1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bartık davasında sürpriz karar
Bartık davasında sürpriz karar

Bartık davasında sürpriz karar

FETÖ elebaşı Gülen'in çağrısı üzerine Bank Asya'ya oda adına 500 bin lira yatırılmasını sağladığı iddiasıyla eski GTO Başkanı Bartık ile eski Genel Sekreter Halil Göçer'in yargılanmasına devam edildi

A+A-

 Eyüp Bartık ile Halil Göçer'in hazır bulunduğu dava 17 Nisan'a ertelendi. Mahkeme heyeti Bartık ve Göçer hakkındaki yurt dışına yasağının devamına karar verdi. Bu arada dikkat çeken bir karar daha çıktı ve mahkeme heyeti Ahmet Selim Ener'in tanık olarak dinlenmesini istedi. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Ahmet Selim Ener, Eyüp Bartık'ın FETÖ çalışan birisi olduğunu iddia etmiş ve kendisini Ticaret Odası Başkanlığına Cemaatin getirdiğini iddia etmişti. Bu ifadeden sonra mahkeme heyetinin Selim Ener'i dinleme kararı vermesi, davanın seyrinin değişebileceği yorumlarını beraberinde getirdi. 

​Fetullah Gülen'in çağrısı üzerine Bank Asya'ya oda adına 500 bin lira yatırılmasını sağladığı iddiasıyla yargılanan eski Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık ile eski Genel Sekreter İbrahim Halil Göçer, dün yine hakim karşısına çıktı.

Davaya müşteki olarak müdahil olan dönemin GTO Meclis Başkanı Ali Yener'in avukatı FETÖ'ye yönelik soruşturmada "silahlı terör örgütü yönetme" suçundan tutuklu yargılanan ve Bartık aleyhine beyanda bulunan Ahmet Selim Ener'in duruşmada dinlenmesini talep etti. Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmaya başka bir FETÖ davasından tutuklu yargılanan Ahmet Selim Ener'in dinlenmesine, GTO yönetiminin 8 Ocak 2015 tarihli oturum tutanağının istenmesine karar verdi. 

 

DAVANIN SEYRİ DEĞİŞİR Mİ? 

 

Eyüp Bartık ile Halil Göçer'in hazır bulunduğu dava 17 Nisan'a ertelendi. Mahkeme heyeti Bartık ve Göçer hakkındaki yurt dışına yasağının devamına karar verdi. Bu arada dikkat çeken bir karar daha çıktı ve mahkeme heyeti Ahmet Selim Ener'in tanık olarak dinlenmesini istedi. Ahmet Selim Ener, geçtiğimiz günlerde Eyüp Bartık'ın FETÖ çalışan birisi olduğunu iddia etmiş ve kendisini Ticaret Odası Başkanlığına Cemaatin getirdiğini iddia etmişti. Bu ifadeden sonra mahkeme heyetinin Selim Ener'i dinleme kararı vermesi, davanın seyrinin değişebileceği yorumlarını beraberinde getirdi. 

 

YURTDIŞI YASAĞIM KALDIRILSIN

 

Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in çağrısı üzerine Bank Asya'ya 30 Ocak 2014'te GTO tarafından 500 bin lira yatırılması talimatını verdiği iddiasıyla 15 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanıklar Bartık ile Göçer ve avukatları hazır bulundu. Eyüp Bartık ve Halil Göçer'in savunmasını yapan avukatları, Bartık ve Göçer'in FETÖ üyesi olmadığını Bank Asya'ya yatırılan 500 Bin TL'nin de suç unsuru oluşturmadığını savundular. 

 

TİCARİ HAYATIMI ETKİLİYOR 

 

Sanık Eyüp Bartık ise önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, hakkındaki yurt dışı yasağının, ticari hayatını engellediği gerekçesiyle kaldırılmasını istedi. Göçer de önceki duruşmalardaki savunmalarını tekrar ettiğini dile getirerek, suçsuz olduğunu söyledi.

 

BARTIK'IN TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmaya başka bir FETÖ davasından tutuklu yargılanan Ahmet Selim Ener'in dinlenmesine, GTO yönetiminin 8 Ocak 2015 tarihli oturum tutanağının istenmesine karar vererek, sanık Bartık'ın talebinin reddine karar verip duruşmayı erteledi. 

 

AHMET SELİM ENER NE SÖYLEMİŞTİ

 

Etkin pişmanlık kapsamında örgütle iltisaklı aralarında iş adamlarının da bulunduğu bir kişinin ismini veren Ener, eski GTO Başkanı Eyüp Bartık'ın (FETÖ'ye yardım etmek suçundan yargılanıyor) FETÖ tarafından başkan yapıldığını ve kendisinin örgütte vaatlerde bulunduğunu iddia etti.  Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya "silahlı terör örgütünü yönetmek" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi istenen tutuklu sanık Ahmet Selim Ener ile avukatları hazır bulundu. Savunma için söz alan sanık Ener, terör örgütü FETÖ ile bağlantısının olmadığını iddia ederek, 17-25 Aralık darbe girişiminden önce örgütün iç yüzünü bilmediğini ve iyi niyetle katıldığını ifade etti.

Örgütün iş gezilerine katıldığını aktaran Ener, "Uçağa bindiğimizde ilk sadaka toplanırdı. Kazadan ve beladan uzak tutması için. Sonra örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in görüntüleri izlettirilirdi. Yurt dışında yapılan okullardan bahsedilirdi. Bunlar anlatıldığında duygusal bir hava oluşurdu. Bir keresinde ben de 300 avro vermiştim." dedi. FETÖ elebaşının beddua seansına katıldığı iddialarını kabul etmeyen Ener, 17 Aralık 2013 tarihinde uçakla Amerika'ya tedavi amacıyla gittiğini, aynı uçakta sözde "imamlar"ın bilet aldığını bilmediğini havalimanında görünce öğrendiğini savundu. Etkin pişmanlık kapsamında örgütle iltisaklı aralarında iş adamlarının da bulunduğu bir kişinin ismini veren Ener, eski GTO Başkanı Eyüp Bartık'ın (FETÖ'ye yardım etmek suçundan yargılanıyor) FETÖ tarafından başkan yapıldığını ve kendisinin örgütte vaatlerde bulunduğunu iddia etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.