1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baro’da seçim heyecanı
Baro’da seçim heyecanı

Baro’da seçim heyecanı

İki isim adaylıklarını açıkladı

A+A-

Gaziantep Barosu Eski Başkanı Av. İskender Kahraman ve Av.Ömer Faruk Akan, Ekim ayında yapılacak Genel Kurulda Baro Başkanlığına aday olacaklarını açıkladı. Kahraman ‘Aynı Yolda Hep Birlikte’,  Akan ise ‘Herkesin Barosu Her Meslektaşa Eşit Baro’ sloganıyla yola çıktı.

DEMOKRATİK VE ÇOĞULCU BİR BARO

Av.Akan Gaziantep Barosu Başkanlığına neden aday olduğuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:”Yargının kurucu üç unsurundan biri olan savunma erki, maalesef yaşanan politik  ve ideolojik çatışmaların neticesinde mesleki anlamda  bir erozyona doğru  itilmiş olup, mevcut iktidar tarafından Avukatlık mesleği itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Hem ekonomik anlamda hem de statü bakımından  bu itibarı tekrar Avukatlık  mesleğine kazandıracak olan şüphesiz Baroların özverili çalışmaları olacaktır. Tüm meslektaşlarımın ve yerel  dinamiklerin yönetim sürecine  aktif katılımı ile ‘’Herkesin Barosu,Her Meslektaşa Eşit Yakınlıkta Bir Baro’ sloganı ile yola çıkıyoruz.”

YENİ BİRİKİMLER KATACAĞIZ

Katılımcı ve hukuka saygılı bir baro hedefleri olduğunu belirten Akan, “Mesleğin bağımsızlığını ve onurunun korunmasını görev telakki edip,  Baromuzun  mevcut birikim ve kazanımlarını da koruyarak, bizden önce Baromuzda görev alan ve özveri gösterenler tarafından oluşturulan tüm birikimlerin üstüne yeni birikimler katacağımızı belirtmek isterim. Tekilci değil, çoğulcu; ‘’Ben merkezli’’ değil, katılımcı ve güce değil, hukuka saygılı bir baro hedefimiz olacaktır. Kazandığım taktirde öncelikle tüm kurum ve kurullarıyla hukukun esas alındığı, hukuka saygının hakim olduğu, yargının taraflı ve bağımlı bir görüntü vermekten uzaklaştığı bir yargı sistemi için mücadelemiz devam edecektir. Gaziantep Barosu’nun; insan hakları ihlallerinden mesleki konulara, kent suçlarından toplumsal hukuksuzluklara kadar her alanda adalet arayışının en etkin kurumu olması için gayretle çalışacağımı, saygı ile belirtmek isterim” diye konuştu.

GENÇ OFİS PROJESİ

Akan, seçildiği takdirde ekonomik zorluklar nedeniyle ofis açmakta zorlanan özellikle mesleğe yeni başlayan avukatlara adliye binalarına yakın ve baro tarafından tahsis edilecek ‘’Genç Ofis’’ projesiyle bir yıl süreyle kullanabilecekleri ücretsiz ofisler oluşturacaklarını söyledi. Akan, “Mesleğimizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar herkesçe malum olup, bu sıkıntılar üzerine kaçınılmaz bir ihtiyaç olan ev ve büro temini de meslektaşlarımız üzerindeki ekonomik sıkıntıları daha da yoğunlaştırmaktadır.  Baromuz öncülüğünde kurulacak olan kooperatifler  vasıtasıyla meslektaşlarımız arası dayanışmanın getirdiği güç birliğinden doğan avantaj ile çok uygun koşullarda meslektaşlarımızın ev ve büro sahibi olması için çalışma yürütülecektir. Daha önce baromuza ait CMK servis aracının aktif kullanılmasına yeniden başlanılacaktır. Zorunlu müdafi olarak görev  yapan meslektaşlarımız arası eşitlik ilkesine aykırı olmayacak şekilde yeni ve yasaya uygun bir düzenleme ile ihtiyacı olan meslektaşlara avantaj sağlanması için gerekli çalışmalar tarafımızca yapılacaktır. Mevcut yönetim döneminde projelendirilen, ihalesi yapılan ve arazisi alınan müstakil baro binasının inşasının hızla tamamlanması için ve baromuzca modern bir yerleşke kazandırmak hedefimiz olacaktır. Baromuz çalışanlarının haklarının korunması adına sendikalaşmaları için gereken çalışmalar yapılacaktır” dedi.

ESKİ BARO BAŞKANI DA ADAY

Gaziantep Barosu Eski Başkanı Avukat İskender Kahraman, Ekim ayında yapılacak Genel Kurulda Baro Başkanlığına aday olacağını açıkladı. 

SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ

Adaylığını sosyal medyadan duyuran İskender Kahraman, “Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın artan sorunlarını çözmek için mücadele etmek ve mümkün olduğunca çözüme kavuşturmak için yola çıktık. Bağımsız yargının oluşumu ve devamı, hukuk devleti ilkelerinin tam uygulanabilmesi ve Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkmak adına, insana dair ne varsa hepsini savunmak için aday oldum” dedi.

BİZ AVUKATIZ DEMEK İÇİN

Aynı Yolda Hep Birlikte sloganıyla yola çıktığını belirten Kahraman, “Bölmeden, Parçalatmadan ve Korkmadan mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmak adına ve en önemlisi biz avukatız demek inancı ve mücadelesiyle yeniden Aynı Yolda Hep Birlikte diyerek daha şeffaf ve erişilebilir ve her zaman Adliye içerisinde meslektaşları ile kol kola olan bir yönetim anlayışı ile 3-4 Ekim tarihinde yapılacak olan genel kurulda Gaziantep Barosu Başkanlığına aday olduğumu siz değerli meslektaşlarımızın ve genel kurulumuzun takdirlerine saygılarımla sunarım” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum