1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. BAKLAVA VE FISTIK ŞEHRİNİN ÇOCUKLARI
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

BAKLAVA VE FISTIK ŞEHRİNİN ÇOCUKLARI

A+A-

Öyle mesajlar geliyor ki doğrusu, sizlerin sayesinde bu memleketin dört köşesinden haberimiz oluyor. Sizler sayesinde ihmalleri, hizmetleri öğreniyor, insanların duygularına şahit oluyoruz. İnanın aklıma gelmeyenleri beynimin hücrelerine kadar canlandırıyor, fikir ve düşünce üreticisi oluyorsunuz.. Biliyorsunuz geçenlerde fıstık haberimiz vardı.. Hani şu fıstık bu sene ucuz olacak haberi.. Gelen mesajları okuyunca gerçekten utandım.. Eleştirilerin yanısıra insanların fıstık ve baklava yiyemediği bir kez daha ortaya çıktı..

Yıllardır bilirim ki, fıstık şehrinde insanlar ucuz fıstık yiyemiyor.. Aynı şekilde Baklava da yiyemiyor. Tabii ki belli kesim.. Ailesi fakir, alım gücü olmayan, evine doğru dürüst et bile girmeyen kesim bunlar.. Gerideki gıda maddelerini saymıyorum bile.. Çünkü yokluktan geldiğim için o yokluğu çok iyi bilenlerdenim.. Şu gün olmuş, ara sıra kimseye bir şey demeden kenar semtlere gidiyor, bakkalı, marketi, kasabı gözlüyorum.. Sokaktaki çocukları izliyorum bir kenara geçip.. Kapılarının önlerinde oturan o kadınların yüzlerindeki ifadelere şahit oluyorum.. Neyse konuyu uzatmadan doğrudan söylemek istediğimi sizlerle paylaşmak istiyorum..

BİR KİLO FISTIK BİR BUÇUK KİLO, ET PARASI YAPIYOR BU ŞEHİRDE

Öncelikle Sayın Vali Davut Gül ile Fatma Şahin’e seslenmek istiyorum.. Gaziantepli çocuklar fıstığa hasret Sayın Valim.. Gaziantepli çocuklar Baklavaya hasret Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım.. Yani Fıstık ve Baklava şehrinin çocukları, fıstık ve baklava yiyemiyor.. Yiyebilen yiyor elbette.. Ama mesele o çocukların yemesi.. Geçtiğimiz yıldı sanırım, bir okurum aramıştı, haftada bir gün çocuğuna fıstık götürmezse, o haftayı üzüntüyle geçirdiklerini söylemişti. “Çok seviyor meret, geçenlerde almak istedim baktım 1 kilo etten pahalı, hatta 1,5 kilo et kadar fiyatı. Sonra bizim mahalledeki bakkalda kilosu 45 liraya satılıyormuş, hiç kontrol etmeden yarım kilo almıştım. Çok sevindi ama yemeye başlayınca baba bunların içinden kurt çıkıyor’ deyip yemedi. Ökkeş bey inan o gece gözüme uyku girmedi” demişti. Bu yazıyı okuyan Sayın Ahmet Tiryakioğlu ilgilenmişti sağolsun.. Nitekim o çocuğu sonradan bizzat gidip sevindirmiştim.. Ara sıra da yapıyorum bunu..

OKULLARDAN VE MUHTARLARDAN DESTEK ALINABİLİR

Demem o ki, keşke Sayın Davut Gül ile Sayın Fatma Şahin bir proje geliştirip fıstık ve baklava harekatına girişebilsinler. Her mahallede tıpkı yardım paketleri gibi bir kiloyu fazla bulurlarsa, yarımşar kilo bile olsa fıstık ve baklava paketleri dağıtabilirler. Okullarla da iş birliğine girişilebilir. Durumları iyi olmayan aileler tespit edilebilir. Hatta Muhtarlar da katkıda bulunabilir böyle bir projeye.. Öyle birden bire tüm mahallelerin hepsinin birden olmasına gerek yok, bunlar dönem dönem yapılabilir.. Nihayetinde bu memlekette bir sürü hayırsever var.. Bu yönde bir komisyon oluşturulabilir, hayırseverlerle irtibat kurulabilir. Öyle gösterişe filan da gerek yok, isterlerse sessizce de yapılabilir bu.. Amaç o çocuklarımızın yüzünün gülmesini sağlamak. Ama Gaziantep açısından böyle bir hamlenin ülkede büyük ses getireceğini de söyleyebilirim.. Baklava ve fıstık şehrinin çocuklarının yüzlerini güldürmek kadar büyük sevap var mıdır bilemiyorum..

KENDİNE DOĞRU, TOPLUMA YANLIŞ BAŞKAN

Araban ilçe belediye başkanı Hasan Doğru, aniden istifa kararı verdi ve seçilip başkan olduğu CHP’den, AK Partiye geçti.. Haliyle bu istifa büyük ses getirdi.. Ses derken tepki tabii.. Bu öyle bir karar oldu ki, seçim öncesi kendisine sahip çıkan, hatta yeterince haber yapmayan basın mensuplarına sitem eden, bunların başına beni koyanların bile sesini kesmesine yol açtı.. Araban’ı AKP’nin elinden almak için o kadar seçmen harekete geçmiş ve soyadına güvenerek Hasan Doğru’yu başkan seçmişti.. Elbette iktidara ait belediye başkanı değilseniz bunun mutlaka sıkıntıları olacaktı. Hasan Doğru bunları hesap etmedi mi, kesinlikle etmişti. Bazı zamanlar Araban ve çevresindeki yolların asfaltı için biz de yazdık.. Büyükşehir Belediyesinin burayı görmesini sağladık. Nitekim Fatma Şahin özellikle ilgilendi.

Bence Hasan Doğru başkanlığa seçildikten sonra, belediyelerle irtibat konusunda siyasi davrandı. Bunda belki CHP ilçe teşkilatının politikasını gerekçe gösterebilir.. Ama liderlik başka birşey.. Sanırım üstesinden gelemedi..  Örneğin Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın her ne kadar eski başkan ile samimi ve diyalog içinde olsa bile, Araban için kendisine düşen göreve ihmal etmeyeceğini düşünüyorum.. Başkan Fatma Şahin, parti ayrımı yapmadan Araban halkını cezalandırıcı işlere niye girişsin ki.. Bu nedenle kimse bana Hasan Doğru’nun, iktidar partisi olmadan ilçeye hizmet olmuyor, mecbur kaldım demesinde haklılık payı çıkartmasın.. Kaldı ki AK Parti’ye geçişi resmiyet kazanınca eğer Araban hizmet yağmuruna tutulursa, bu da çok tartışılacak ve AK Parti Gaziantep’i büyük töhmet altında bırakacaktır.


KAVAKLIK'TA SIKINTI VAR
İnsanların yürüyüş yaptığı ve dinlenip bir nevi mesire yaptığı bir yerdir Kavaklık.. Gaziantep'in sosyal yönüyle cafesi, restorantı olan harika bir alandır burası.. Sabahları ve akşamları yürüyüş parkurunda genci, büyüğü, kadını erkeği buraya gelirler. Hem yürürler, hem de spor aletlerinin olduğu bölümde çalışırlar. Sabah çok erken gelenler ile 07 ve sonrasında gelenler ayrı gruplar oluşturur. Bir zamanlar çıkmazdım bu alandan. Özellikle sabahları yürürken hem zinde bin vücuda sahip olur, hem stres atardık.. 

Ne var ki son zamanlarda Kavaklıkta yürümek zorlaştı.. Çünkü burası çalışacak spor alanları bulamayan bazı grupların, kulüpler ve takımların koşu yaptıkları alana dönüştü. Öyle ki normal yürüyüş yaparken bir bakıyorsunuz, arkanızdan kalabalık bir grup geliyor veya karşınızda aniden çıkıveriyorlar.. Haliyle oluşan toz nedeniyle  oksijen almanızda zorlaşıyor.. Son dönemde yürüyüş parkurunun adeta betonlaşmış halinden kurtarılıp kiremit irmiğinden yumuşak bir parkura dönüşmesine karşın, Kavaklığın asıl müdavimleri şimdi yavaş yavaş uzaklaşıyor. Kimi Dülük ormanına gidiyor, kimileri Anneler parkına.. Böylece Kavaklık gruplar halinde koşu yapanlara kalıyor. Oysa bunun gibi yerlerde koşu yapılmaz. Çünkü burası koşu yapılmasına uygun bir yer değil.. ben şimdilik bu kadarını söylüyor ve tedbir alınmaz ise, Kavaklığın asıl müdavimlerinin buradan kaçacağı bilgisini vermiş olayım..
 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum