1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkan Şahin'de katıldı
Başkan Şahin'de katıldı

Başkan Şahin'de katıldı

Topkapı Sarayı’nda Baklava Alayı

A+A-

Topkapı Sarayı Bâbüssaâde alanında düzenlenen geleneksel “Muayede ve Baklava Alayı” Merasimi bu yıl altıncı kez canlandırıldı. Tören; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. İskender Pala, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları,  Fatih Belediye Başkanı Mehmet Turan Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, il protokolünün temsilcileri ile yerli ve yabancı birçok turistin katılımıyla gerçekleşti.

d8sqlbcwsaajgwe.jpg

Tarihte padişahın askerlerine ikramı olarak düzenlenen "Muayede ve Baklava Alayı Merasimi", mehter takımı eşliğinde Topkapı Sarayı Askeri Birliği’nin merasim yürüyüşü ve protokolü selamlamasıyla başladı. Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı’nın açılış konuşmasının ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya; en lezzetli buluşmalardan birini gerçekleştirdiklerini vurguladı.

d8sqlbdxyaeqeez.jpg

Dünyanın En Lezzetli Buluşması

Vali Yerlikaya, “Osmanlı devletinin 470 yıl cihan başkentliğini yapan Bâbüssaâde kapısının önündeyiz.  Dünyanın en tatlı, en lezzetli buluşmasına, Baklava Alayı’na hoş geldiniz.  Bize özgü çok güzel, çok özel geleneklerimizin olduğu köklü bir kültürümüz var. Asırlarca devam eden “Muayede ve Baklava Alayı” geleneğimiz, Yeniçeri Ocağı’nın kapatılmasına kadar devam etmiş. Ramazan ayına hürmeten, sarayda padişaha özel olarak yapılan baklava, yeniçeri ocağındaki askerlere ve halka dağıtılmış. Bu suretle devlet ile halk arasında tatlı bir bağ kurulmuş. Bugün yaptığımız merasimle güzel bir geleneğimizi canlandırıyor ve yaşatıyoruz. Baklavalar bu kapıdan dua ve törenlerle tepsilerle çıkıyor, büyük bir ihtişamla selamlama yapılarak asker ocağındaki askerlerimize takdim ediliyor. Verilmek istenen mesaj, sultanımız askerlerine en güzel tatlı olan baklavayı ikram ederek, onlara ne kadar büyü değer verdiğini gösteriyor"

ŞAHİN'E ÖVGÜ

Vali Yerlikaya, "Altı yıldan beri bu geleneği yaşatıyoruz. Bu geleneği canlandırıyoruz. Baklava denilince ayrıca bir parantez açmamız gerekiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin Hanımefendi de aramızda bulunuyorlar. Anadolu’ baklavanın diyarı Gaziantep’imiz olmuştur. Gazi şehrimizin adı baklavaya verilmiş, fıstığa verilmiş. Bu ürünler Gaziantep Baklavası ve Gaziantep fıstığı olarak anılıyor. Bu suretle bu kıymetli ürünlerin baş tacı edildiği gösteriliyor. Baklavanın Anadolu’daki yar ve yurdu Gaziantep olmuş. Buradan Gaziantep’imizde yaptıkları üretimle baklavamızın bu günlere gelmesine vesile olan ustalarımıza ve İstanbul’da bu güzide mutfağı en güzel şekilde temsil eden bütün ustalarımıza teşekkür ediyoruz.

Bu güçlü geleneğimizi en güzel şekilde yaşatmak ve geleceğe aktarmak dileğiyle bütün katılımcıları saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

d8sqlbmxuaa8_7_.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum