1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baro'da İskender Kahraman dönemi
Baro'da İskender Kahraman dönemi

Baro'da İskender Kahraman dönemi

Pandemi koşulları nedeniyle yapılamayan Gaziantep Barosu genel kurulu Şato Restoranda yapıldı.

A+A-

Yoğun ilginin gördüğü baro seçimlerinde başkanlık için 5 aday yarıştı. Ömer Faruk Akın, İskender Kahraman, Serpil Yılmaz, Ali Bakım ve Erdal Geçit’in yarıştığı baro seçimlerinde ipi gögüsleyen isim İskender Kahraman oldu.

Gaziantep Barosu’nun yeni başkanlığına seçilen İskender Kahraman 1022 oy alırken, Ömer Faruk Akan, Serpil Yılmaz, Erdal Geçit ve Ali Bakım sıralaması oluştu.  Genel Kurula Baro eski başkanı Bektaş Şarklı’nın yaptığı konuşma damga vurdu. Şarklı, “Gaziantep Barosu bugün bırakın başkanını gururla yurdun dört bir yanında söylenebiliyorsa bu benim değil ,siz destek veren arayan, yanımda olan ,yanımda duran, yanımda yürüyen meslektaşlarımın sayesindedir.Bugün yine gururla söylüyorum iyi ki Gaziantep Barosu Başkanlığı yapmışım. İyi ki bu salonda bulunan sizlerle aynı mesleği yapıyorum, iyi ki bağımsız savunma, Adalet demişim, hiç kimsenin kulu kölesi olmamış, kimseye biat etmemişim” dedi. 

PROJERİNİ ANLATTILAR

2 bin 600 Avukatı temsil etmek için yarışan adaylar, Genel Kurulun bugünkü kısmında konuşmalarını yaparak kendilerini, ekiplerini ve projelerini tanıttılar. İstiklal marşı ve saygı duruşu ile başlayan kongrede, divan kurulu seçiminin ardından, mevcut başkan Bektaş Şarklı, bir anlamda veda niteliği taşıyan bir konuşma yaptı. 

GECİKMELİ GENEL KURUL

Şarklı, yaptığı konuşmada önemli konulara dikkat çekti. Şarklı, “Geçen yıl Ekim ayında sizlerle birlikte bulunduğum aynı bu salonun önünde  yine  “pandemi”  gerekçe gösterilerek Genel kurulumuz ertelendiğinde her erteleme kararının altında imzası bulunanların ,hukuksuzluğa imza atanların bir sorumluluğu olduğunu söylemiştim. 2008 yılından beri devam eden Gaziantep Barosundaki Başkanlık görevimden ayrılırken burada sizlerin huzurunda bu sözü bu salonda yineliyorum. Pandemi koşulları bir yana bırakılıp Siyasi parti kongreleri “lebalep” yapılırken , baro genel kurullarını erteleme kararını verenleri, susanları, eşit davranmayanları not ettiğimizi ve günü geldiğinde hesabını sormaktan çekinmeyeceğimizin bilinmesini isterim. Nasıl ki haksız tutuklama yapan, haksız yere tahliye kararı veren , iradesini hukuk, kanun ya da vicdanı  yerine başka yerlere kiralayan  hakimlerin –savcıların kararlarından dolayı hesap sorulacağı gibi” dedi. 

YETKİYİ KÖTÜYE KULLANMADIM

“Gaziantep Barosundaki Başkanlık görevimi bırakırken elbette bürokraside de bazı avukat arkadaşlarımdan sevinenler olmuştur, olacaktır da” diyen Şarklı, “Görev yaptığım 2008 yılından bugüne kadar özellikle Baro başkanlığı yaptığım 2014-2016 yılları ve özelikle de bu son dönemde, ilk seçildiğim günden bugüne “suya sabuna dokunan bir baro”  sözünü vermiştim ve sizlerde her iki dönemde bana bu inançla desteği ve yetki verdiniz. Görev ve yetkiyi  aldığım 13 yıl boyunca verdiğiniz yetkiyi kötüye kullanmadım. Sizlerden aldığım destekle Adalet bayrağını  en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. Elbette görev yaptığımız dönemde ben ya da  üye arkadaşlarımın verdiği kararlarda eksik ya da yanlış bulduğunuz kararlar olmuştur” şeklinre konuştu. 

BU KONUŞMAYI YAPMAKTAN RAHATSIZIM

Şarklı, “Ortada bir başarı ya da övgü varsa birlikte görev yaptığım başta YK üyesi arkadaşlarım ve salonu dolduran sizlerin başarısıdır. Ortada yanlış bulunan eleştirilecek yanlış bulunan uygulamalar ya da kararlar var ise doğrudan şahsıma aittir. Hakkımda ya da hakkımızda ne yazılırsa yazılsın ne çizilirse çizilsin mahalle dedikodusundan öteye geçmeyecek olan bu iddialara önce şaşırıp kızdım. Sonra da kendime sadece şu soruyu sordum Bektaş “vicdanen rahat mısın?”Evet vicdanen rahatım. Ne benim ne ailemin ne de YK üyesi arkadaşlarımın alnına leke sürecek bir davranışım olmadı. Bunu bu baroya 13 yıl boyunca gecesini gündüzünü vermiş, dedikodusu olmasın diye başkanlığı döneminde ancak geçinebileceği kadar eş dostun davalarını almış , 2001 yılında bu yana avukatlıktan kazandığı parayla sadece Soysüren iş merkezinde bir ofisin ½ ortağı olup , başkanlığı döneminde kredi borçları için satmak zorunda kalan   bir arkadaşınız ,bir dostunuz ,bir meslektaşınız olarak burada bu konuşmayı yapmaktan da rahatsız olduğumu bilmenizi isterim”

