1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakü’de büyük buluşma
Bakü’de büyük buluşma

Bakü’de büyük buluşma

TİM Yönetim Kurulu üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan başkanlığında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden Azerbaycan (Bakü) Fiziki Ticaret Heyeti temaslarına başladı.

A+A-

Çeşitli temaslarda bulunmak ve Türkiye Azerbaycan arasındaki karşılıklı ticareti arttırmak için TİM Yönetim Kurulu üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan başkanlığında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden Azerbaycan (Bakü) Fiziki Ticaret Heyeti temaslarına başladı. Kardeşin öncelikle kardeşle ticaret yapması gerektiğini vurgulayan Başkan Kaplan Türkiye Azerbaycan İş Formunun açılış konuşmasında iki ülke arasındaki ticari hacmi gözler önüne serdi. 

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonunda Azerbaycan (Bakü) Fiziki Ticaret Heyeti Azerbaycan’da ki temaslarına başladı. Türkiye Azerbaycan İş Formunda bir araya gelen iki ülke temsilcileri Türkiye Azerbaycan arasında gerçekleştirilen karşılıklı ticareti masaya yatırdı. Heyet TİM Yönetim Kurulu üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan formun açılış konuşmasında Türkiye ve Azerbaycan arasındaki karşılıklı ticarete değinerek Azerbaycan tarafından Türk mallarına yönelik uygulanan yüksek vergiye dikkat çekti. Başkan Kaplan yaptığı konuşmasında “Azerbaycan Türkü kardeşlerimizle; tıpkı geçmişimiz gibi, geleceğimiz de, kaderimiz de birdir. İşte bu yüzden ilk fiziki heyetimizi dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan’a gerçekleştirmek bizler için ayrı bir önem taşıyor. İki devlet, tek millet düsturuyla, neredeyse 100 yıldır; her geçen gün daha da büyüyen bir kardeşlik bilinciyle; bugünlere geldik. Birlik ve beraberlik ruhumuzu, her alanda geliştirmeli ve iş birliğimizi daha da artırmalıyız” dedi.

KARMA HEYETLE GİTTİLER

TİM Yönetim Kurulu üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili yaptığı değerlendirmede “Azerbaycan (Bakü) Fiziki Ticaret Heyeti olarak Türkiye’den 19 firma ve 22 katılımcıdan oluşan birçok sektörü kapsayan karma bir heyetle birlikte geldiğimiz Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de temaslarımıza başladık. Burada Türkiye Azerbaycan İş Formunu gerçekleştirdik. Her iki ülkenin yüksek ticari potansiyeli olduğunu, dost ve kardeş iki ülkenin arasındaki karşılıklı ticaret hacminin geliştirilmesi gerektiğini, Azerbaycan’ın Türkiye’den ihraç edilen ürünlere yönelik uyguladığı yüksek verginin kaldırılmasıyla iki ülke arasındaki iş hacminin de artacağını ilgili muhataplarımıza aktardık. Umuyorum ki önümüzdeki süreçte Azerbaycan’la kardeşliğimiz gibi ticaretimiz de istenilen noktaya gelecektir” dedi.  Azerbaycan’ın ulusal basın kuruluşlarına da ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kaplan ziyaretin verimli geçtiğini sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.