural ihlallerini tespit edilmesi amacıyla drone destekli denetimler icra edilecek. Şehirlerarası otobüs terminalinde ve yolcu otobüslerinde yolcu görünümünde sivil personel görevlendirmek sureti ile sürücü ve yolculara trafik güvenliği ve emniyet kemerlerini takmaları konusunda gerekli bilgilendirmeler yapılacak ve kural ihlallerinin tespiti sağlanacak.

İLÇELER DE DENETİM

Oğuzeli İlçesi Çaybaşı Kurban kesim noktasında oluşabilecek trafik yoğunluğu ve araç hareketliliğini düzenlemek maksadıyla İl Jandarma Komutanlığına bağlı 5 Trafik Timi 15 Personel görevlendirildi. Ayrıca, halkın yoğun olarak bulunduğu cadde, bulvar, park, AVM gibi  güzergâhlarda yaya devriye ve ekip görevlendirilmesi yapılmıştır. Haricen kurban kesim yerleri, camiler, mezarlıklar ve pazar yerlerinde gerekli trafik ve emniyet tedbirleri aldı. Hayvan hırsızlıklarının artma ihtimaline karşı vatandaşlar bilgilendirilecek ve hayvan nakil işlemleri takip edilecek olan emniyet sahte para kullanımına karşı bilgilendirme çalışmalarını da gerçekleşti.
 

Editör: Ebru Kont