1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Baklavacılar çare arıyor
Baklavacılar çare arıyor

Baklavacılar çare arıyor

Fıstık fiyatlarının fahiş artışıyla zor durumda kalan ve zam yapmamak için direnen Gaziantepli baklava üreticileri şehrimize gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşerek sorunlarını aktardı.

A+A-

Güllüoğlu Baklava sahibi Ömer Güllü, İmam Çağdaş Baklavalarının sahibi Burhan Çağdaş, Güllüoğlu Baklava sahibi Mustafa Güllü, Kare Baklava sahibi Hayri Turan, Çelebioğulları Baklava sahibi Mehmet Çiftçi, Akıncıoğlu Baklava sahibi Mehmet Akıncıoğlu, "Fıstık fiyatları anormal yükseldi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yeni mahsül çıkana kadar ithalat serbest bırakılsın. Fırsatçıların önüne geçilsin" dedi. Gaziantep'in ünlü baklavacılarını dinleyen Fakıbabı, "Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Gerekli tedbirleri alacağız" dedi.

Güllüoğlu Baklava sahibi Ömer Güllü, İmam Çağdaş Baklavalarının sahibi Burhan Çağdaş, Güllüoğlu Baklavalarının sahibi Mustafa Güllü, Kare Baklava sahibi Hayri Turan, Çelebioğulları Baklava sahibi Mehmet Çiftçi, Akıncıoğlu Baklava sahibi Mehmet Akıncıoğlu, şehrimize gelen Fakıbaba ile görüşerek sorunları anlatma fırsatı buldu. 

BURHAN ÇAĞDAŞ:FISTIĞA İTHALAT YOLU AÇILSIN

Fıstıktaki artışa çare aradıklarını söyleyen İmam Çağdaş Baklava sahibi Burhan Çağdaş, "Hiç olmazsa mahsul çıkana kadar fıstığa ithalat yolu açılsın. Fıstıkta destekleme ve lisanslı depoculuk olursa sanki kesin çözüm gibi olur. Lisanslı depoculukta destekleme olmalı" dedi.

ÖMER GÜLLÜ:HEPİMİZ ZARARDAYIZ

Bakana şikayetlerini iletip yardımcı olmasını istediklerini belirten Güllüoğlu Baklava sahibi Ömer Güllü, "Bu büyük bir camianın sorunu. Bizim değil, biz en son halkayız, tüketici bizden baklava alacak. Bu kadar durdurulamayan bir fiyat var. Bu fiyatlar zam getirir, zam ne yapar tüketiciye yansır bizde zam olmasın diye birkaç kişinin cebine giren paranın önlenmesini istiyoruz. Bu işten bir tek stokçular kazanıyorlar. Hepimiz zarardayız" dedi.

MUSTAFA GÜLLÜ:KESİN ÇÖZÜM LİSANSLI DEPOCULUK

Bu işe kesin bir çözüm istediklerini dile getiren Güllüoğlu baklava sahibi Mustafa Güllü, "Aslında bu işin kesin çözümü lisanslı depoculuk veya kooperatifçilik. Ama kısa vadede onlar şuanda yapılacak hamleler değil. Biz fırsatçılara göz açtırılmamasını istiyoruz. Talebimiz bu. Çünkü baklava artık şehrimizi temsil eden bir ürün haline geldi. Bunun 3-5 spekülatör yüzünden lekelenmesini istemiyoruz" diye konuştular.

HAYRİ TURAN:FIRSATÇILARA FIRSAT VERİLMEMELİ

Üreticiyi de tüketiciyide üzmeden aradaki stokçuları aradan çıkararak ürünün standart hale gelmesini talep eden Kare Baklava sahibi Hayri Turan, "Ürün destekli bazda kayıt altına alınırsa stokçulukta otomatikman ortadan kalkar. Zam yapmadık ama fıstık fiyatları anormal yüksek. Gaziantep'te bu son olur dönüm noktası olur inşallah" dedi.

AKINCIOĞLU:İTHALAT SERBEST BIRAKILSIN

Akıncıoğlu Baklava zahibi Mehmet Akıncıoğlu, Stokçuluğun önüne geçilmesi için ithalatın serbest bırakılması gerekiyor. Cevizde ithalat serbest, KDV'si, vergisi kaldırıldı. Aynı şey fıstıktada yapılmalı. Fırsatçılara fırsat verilmemeli, Gaziantep gastronomi şehri, pahalılıkla anılmasını istemiyoruz. Bunun içinde baklavaya zam yapmayacağız, direneceğiz. Ama bu husustada devletimizinden fırsatçılara fırsat vermemelerini bekliyoruz" şeklinde konuştular. 

BAKAN:GEREĞİ YAPILACAK

Bakan Fakıbaba, "Fıstıkla alakası olmayan stokçular fiyat artırmak için bunu yapıyorsa, tarım bakanı olarak karşılarında beni bulurlar. Piyasayı gözetliyoruz, eğer fiyatlar gereken ayarın altına düşmezse gerekli tedbirleri alırız. Bu kesin kararımız. Bu ülke sahipsiz değildir" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum