Bu gelişme üzerine S.S 13. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği ve  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ömer Yılmaz, durumu yalanladı. Yılmaz, Esnaf Kefalet kredilerinin artışları ile ilgili çeşitli siyasi kurumların Halk Bankasının zarar ettiğini  ve ekonomik koşulları bilmeyen bazı kesimlere yalan yanlış bilgilerle toplumu yanılttıklarını söyledi. 

ESNAFIN KAFASI KARIŞTI

Yılmaz yaptığı açıklamada Esnaf kefalet kredi faiz oranlarının yüzde 100 arttırılmış gibi yanıltıcı haberlerin  esnafın kafasını karıştırdığını vurguladı. Yılmaz,  “Devletimiz esnafımızı desteklemeye devam etmektedir. Piyasadaki banka faizleri yıllık yüzde 60’ı, yüzde 70’i bulmaktadır. Esnaf kefalet ile kullanılan  kredilerin güncellenmiş  faizi yıllık yüzde 29 dur. Bölgeden verilen ve yıllık faizi yüzde 4,5 dan olan kredilerin yıllık faizleri ve deprem destek kredisinin yıllık faizleri hiçbir şekilde artmamıştır. Faizleri artan işletme kredilerimizin en düşük yüzde 17’ ye en yüksek yüzde 29’ a yükseltilmiştir. Hal böyle iken devletimiz deprem bölgesine yüzde 4,5 faiz ile 250.000 TL deprem kredisi vermiştir. Ve bu deprem kredilerinin faizlerini yükseltmemiştir” dedi, 

YAYGARA KOPARTILIYOR

Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi Büyükşehir'den tartı ve ölçü aletleri denetimi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ömer Yılmaz devamla şunları söyledi: “Yine art niyetli çevreler devletimizin bu yaptığı iyiliği görmezden gelip faizler yüzde 100 arttı şeklinde yaygara kopartmaktadır. Esnafımız balık hafızalı değildir. Daha önceki yıllarda ekonomik krizleri de görmüştür. 1995 deki, 2001 deki krizi, faizlerin yüzde 100’lere dayandığı zamanları yaşadık. Kimse faizler yüzde 100 arttı diye yaygara yapmasın. Esnafımız şu son 10 yılda  devletimizin ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül sayesinde altın çağını yaşamıştır. Esnafımıza hizmet etmeye devam ediyoruz. Faizler hiçbir zaman yüzde 100 artmış değildir. Kimse  panik yapmasın. 750.000 TL işletme kredisi ve 1500.000 TL  iş yeri edindirme kredisi olmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir.. Devletimiz esnafımızı mağdur etmemektedir. TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül’e teşekkürü borç biliriz”


 

Editör: Ebru Kont