- Dünyada ilk çocuk trahom hastanesi Gaziantep’te kuruldu
- Çocuk Trahom Hastanesi’nin açılışını Adnan Menderes yaptı

Dr.Bayrak Gaziantep’te Cumhuriyet dönemi salgın hastalıklar ve sağlık hizmetleri konusunu kaleme aldı. Kentin sağlık alanındaki yolculuğunu, kısıtlı imkanlara rağmen salgın hastalıklarla nasıl mücadele edildiğini belgelerle, fotoğraflarla ortaya koyan Bayrak, dünyada ilk ve tek çocuk trahom hastanesinin Gaziantep’te nasıl kurulduğunu anlatıyor.

Yaş ayrımcılığı yapmayın Yaş ayrımcılığı yapmayın

DÜNYADA İLK VE TEK

Gaziantep sevdasılı, pek çok ödülü bulunan başarılı doktorlarımızdan Bayrak, Gaziantep’in sağlık alanındaki yolculuğunu anlattığı kitabında, Gaziantep’in geçmişini ve şehrin bugünkü sağlık sistemine nasıl ulaştığını anlamamızı sağlıyor. 1920-1970 arasında 50 yıllık dönemde Gaziantep’te kısıtlı olan imkanlara rağmen salgın hastalıklarla nasıl mücadele edildiğini anlatıyor. Bayrak, kitabında, Gaziantep’te kurulan çocuk trahom hastanesinin dünyada ilk ve tek hastane olduğunu belirtiyor.

HASTANEYİ MENDERES AÇTI

Gaziantep’te 1974- 1975 yılları arasında kolera salgını yaşanmış. Buna yer altı suları neden olmuş. Bayrak bunları belgeleriyle aktarıyor. Bu kitapla şunu anlıyoruz, Gaziantep eskiden beri Güneydoğunun Cerrahpaşasıymış. O yıllarda salgın hastalık çok. O yıllarda nüfusun yüzde 81 trahomlu. Hatta Kilis’te bu oran 91. 1960 yıllarda trahom oranı yüzde 1’lere düşüyor. Dünyada ve Türkiye’de çocuk trahom hastanesi 1953 yılında Gaziantep’te kurulmuş 1953. Adnan Menderes kurdelesini kesip açmış.”

BAYRAK ONLARA TEŞEKKÜR EDİYOR

Kitabını oğlu Ürolog Prof. Dr. Ömer Bayrak ve kızı İngilizce öğretmeni Zeynep Bayrak Kırtan ve tüm sağlık çalışanlarına armağan eden Bayrak, ayrıca Gaziantep tarihinin kayıt alınması, gelecek nesillere ışık tutması için hazırladığı kitaba desteklerinden dolayı Fatma Şahin, Erdem Güzelbey, Asım Mıhçıoğlu, Hakan Tanrıöver ve emeği geçen pek çok isme teşekkür ediyor. Meral KINACILAR ERBEKTE
 

Editör: Ebru Kont