1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bayrak Eskişehir’de
Bayrak Eskişehir’de

Bayrak Eskişehir’de

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Türkiye Kent Konseyi buluşmasında başkanlık devir teslim töreni Eskişehir’de yapıldı.

A+A-

Dönem başkanlığı sona eren Gaziantep Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Necati Binici, görevi Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy’a devretti. Türkiye Kent Konseyleri buluşmasında yine şehirlerin geleceği üzerine beyin fırtınası yapıldı. Kentleri Yeniden Düşünmek” başlıklı oturumda, şehirlerimizi nasıl bir geleceğin beklediği tartışıldı.

 

Eskişehir Kent Konseyinin ev sahipliğinde "Kentleri Yeniden Düşünmek" konulu Türkiye Kent Konseyleri buluşması, gerçekleştirildi. Etkinliğe Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da katıldı.

 

BÜYÜKERŞEN:YEREL YÖNETİMLER YAPISINDA SIKINTILAR VAR

 

Etkinlikte konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, kent konseylerinin önemine vurgu yaparak, “Kent konseyleri, fevkalade önemli kuruluşlar ama Türkiye’de çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmek, batı dünyasının bir parçası olabilmek için yıllardan beri uğraşan bir ülkenin mensupları olarak eksiğimiz, yanlışlarımız, düzeltilmesi gereken pek çok yönlerimiz var. Ben kent konseylerinin fevkalade önemli fonksiyonlara sahip bir kuruluş olduğuna inanan belediye başkanlarındanım. Yalnız önemli olan, yerel yönetimlerde belediyeler mevzuatı ve belediyecilik yapısı, yerel yönetimler yapısındaki göremediğimiz bazı sıkıntılar var. Daha doğrusu herkesin göremediği sıkıntılar var. Her şeye rağmen ben ümitvarım. Çünkü haber alıyoruz ki, hükümetimiz yeni bir belediyeler yasası hazırlamakla meşgul. O zaman yerel yönetimlerin de bu yasanın içinde yeni baştan dikkate alınması lazım geldiği inancındayım. İnşallah alıyorlardır diye de ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

 

ŞAHİN:DÜNYA NEREYE GİDİYOR?

 

Kent konseylerinin bakış açısının, gelecek planlamaları adına çok önemli olduğunu vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Gördüğümüz bir şey var, dünya nereye gidiyor? Dünya aslında kent konseyleri bakışının özümsenmesine gidiyor. Bu meselenin aynen yemek yemek, su içmek gibi, yaşamak için neye ihtiyacımız varsa, düşüncelerimizi paylaşmak ve bu düşüncelerden bir uzlaşı çıkarmak, bunun üzerine yaşam kalitesini ve vatandaş memnuniyetini arttıracak şekilde bunu önümüze bir rehber yapıyor.” dedi.

 

Yücel Yılmaz: Konseyler gelecek adına bizi uyarmalı

 

Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise, Kent Konseylerinin sorumlulukları içerisinde Belediyeleri gelecek adına yol gösterici olmaları gerektiğini söyledi. Yılmaz “bize günümüzle ilgili olmaktan çok geleceğe yönelik projeler sunmalı. O zaman kent için yapılacak her hizmette bizlerde konseylerden faydalanma şansı bulabiliriz. Karesi Belediyesi olarak kent konseyimizin çalışmaları bizi mutlu ediyor “diye konuştu. 

 

BİNİCİ SUNUM YAPTI

Kent konseyleri birliğinin dönem Başkanlığı döneminde yapılan icraatları anlatan ve sunum yapan Necati Binici, birliğin bayrağını bundan sonra Eskişehir’in taşıyacağını söyleyerek başarılar diledi. 

 

Yapılan konuşmaların ardından, dönem başkanlığı sona eren Gaziantep Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Necati Binici, görevi Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy’a devretti. HABER MERKEZİ/İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.