1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkan'dan Küsget esnafına sabır mesajı
Başkan'dan Küsget esnafına sabır mesajı

Başkan'dan Küsget esnafına sabır mesajı

Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mustafa Kemal Güneş, KÜSGET’teki yolların durumunu bildiklerini ancak 45 yıllık elektrik sorunun çözümü için yapılan çalışmalardan dolayı esnaftan sabır istedi.

A+A-

 Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi’nin Haftaya Bakış’ta ‘KÜSGET A BLOK’A YOLU DÜŞEN VARMIDIR?’ Başlığıyla verdiği  ve A Bloktaki sıkıntılarını yazdığı köşesiyle ilgili Güneş bilgilendirme yaptı. Başkan Güneş, “Özekşi’nin yazdıkları kesinlikle doğru. Ama bizler KÜSGET’in 45 yıllık enerji sorununu çözmek için çalışıyoruz. Elektrik trafolarının güçlenmesi, aydınlatma direkleri, trafo bağlantıları yapılıyor. C Bölgesi, D bölgesi bitti, B bölgesinin yüzde  70’i bitti. A Bölgesi’nin de yarısı bitti. Haziran ayına kadar tüm çalışmalar bitecek” dedi. 

45 YILLIK SORUN BİTECEK

Başkan Güneş, Enerjisa’nın 200 milyonluk yatırımın 40 milyonunu KÜSGET için harcayacağını belirterek, “Geçtiğimiz yıl başlayan çalışmalarda  25 adet trafo binası, 824 adet aydınlatma direği tesisi için imzalar atıldı. Çalışmalar kapsamında 443 adet saha dağıtım kutusu tesisi, 109 km alçak gerilim kablosu, 26 km yüksek gerilim kablosu tesisi yapılacak.  Biz KÜSGET’in 45 yıllık elektrik sorununu çözmek için çalışıyoruz. Haziran ayına kadar bitecek. Yollar eşiliyor, trafo bağlantıları yapılıyor ardından da biten bloklara asfalt yapılıp diğer bloklara geçiliyor” diye konuştu. 

SIKINTI OLACAK AMA SORUN KALMAYACAK

KÜSGET’te uzun yıllardır sürekli elektrik kesintisi yaşandığını ve esnafın bu konuda ciddi sıkıntı çektiğini anlatan Güneş, “Evet şimdi esnaf yollardan dolayı sıkıntı çekiyor. Havanın yağışlı olduğu günlerde bu daha da artıyor. Ancak, C Bölgesi, D bölgesi bitti, B bölgesinin yüzde  70’i bitti. A Bölgesi’nin de yarısı bitti. Kış şartlarında çalışma ağır gidiyor ama Haziran ayında bitecek. Bitince herkes derin nefes alacak” şeklinde konuştu. 

NELER YAPILACAK ?

Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mustafa Kemal Güneş, Toroslar Elektik Dağıtım A.Ş’nin Gaziantep ilindeki yekpare niteliğinde en büyük projesi olan; ‘KÜSGET(A-B) Blok Modüler dönüşüm projesinde önemli adımlar atıldığını belirterek, “Küsget sanayi sitesindeki 1970’li yıllarda tesis edilmiş havai hatlı şebeke tümüyle yeraltı şebekesi olarak yenilenecek. Bölgede 1704 adet alçak gerilim abonesi 19 adet yüksek gerilim abonesi bulunmaktadır. Yeni tesis edilecek olan yüksek güçlü trafolar ile sanayi bölgesindeki kapasite artışları ve yeni enerji talepleri rahatlıkla karşılanmış olacak. Ayrıca yapılacak olan yeraltı tesisiyle; arıza sayıları çok yüksek oranda azalacak olup kesinti sürelerinin minimum düzeylere indirilmesi amaçlanmıştır.  Tesis sonrası bölgedeki tüm potansiyel elektrikli tehlikeli durumlar ve yaklaşım ihlalleri ortadan kaldırılmış olacaktır. Yapılacak olan yeraltı aydınlatma şebekesi ile bölgedeki tüm sokaklar gerekli aydınlık seviyesine getirilerek modern bir görünüm kazanması amaçlanmıştır. Proje detayında: 25 adet trafo binası yenilenecektir. 824 adet aydınlatma direği tesisi yapılacaktır. 443 adet saha dağıtım kutusu tesisi yapılacaktır. 109 km alçak gerilim kablosu, 26 km yüksek gerilim kablosu tesisi yapılacaktır.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.