1. YAZARLAR

  2. Av. Metin Kınacılar

  3. BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ
Av. Metin Kınacılar

Av. Metin Kınacılar

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ

A+A-

MUSTAFA KEMAL PAŞA

28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günleri başarılı geçen taarruz harekâtı, 5. Yunan Tümeni'nin çevrilmesi ile sonuçlandı.

29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçerek muharebenin sür'atle sonuçlandırılmasını gerekli buldular. Düşmanın çekilme yollarının kesilmesi ve düşmanı çarpışmaya zorlayarak tamamen teslim olmalarını sağlama yolunda karar aldılar ve karar sür'atli ve düzenli bir şekilde uygulandı. 

30 Ağustos 1922 Çarşamba günü taarruz harekâtı, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandı. Büyük Taarruz'un son safhası Türk askerî tarihine Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti.

30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak Mustafa Kemal Paşa'nın ateş hatları arasında, bizzat Zafertepe'den idare ettiği savaşta, tamamen yok edildi veya esir edildi.

Mustafa Kemal Paşa o tarihî "ORDULAR, İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR. İLERİ!" emrini verdi.

Türk ordusunun bu muharebede, 15 günde 450 kilometre mesafe katederek 9 Eylül 1922 sabahı İzmir'e girdi. Yüzbaşı Şerafettin Bey Hükûmet Konağına, 5. Süvari Tümenin öncüsü Yüzbaşı Zeki Bey Kumandanlık Dairesine, 4. Alay Komutanı Reşat Bey de Kadifekale'ye Türk bayrağını çektiler.

YOKTAN VAR OLAN BİR MİLLETİZ.

BAYRAĞIMIZDAKİ AL İLE KIRMIZI, AKAN KANIN VE ZAFERİN RENKLERİDİR.

Mehmet Akif Ersoy “ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZILMASINI NASİP ETMESİN” demiştir.

Bizler varoldukça bir daha İstiklal Marşı yazılmayacak, içte ve dıştaki hainler hep mağlubiyetle tanışmıştır ve tanışacaktır.

Bu zafer Türk ordusunun isimsiz kahramanları tarafından 15 gün gibi bir zamanda 450 kilo metre yolu yaya yürüyerek kazanılmış bir zaferdir.

 Atatürk'ün büyük zafer için dediği gibi; "UNUTULMAMALIDIR Kİ GENÇ TÜRKİYE CUMHURİYETİN TEMELLERİ BURADA ATILDI. EBEDİ HAYATI BURADA TAÇLANDIRILDI. BU SAHADA AKAN TÜRK KANLARI, BU SEMADA UÇAN ŞEHİT RUHLARI DEVLETİMİZ VE CUMHURİYETİMİZİN EBEDİ MUHAFIZLARIDIR" öyle de kalacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.