BARO İDARESİYLE İLGİLİ SIKINTI OLDU

“Benim ve YK üyesi arkadaşlarımla Baro idaresiyle ilgili olarak 3 şeyden bahsedip geçeceğim.  Başkanlığım döneminde 2 personelimiz hakkında resmi evrakta sahtecilik ve zimmet suçlarından Gaziantep 11.Ağır Ceza mahkemesi 2021/185 E.sayılı dosyadan dava açılmış ve henüz derdesttir. Zarar giderilmiş olup, yapılacak olan yargılama neticesinde suçlu ya da suçsuz diyebileceğimiz için yargı kararı beklenmesi gerekmektedir. Yine bu olaya bağlı olarak Cimer’e baro yönetimi hakkında yapılan maddi harcamalarda usulsüzlük yapıldığına dair işten çıkarılan 1 personelimiz tarafından yapılan ihbar neticesinde Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı 2021/3192 CBS ihbar dosyasında da hakkımızda soruşturma yürütülmüş ve “ihbar dosyası hakkında soruşturmaya yer olmadığına” dair karar verilmiştir.  Yine görev yaptığımız ve bizden önceki dönemle ilgili olarak her bir ödeme, dekont, harcamalar , YK kararlarımız,Disiplin ve Denetleme Kurulu kararlarımız klasörler halinde Gaziantep Adliyesine taşınmış şimdiye kadar görmediğim bir şekilde tam 6 ay boyunca her evrak ,belge ve karar didik didik edilmiş ve neticesinde baro aidatları konusunda 2016 yılından bu yana işlem yapılmadığı ,adli yardım bürosunun başvuru evraklarıyla ilgili araştırma yapılmaması(evrak meselesi TBB Adli Yardım Yönetmeliğinde düzenlenmiş olmasına rağmen Yönetim ve disiplin kurulu kararlarının noter tastiki ,seçime katılmayanların idari par cezasının takibi gibi usuli gördüğüm uyarılar haricinde ne bir ödemede usulsüzlük, ne zimmet tespiti bulunamamıştı”

KENDİMİZİ ANLATMAK ZORUNDA

 KALMAKTAN BIKTIM

“ Bunları bir baro başkanı olarak burada konuşmaktan ,kendimizi maalesef anlatmak zorunda kalmaktan ,karar göstermek zorunda kalmaktan ,kendimi ya da YK üyesi arkadaşlarımızı burada savunma yapmak zorunda kalmaktan hicap duyduğumu da burada belirtmek istiyorum. Elbette eleştiri olacak ,elbette eleştirileceğiz. Ama bizler avukatlar olarak delille, belgeyle ve kararla konuşacağız. Masumiyet karinesine en çok biz dikkat edeceğiz. Çamur at izi kalsın düşüncesinden en çok bizim uzak durmamız gerekir. Ben ya da arkadaşlarım hiçbir zaman her şeyi doğru yaptığımız iddiasında elbette bulunmadık . Elbette yanlışlarım ya da yanlışlarımız olmuştur. Âmâ bugün burada başka şeyler konuşmamız gerekirken Gaziantep’te yaşayan 2,5 milyon insan , Türkiye’de 82 milyon yurttaşın adalet sorununu ,hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını –tarafsızlığını , kula kulluk edenleri ,yargı kararlarını ,AYM kararlarını,TBB ‘ni ,yaşam şartlarının zorluğunu ,ekonomik sorunlarımızı , ofis kiralarının yüksekliğini, işçi avukatların ,stajyer avukatların sorunlarını yani kısaca “BİZİ,HEPİMİZİ!”   Konuşmamız gerekir iken, bugün benim ya da arkadaşlarımın üzerinden asılsız dedikodu ve iftiralarla baronun geleceği şekillendirmeye çalışılmakta ,adeta baro yeniden dizayn edilmeye çalışılmakta olduğunu üzülerek görmekteyim”

İYİKİ BARO BAŞKANLIĞINI YAPMIŞIM

“Bugün yine gururla söylüyorum iyi ki Gaziantep Barosu Başkanlığı yapmışım! İyi ki bu salonda bulunan sizlerle aynı mesleği yapıyorum, iyi ki bağımsız savunma ,Adalet demişim, hiç kimsenin kulu kölesi olmamış, kimseye biat etmemişim. Son olarak ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Aynı dönemde görev yaptığım başta Yönetim ,Denetleme, Disiplin Kurulu üyelerime ,TBB Delegesi meslektaşlarıma, emeği geçen Baro personeline , bizden önceki dönemlerde Gaziantep Barosu’nda görev almış tüm meslektaşlarıma ,Komisyonlarda görev yapan , bu dönem görev almak için elini taşın altına sokan değerli meslektaşlarıma başarılar diliyorum” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.