1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Basın ilan Kurumu Gaziantep'i dinledi
Basın ilan Kurumu Gaziantep'i dinledi

Basın ilan Kurumu Gaziantep'i dinledi

Basın ilan Kurulu Genel Müdürü Rıdvan Duran önce Gaziantep'te basın mensuplarıyla, sonra yerel gazete sahipleriyle buluştu.

A+A-

Daha sonra ise Gaziantep'te kurumların basın ve halkla ilişkiler birimleriyle buluştu. Duran, kamu kurum ve kuruluşlarının halka ilişkiler ve medya alanlarında görevli çalışanlardan empati kurulmasını isteyerek, "Sizler de bir vatandaş olarak kamu kurumlarında nasıl karşılanmak istiyorsanız bulunduğunuz kurumlarda da vatandaşlarla iletişimleriniz o şekilde yapın isteriz." dedi. Duran, iki günlük Gaziantep ziyaretinde gazete sahipleriyle buluşarak, sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. 

GAZETE SAHİPLERİ ÖNERİ VE ÇÖZÜMLER SUNDU

Gazete sahipleri ve sorumlu müdürleriyle ŞKM'de yapılan toplantıda, yerel basının sorunları masaya yatırıldı. Rıdvan Duran pandemi dönemi süresince yerel gazetelere kolaylıklar sağladıklarını belirtti. Gazete sahipleri ise yaşanan sıkıntıları anlatarak bunlara çözüm bulunmasını istedi. Toplantının ağırlık noktası resmi ilanlarda alınan yüzde 18'lik kdv'nin indirilmesi ve resmi ilan alan gazetelerin birleşmesi konusu oldu. Gaziantep'te 14 gazetenin resmi ilan aldığı ancak gelen aylık rakamların çok düşük olmasının sıkıntı yarattığını söyleyen gazete sahipleri, "gazete sayısı azalmalı. 2 gazete anlaşarak tek gazeteye düşmeli. Ancak bu girişimde en önemli unsur, böyle bir birleşmede o gazetenin iki gazetelik resmi ilan hakkı olmalı. 130 göstergenin iki misline çıkması gerekir. Şu anda bunlar olmuyor. Gazeteler anlaşsa dahi iki gazetenin birleşmesi sonucu ilan hakkı tek gazeteye düşüyor" dedi. Basın İlan Kurumu Rıdvan Duran, bu konuyu yönetim kuruluyla göreceğini dile getirdi. Eğer böyle bir karar çıkarsa, Gaziantep'te gazete satın alan veya birleşenler için önemli bir adım atılacak.

ÖNEMLİ BİR PROGRAM

Duran, Gaziantep Valiliği, BİK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İpekyolu Kalkınma Ajansının (İKA) iş birliğinde Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Kamu Kurumlarının Basın ve Halkla İlişkiler Birimlerinde Çalışan Personelin Kurumsal İletişim Kapasitesinin Güçlendirilmesi" programında yaptığı konuşmada, gazetelerin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının halkla ilişkiler ile medya kısımlarıyla eğitim çalışmaları organize ettiklerini söyledi.

DAVUT GÜL "İLETİŞİM KANALLARI VATANDAŞA AÇIK OLMALI"

Vali Davut Gül, vatandaşlar ile devlet arasındaki iletişimin değiştiğini belirterek, “Eskiden radyo veya televizyondan yapılan bir açıklamayı vatandaşlar talimat olarak algılıyordu. Şimdi vatandaşların talepleri var ve devlet olarak bunları yerine getirmemiz gerekiyor. Patron millet, bizlerde millete hizmet eden kamu görevlileriyiz. İletişim kanallarının vatandaşa açık olması ve vatandaşa sadece usulen verilen cevap değil, taleplerini yerine getirecek ve vatandaşı tatmin edecek açıklayıcı bilgi vermek durumundayız.” dedi

VATANDAŞ CİMER’İ BİLİYOR

2000'li yılların ardından kamu kurumlarında iletişim kavramının ön plana çıktığını anlatan Duran, "Daha öncesinde kurumlarda tek taraflı yapılan ve vatandaşın dilekçeyle müracaat ettiği iletişim, iki taraflı gerçekleştirilen bir eylem oldu. Teknolojin gelişmesi ve dijitalleşmeyle vatandaşın ulaşabildiği birçok alan var. Kamu kurumlarımız da e-nabız ve e-devlet gibi uygulamalarla dijitalleşme anlamında birçok özel kuruluşun önünde gidiyor." diye konuştu. Duran, 2019 verilerine göre CİMER'e müracaatın 3 milyonu geçtiğine işaret ederek, vatandaşların CİMER'i kullanmayı çok iyi bildiğini dile getirdi.

BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Bu konuda kurum ve kuruşlardaki hakla ilişikler ve medya çalışanlarına büyük iş düştüğünü vurgulayan Duran, şunları kaydetti: "Çünkü kurumlardaki ilgili birimlerimizin çalışanları, devletin gülen yüzüdür. Vatandaşa kapı-duvar olmayan, açılan yüzüsünüz. Vatandaş bir şekilde üst yöneticilere, hele ki sosyal medyanın bu kadar üst düzeyde kullanıldığı bir dönemde çok faklı kanallarla ulaşabiliyor, derdini ve sorununu aktarabiliyor. Bunun yanında istismar da edebiliyor. Kamu yöneticileri bu konuda mağdur da olabiliyor, bununda farkındayız. Bu konuda özellikle hassasiyetli olunmasını bekliyoruz. Vatandaşlarla empati kurulmasını istiyoruz. Sizlerde bir vatandaş olarak kamu kurumlarında nasıl karşılanmak istiyorsanız bulunduğunuz kurumlarda da vatandaşlarla iletişimleriniz o şekilde yapın isteriz."

GÜL: BİLGİ VERMEK ZORUNDAYIZ

Vali Davut Gül ise vatandaş ve devlet arasındaki ilişkinin değiştiğini söyledi. Geçmişte vatandaşların televizyon ve radyoyla kendilerini ifade ettiğini belirten Gül, şöyle devam etti: "Vatandaşlarımızın talepleri var ve devlet olarak bunları yerine getirmemiz gerekiyor. Millet patron, bizler de vatandaşlara hizmet eden kamu görevlileriyiz. Patronun millet olduğu yerde de vatandaşlarla iletişim için olabildiğince iletişim kanallarının kullanılması gerekiyor. Sadece onlara usulen verilen bir cevap değil, taleplerini yerine getirecek açıklayıcı bilgi vermek durumundayız." Gül, kurumların resmi sosyal medya hesapların olması ve aktif şekilde kullanılması gerektiğine de dikkati çekti. Yarın sona erecek ve yaklaşık 60 çalışanın katıldığı eğitim programında akademisyen ve eğitmenler, katılımcılara sunum ve bilgilendirmeler yapacak. 

KATILIM YOĞUN SAĞLANDI

Seminere Vali Davut Gül, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Turan, Basın İlan Kurumu Gaziantep İl Müdürü Haşim Poyraz, Şehitkamil Belediyesi Basın Müdürü Aydın Sert ve kamu kurumlarının ilgili personelleri katıldı.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.