1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakbak'tan doğru tavsiye
Bakbak'tan doğru tavsiye

Bakbak'tan doğru tavsiye

AK Parti Milletvekili Derya Bakbak, dijitalleşen dünyada gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik alanlarına yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

 Bakbak, "Küreselleşen bir dünya içerisindeyiz ve ekonomik yarışlar çok önemli aşamada. Son bir ay içerisinde Amerika, Çin’den gelen ürünlere yüzde 25 ithal vergi uyguladı. Görüyoruz ki artık ekonomik mücadele sürerken ekonominin altındaki teknoloji de çok önemli hale geldi" dedi. 

Bakbak, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda Meclis Gündemi Programı’na konuk oldu.  Yasemin Pamukçu’nun sorularını yanıtlayan Dr. Bakbak, başkanlığını yürüttüğü Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi Alt Komisyonu’nun çalışmalarını anlattı, bu konuda Türkiye’nin yol haritasını oluşturacaklarını kaydetti.

BÜTÜN DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Bakbak, dijitalleşen dünyada “Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik” alanlarının kaçınılmaz olduğunun altını çizerek, günün ihtiyaçlarını karşılanması bakımından gençlerin bu alanlara yönlendirilmesi gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu:  “Yaşadığımız her alanda dijitalleşme ve bilgisayar elektronik üzerinde bir yöneliş, istihdam alanlarına baktığımızda aldıkları eğitimle işverenin beklediği işlerin birbiriyle örtüşmediği aynı karşılığı bulamadığını görüyoruz. “Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik” bütün dünyanın ilgisini çekiyor, bunu devlet politikası haline getiren ülkeler var. Ülkemizde de bu alanlarda bakanlıklarımız, özelde belediyelerde küçük çaplı çalışmalar yapılıyor, ama bizler ortak bir strateji, ortak bir yol haritası çizimi yönünde adımlar atılması gerektiğini düşündüğümüz için bu komisyonun kurulmasına karar verdik.”

ÇIĞIR AÇACAĞIZ

"Biz, 2019 itibariyle 11. Kalkınma planını hazırlayacağız" diyen Bakbak, "Bu önceki hazırladığımız kalkınma planında 29 dönüşümün içerisinde teknolojinin gelişmesi için AR-GE ve inovasyon vardı. Şuanda dünyanın 13. ekonomisi arasındayız. Türkiye mevcut ekonomi hızıyla yürüdüğü takdirde 2023’te dünyanın 10 ekonomisi içerisine girme planımız bulunuyor.  İlerlememiz için önümüzde iki şey var bir kalifiye iş gücü diğeri de “Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik” alanında yetişmiş insanların olması gibi iki önemli unsur bulunuyor. Bizler komisyonumuzda oluşturacağımız yol haritasıyla ülkemizin bu konudaki stratejisine yön vereceğiz ve kalkınma hamlemizde çığır açacağız.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum