Seminer, Basın Konseyi'nin UNESCO ile yaptığı ortaklık anlaşması kapsamında yürütülen "Güney Avrupa’da Medyaya Güven Oluşturmak: Kamusal Bir Görev Olarak Gazeteciliğe Destek" projesi çerçevesinde gerçekleşti.

Türk milleti toprağına sahip çıktı Türk milleti toprağına sahip çıktı

11 Haziran Salı günü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Konferans Salonu'nda yapılan seminerin açılış konuşmasını İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi yaptı. Seminerin konuşmacısı Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi ve medya etik denetim konularını anlattı. Türenç, Basın Konseyi’nin amacının basın özgürlüğünü savunmak, medya etik ihlallerini ele almak ve devlet ile halk arasında uzlaşı sağlamak olduğunu belirtti. Türenç, Basın Konseyi'nden çıkan kararların bir yaptırım olduğunu ve bu duruma 'basın koridorunda ayıplanma' dendiğini ifade etti.

Türenç, medya etiğinin önemine vurgu yaparak, Basın Konseyi olarak mesleğin etik değerlerini gazetecilere hatırlatmak ve bu değerlerin doğruluğunu korumak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Medya etiğinin 16 maddesinin gazetecilerin anayasası olduğunu belirterek, her gazetecinin bu maddeleri içselleştirmesi ve benimsemesi gerektiğini vurguladı.

Semineri, Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi Misket Dikmen ve çok sayıda İzmirli gazeteci izledi. Katılımcılara birer sertifika verildi. Basın Konseyi’nin UNESCO ve Avrupa Birliği çerçevesinde gerçekleştirdiği ‘Medyada Etik’ seminerleri devam edecek. Gelecek seminerlere katılmak isteyen gazeteci ve gazeteci adayları [email protected] adresinden bilgi alabilirler.

Editör: Ebru Kont