Önergeye yanıt veren Tarım ve Orman Bakanlığı ise, 14 bin hektar alanın sulanamadığını kabul etti.  Araban Sulaması Tesisleri’nin açılmasıyla bölgenin suya kavuşacağı belirtilen bakanlık açıklamasında, “Araban Sarımsağı Avrupa Birliği nezdinde tescilli ürünümüz olarak kabul edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

O öğretmene soruşturma açıldı O öğretmene soruşturma açıldı

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Araban Ovası’ndaki sulama sorununu Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya soru önergesi veren Meriç, Araban Ovası’nda yetişen sarımsağın coğrafi tescilli olduğunu ve bölge halkı için büyük önem taşıdığını belirtti.

MARKA TESCİLLİ BİR ÜRÜN

Melih Meriç, Araban Ovası’nın ortasından geçen Karasu Çayı’nın sulama kanalları olmaması sebebiyle ovayı sulayamadığını kaydetti.  Çay üzerinde gölet kurulması ve bu yolla ovanın sulanmasını isteyen Meriç, Bakan Yumaklı’ya konuya ilişkin bir planları olup olmadığını sordu. Önergeye yanıt veren Tarım ve Orman Bakanlığı ise, 14 bin hektar alanın sulanamadığını kabul etti. 
Araban Sulaması Tesisleri’nin açılmasıyla bölgenin suya kavuşacağı belirtilen bakanlık açıklamasında, “Araban Sarımsağı Avrupa Birliği nezdinde tescilli ürünümüz olarak kabul edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.
 

Editör: Ebru Kont