1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baklava turistik bir yiyecek oldu
Baklava turistik bir yiyecek oldu

Baklava turistik bir yiyecek oldu

*Baklava turistlerin yiyeceği bir yiyecek oldu

A+A-

*140 liraya baklava satılıyor

*Antepfıstığı için baş fiyat açıklanıp destekleme yapılmalı

MHP Gaziantep Milletvekili Av. Sermet Atay, Antepfıstığının üreticilerin elinden ucuza çıktığını, üzerine kat kat kar konuların yüksek fiyata satıldığını söyledi. Fıstığa da çay ve fındık gibi baş fiyat açıklayıp desteklenme yapılması gerektiğini belirten Atay, baklava fiyatlarının yüksek olduğuna da değindi. Atay, “Fıstık fiyatı artınca baklava fiyatı artıyor, ancak fıstık fiyatı düşünce her nedense baklava fiyatı düşmüyor. 140 liraya baklava satılıyor. Baklava turistik bir yiyecek oldu, turistlerin yiyeceği bir yiyecek oldu” dedi.

KAZANAN ARACILAR OLUYOR

Antepfıstığı üreticilerinin tamamen simsarların. borsacıların eline bırakılmış durumda olduğunu, Antepfıstığıyla ilgili fiyat belirlenmemesinin hükümetin bir eksiği olduğunu dile getiren Atay şunları söyledi:”Hükümet özellikle üzüm ve fıstık konusunda bir baş fiyat açıklayıp destekleme alımı yapması lazım. Bunu Toprak Mahsülleri Ofisi kanalıyla yapabilir. Fındıkta yaptığı gibi, çayda yaptığı gibi. Ama Antepfıstığı sahipsiz, tarım bakanlığının bu yönde bir atılımı yoktur. Antepfıstığı her sene bir tüccar kitlesinin eline bırakılıyor. Üreticinin elinden ucuz fiyatla alınıp üzerine kat kat kar konularak satılıyor, kazanan aracılar oluyor.”

ANTEPFISTIĞINA BAŞ FİYAT VERİLMELİ

Fıstık üreticilerinin emeklerinin karşılığını alabilmesi için destekleme yapılması gerektiğini ifade eden Atay, ”Bunun önüne depoculuk artırılarak ve devlet detekleme alımı yaparak geçilebilir. Eskiden Güneydoğubirlik vardı o da kapandı. Şimdi fıstıkçı tamamen fıstık tüccarının insiyatifine bırakıldı. Buda çok yanlış. Hükümet bir an önce bu işe el atmalı, yani en azından fıstığa bir baş fiyat verilip fıstık destekleme alımı yapılmalı. TMO destek alımı yapabilir. Mesela Tarım Kredi Kooperatifleri destek alımı yapacağım dedi fakat alacağı çok az birşey, bin tonla, ikibin tonla Antepfıstığı desteklenmezki. En az bir 10 bin ton alması lazım. O zaman belki üreticinin hakları korunmuş olur.” diye konuştu.

BU BİR VİCDAN MESELESİ

Fıstık fiyatları ile baklava fiyatları arasında ilginç bir durum olduğunu da söyleyen Atay, “İşin ilginç tarafıda fıstık fiyatı artınca baklava fiyatı artıyor, fıstık fiyatı düşünce her nedense baklava fiyatı düşmüyor. Yani baklavacılar aşırı kar etmekten bir türlü feragat etmiyorlar. Baklava turistik bir yiyecek oldu, turistlerin yiyeceği bir yiyecek oldu. 140 liraya baklava satılıyor. İçine 250 gram fıstık koyuyorsun kilosunu 140 liradan satıyorsun. Fıstık fiyatı düşünce baklava fiyatıda düşmeli ama düşürmüyorlar. Serbest piyasada deniyor. Ama bu bir vicdan meselesi. O nedenle bu sorunlar için üreticilerimin sivil toplum örgütü kurarak gündem oluşturmaları gerekiyor” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.