1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan'dan büyük vaat
Bakan'dan büyük vaat

Bakan'dan büyük vaat

"6 ay içinde Gaziantep'te uyuşturucu meselesini kimse ağzına almayacak"

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, dün şehrimize gelerek milyon dolarlık iki fabrikayı hizmete açtı. Ayrıca sanayicilerin katkısıyla emniyet ve jandarmaya 100 araç bağışı törenine katıldı. Bakan Soylu Gaziantep’te devam eden uyuşturucu operasyonlarına değinerek yüreklere su serpti ve“6 ay sonra Gaziantep'teki uyuşturucu meselesini kimse ağzına almayacak.  Bu kadar açık ve net. Hırsızlıklarda rakamları da biliyorum. Yine 6 ay içinde hırsızlarda yüzde 30 azalışı inşallah hep beraber göreceğiz. Ben arkadaşlarıma güveniyorum.” dedi.

Nizip’te Güneydoğu Entegre Antep Fıstıkçılık ve Gaziantep 5.Organize’de Barem Ambalaj fabrikasının yanısıra Reşit Mehmet Lütfiye Yılmaz Semt Polikliniği ve Mehmet Özcan Aile Sağlığı Merkezi açılış töreni ile Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı Araç Teslim Törenine katılan bakanlar önemli mesajlar verdi. 

Bakan Gül, hukuk ve adalet ne kadar güçlüye orada yatırım ve istihdam olacağını belirterek, “Türkiye'de hukuk sistemi daha adil hale gelecek” müjdesi verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise bu şehirde doğduğu için Allahıma hamdettiğini belirtirken, Vali Davut Gül, 5.Organize sanayi bölgesinde son 3 yılda 180 fabrika yapılırken yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yapıldığını belirterek, ”Gaziantep’te herhangi bir hammadde yok, hammaddesi insan kaynağı, güvenliği, yatırımcılarıdır” dedi. 

Vali Davut Gül,Milletvekilleri, Belediye Başkanlarının da katıldığı açılışlara eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’te katıldı. Bakan Soylu, Çelik için kıymetli dostum diyerek, “Ülkemize bir çok alanda hizmet etmiş önceki dönem milli eğitim bakanımız” diye hitap etti.

FISTIK TESİSİNİN AÇILIŞINA KATILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Nizip’te Güneydoğu Entegre Antep Fıstıkçılık Fabrikasının açılışına katıldı. Bakan Soylu, törendeki konuşmasında, sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın önemli bir dönemden geçtiğini söyledi. Şili'den Irak'a, Venezuela'dan Afganistan ve Pakistan'a kadar dünyanın her noktasında bir karmaşanın olduğunu aktaran Soylu, "Dünyadaki toplumsal, ekonomik ve sosyal olayları görüyoruz. Bunları bu güzel topraklara bir şekilde taşımak isteyenler var. Yıllardan beri ekonomik saldırılar, 15 Temmuz, aramızdaki zenginlikleri aramızdaki sorunlara dönüştürmek isteyenler var. Ama tüm bunların yanında o kadar güzel şeyler de var ki. Burada sadece bir fabrikanın açılışına ev sahipliği yapıyor değiliz, aslında bir hikayeye şahitlik yapıyoruz, aynı zamanda Türkiye'nin büyük dönüşümüne şahitlik ediyoruz." diye konuştu.

BİZİ BU YÜZDEN YIKAMIYORLAR

Yapılan tesisin büyüklüğüne işaret eden Soylu, ülkede birileri umutsuzluğu ve istikrarsızlığı körüklemek isterken böyle bir yatırıma girişmenin de kolay olmadığını vurguladı. Soylu, Suriye'nin geldiği durumun çok açık görülebildiğini belirterek şöyle devam etti:" Allah'ını seven söylesin, Gaziantep ile Halep, Şam arasında ne var? Aynı kardeşlerin, aynı ticaret aklının olduğu, aynı komşuluk, kültürün birlikte yüzlerce yıl bir arada yaşandığı ve bunun sürdürülebilir olduğunu herkesin gördüğü bir coğrafyadayız. Bizi hangi sınır birbirimizden ayırır? Ne yapmalıydık? Yıllardır ticaret, komşuluk yaptığımız, birbirimize kız alıp verdiğimiz insanlara sırtımızı mı dönecektik? Müslümanlığımız, insanlığımız ve kardeşliğimiz tartışılmaz mıydı? Nasıl Amerika üzerimize oynuyor da yıkamıyor? Nasıl Avrupa üzerimize oynuyor da bizi yıkamıyor? Etrafımızdaki coğrafyada her türlü fitne ortaya dökülüyor da bizi yıkamıyorlar. Neden? Çünkü biz bütün coğrafyalardan sıkıntıya düşenleri hangi anlayıştan, kökenden olursan olsun kucaklamaya çalıştığımız için” dedi. 

HERŞEY PARA DEĞİL

Türkiye'yi ayakta tutan en önemli unsurlardan birinin bu olduğunu söyleyen Soylu, "Biz Allah'ın emrettiğini yapıyoruz. Üç kuruş para kazandığımız için insanlığımızı unutmadık. Herşey para değil. Önemli olan Allah'ın gönlünü yapmaktır. Biz bugün buna talibiz. Çünkü belalardan ve musibetlerden bizi kendi gücümüz koruyacaktır. Yaratılmışların en şereflisi olarak Cenabı Allah'a olan hürmetimiz bizi koruyacaktır.  Türkiye'nin önünde çok iş var ve işe aslında daha yeni başlandı. Suriye, Irak düzelecek. İran istikrara kavuşacak. Balkanlar, Afganistan, Pakistan'da yarından emin olmayan çocuklar, bombalar altında çocuğunu korumak için üzerine kapanan anneler tüm bunlar düzelecek. Ama bu süreçte dünya ve Avrupa tarihi yazacak ki bunda bugünkü Türkiye pay sahibi olacak. Sadece bunların düzelmesinde değil, inşasında ve imarında, devlet olarak ortaya koyduğumuz tecrübede pay sahibi olacağız. O yüzden öğrencilerimizi çok başarılı yapmalıyız. O yüzden mühendislerimiz çok başarılı olmalı” dedi.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYON 684 SURİYELİ VAR

‘Bugün dünyaya çok iyi bir örnek veriyoruz’ diyen Soylu, “Hemen yanı başımızda Cerablus, Rai, Çobanbey, Azez, Mare, El Bab, Afrin, istikrarsız bir ortamın bir huzur ortamına nasıl getirileceğini ortaya koyduk. Vallahi Amerika, Almanya, İngiltere bunu yapamaz. Yıllarca Afrika'yı Asya'yı sömürdüler. Oraları neredeyse boş bir çuval gibi bıraktılar. Biz bir yeri sömüren bir devlet olmadık hiçbir zaman. Allah'tan korkar, medeniyetimizden çekiniriz. Türkiye'nin ortaya koyduğu iradenin hafif bir sarsılması halinde bugün bölge çok daha farklı olacak. Millete müteşekkiriz şu an 3 milyon 684 bini Suriyeli olmak üzere toplam 5 milyon yabancı Türkiye'de bulunuyor. Ben bugün komşularımız için bunları çıkıp söylüyorsam yüzlerce yıl sonra da komşularımızın evlatları da aynı bu cümleleri bizim milletimiz için söyleyecek. Allah bu milleti, asaletinden ayırmasın." dedi.

Bakan Soylu, konuşmanın ardından bir gazetecinin "DEAŞ'lı bombacının" yakalanmasına ilişkin sorusuna, "Arkadaşlarımız çok güzel bir sorgu ortaya koydular, devamı gelecek inşallah." diye yanıt verdi.

GÜL YILMAZ AİLESİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Bakan Gül ise törendeki konuşmasında, Nizip'te çok güzel bir yatırımın hayata geçirildiğini belirterek, yatırım sahibi Yılmaz ailesine teşekkür etti. Fabrikanın Türkiye'de fıstığın en güzel yetiştiği bir coğrafyada kurulduğunu ifade eden Gül, "İnşallah bu tesis, ülke ekonomisine de üreten ve büyüyen Türkiye'ye de çok güzel katma değer yaratacak. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde daha fazla dünyaya açılan, daha fazla üretim ve istihdama yönelen bir Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. İçe kapanan değil, sahada ve masada daha aktif bir Türkiye olacağız. Bunun meyvelerini her yerde görmeye devam ediyoruz." diye konuştu. 

BU KAZANIMLARIN DEVAMI GELECEK

Tesisin Suriye'ye çok yakın bir mesafede olduğuna işaret eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:"Suriye konusunda tüm dünyanın Türkiye'nin tezlerine doğru yaklaştığını yakından izliyoruz. Barış Pınarı Harekatı ile hemen yanı başımızda terör koridorunun ve terör devletinin oluşmasına engel olduk. Hep birlikte bir ve beraber oldukça tüm bu kazanımların devamı gelecektir. Bugün Türkiye'de yatırım ortamının gelişmesi, hem güvenliğin hem de adaletin tam anlamıyla sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Bu anlamda güvenliğin tesisi için 24 saat canla başla çalışan İçişleri Bakanımıza yaptığı katkılar nedeniyle tüm Gaziantep adına teşekkür ederiz."

HUKUK SİSTEMİ DAHA ADİL HALE GELECEK

Yatırımcıların tesis kurarken, hırsızlık ve dolandırıcılığın olmadığını bir ortam arzuladığını, olası bir olumsuzluk karşısında da makul süre içerisinde adil bir yargılama bekleyeceğini belirten Gül, şunları kaydetti:"Yani yatırımcı, güçlü bir hukuk sisteminin olmasını bekler. Yapanın yanına kar kaldığı bir anlayış, hiçbir yere yatırım getirmez. Hukuk ve adalet ne kadar güçlüye orada yatırım ve istihdam olur. Ekonominin çarkları da daha hızlı biçimde döner. Ekonomi de ne kadar güçlü olursa hukuk da o kadar güçlü olur. Ekonomi ve hukuk iç içe geçmiş kavramlardır. İşte yargı reformunun adımlarını da bu düşünceyle attık. İnanıyoruz ki her geçen gün bu adımlarla birlikte Türkiye'de hukuk sistemi daha adil hale gelecek. Herkesin hukuka sonuna kadar güvendiği bir sistemi inşa etmeye çalışıyoruz." Bakanlar Soylu ve Gül, konuşmaların ardından beraberlerindeki Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yatırımcı iş adamı Gazi Yılmaz ve diğer ilgililerle açılışı gerçekleştirip tesisi gezdi.

6.5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

İstanbul'da uzun yıllar Antep fıstığı ticareti yapan girişimcinin, 6,5 milyon dolarlık yatırımla memleketi Nizip'te kurduğu tam entegre Antep fıstığı işleme tesisinde işlenen ürünler, İtalya, Macaristan, Belçika ve İsrail'in de aralarında bulunduğu pek çok ülkeye satılıyor. 

GÜL:ASALET HADİSESİ YAŞIYORUZ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha sonra, Nizip ilçesinde hayırseverler tarafından yaptırılan semt polikliniği ile aile sağlığı merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Bakan Soylu, Reşit Mehmet-Lütfiye Yılmaz Semt Polikliniğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, yapımı tamamlanan sağlık tesisinin ilçe halkına hayırlı olmasını diledi. Yatırımların devam etmesi temennisinde bulunan Soylu, "Bugün Nizip'te ikinci bir asalet hadisesi yaşıyoruz. Hayırsever aile, 3 milyonun üzerinde maliyetli polikliniği ilçeye kazandırdı." dedi.

SOYLU:NİZİP’E HAYIRLI OLSUN

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Yılmaz ailesine teşekkür ederek, "Doğdukları yere, komşularına hizmet versinler diye bir semt polikliniği kazandırdılar. Burada çocuk polikliniği de olacak. Sağlık Müdürlüğü burada her türlü personeliyle, hemşehrilerimize hizmet edecek. Nizip'e hayırlı olsun."  diye konuştu. Gül ve Soylu konuşmaların ardından semt polikliniğinin açılışını gerçekleştirdi.

AİLE SAĞLIK MERKEZİ AÇILDI

Bakanlar ve protokol üyeleri daha sonra Mehmet Özcan Aile Sağlığı Merkezinin açılış törenine katılarak, merkezin hayırlı olması temennisinde bulundu.

SOYLU:CESARETLİ İNSANLAR OLMASA S400’E SAHİP OLAMAZDIK

Bakanlar Soylu ve Gül, Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesindeki Barem Ambalaj firmasına ait fabrikanın açılış törenine katıldı. Soylu, buradaki konuşmasında, fabrikayı kuran Recep Taşyanar'ı uzun süredir tanıdığını ve bugünlere içindeki heyecanı diri tutup, cesaretle hareket ederek geldiğini vurguladı. Taşyanar'ın sadece bugünü düşünen değil, yarını planlayan, ülkesine ve devletine güvenen bir iş adamı olduğunu belirten Soylu, "Eğer Recep Taşyanar gibi cesaretli insanlar olmasaydı, biz bugün S400'e sahip olamazdık. Bu sadece hükümet ve devlet kanalından gelmiyor, milletten geliyor. Eğer Cumhurbaşkanımız dimdik ayakta duruyorsa, bu milletimizden kaynaklanıyor." diye konuştu.

GÜL:TAŞ TAŞ ÜSTENE KOYAN HERKESİN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ

Bakan Gül ise Türkiye'nin bölgesinde güçlü bir ülke olarak yoluna devam ettiğini söyledi. Bu anlamda kendi içinde dimdik duran Türkiye'nin dünya genelinde de sesini çok güçlü bir şekilde duyurduğunu ifade eden Gül, hükümet olarak ülke için taş üstüne taş koyan herkesin destekçisi olduklarını vurguladı. Gül, devletin iyi ve kötü gününde her zaman vatandaşının yanında olduğunu belirterek, fabrikanın ülke ve kent ekonomisi için hayırlı olmasını diledi. Bakanlar Gül ve Soylu, daha sonra beraberindeki protokol mensuplarıyla fabrikayı gezip açılışını gerçekleştirdi. 

VALİ GÜL:3 YILDA 180 FABRİKA YAPILDI

Valiz Davut Gül 5.Organize sanayi bölgesinde son 3 yılda 180 fabrika yapıldığını, yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yapıldığını söyledi. ValiGül,” Gaziantep üreten bir şehir, gelişen bir şehir. Gaziantep’te herhangi bir hammadda yok, hammaddesi insan kaynağı, güvenliği, yatırımcılarıdır.  Gaziantep, ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 140 ile Türkiye birincisi” dedi.

ŞAHİN:ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Taşyanar ailesine bu yatırımdan dolayı teşekkür etti. Şahin, “Taşyanar ailesinden güzel eserlerden, üretimden, istihdamdan ihracattan dolayı Alah razı olsun. Şehrimiz olarak sizden razıyız. Zamanın ve mekanın şahitleriyiz güçlü olmak çok üretmek, birbirimizle safları sıklaştırıp kardeş olmak durumundayız. Büyükşehir olarak kalkınma yerelde başlar, demokrasi yerelde başlar diyoruz. Organizeyi merkeze aldık, 12 tane kavşak bitirdik. 150 bin kişiyi sabahtan akşama taşıyoruz. Kuzey Şehir yükseliyor.  3 bin aile yerleşti. Viyadüklü yol yaptık. Üretmeye devam edeceğiz. Dibimizde koca bir kaos var sanayicilerimiz 150 fabrika bitirdi. Ticaretin onda dokuzu cesarettir. Dünyanın 10. ekonomisi olma yolunda hızla ilerliyoruz” dedi.

HAYIRSEVERLER 100 ARAÇ BAĞIŞLADI

Bakanlar daha sonra Gaziantep Valiliği himayesinde hayırseverler ve iş adamlarının destekleriyle gerçekleştirilen “Emniyet Hizmetlerine 100 Araç Hibe” teslim törenine katıldı.

ŞİMŞEK: HEDEFİMİZ 1500 SANAYİCİ

Törende konuşan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek,Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahip olduğumuzu söyledi. Şimşek, ”Gaziantep, gerek üretim, gerek istihdam gerekse hayırseverlikte Türkiye’ye örnektir. 5 OSB’de 150 bin çalışan var.  İhracat rakamlarımız geçen seneye oranla yüzde 9 artış sağladı. Enerjiden doğalgaza ulaşımdan atıksu ve çevreye duyarlı Türkiye’ye örnek bir organize sanayi bölgesiyiz. OSB’nin marka değerini artıracak projelere ağırlık vermek temel hedefimizdir. 2023 hedefimiz 1500 sanayici, 200 bin istihdam sayısına ulaşmaktır. Gaziantep devletinin ve milletinin yanında yer almaya devam edecektir. Huzur operasyonlarından dolayı emniyetimize teşekkür ediyoruz. Güvenliğin olmadığı bir ortamda ne üretim ne yatırım olur”diye konuştu.

ŞAHİN:TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR ŞEHİR YOK

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, böyle bir şehirde doğduğu için Allah’a hamdettiğini söyledi. Şahin, “Bütün sanayicilerimizden Allah razı olsun ,büyüklerin ellerinden öpüyorum. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için iki temel şart var. Birincisi adalet, ikincisi emniyet. Bu yaptığımız kampanya ile emniyet hizmetlerinin elini güçlendirmek, hizmetlerini kolaylaştırmak için biraraya geldiğimizde Gaziantep modelinin ne kadar doğru bir model olduğunu gördük. Her bir holdingimiz, her bir hayırsever, her bir sanayicimiz bir taraftan üretmeye devam ederken bir taraftandan şehrin emniyeti için şehrin huzuru, şehrin emniyeti için, huzuru için, iç barışı için bütün gücüyle destek olmaya devam ediyor. Ben Türkiye’de böyle bir şehir olduğunu bilmiyorum. Bu topraklarda doğduğum için Gazi şehirdeki bu güzel ruhu bize bağışlayan Allahıma hamdediyorum, herbirinize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

BAKAN GÜL:BU SİSTEMLERİ GELİŞTİRECEĞİZ

Bakan Gül,  Gaziantep'in nerede bir ihtiyaç varsa genç yaşlı iş adamı demeden sorunu çözmek için güç birliği oluşturduğunu söyledi. 82 milyonun ülke için ne gerekiyorsa o fedakarlığı yapacak yapıya sahip olduğunu ifade eden Gül, ülkedeki emniyet ve adaletin artmasıyla istihdam ve yatırımın da artacağını vurguladı.

Bakan Gül, yatırım ortamını genişletmek için geçen yıl çok önemli kanun düzenlemelerinin yapıldığına dikkati çekerek şöyle konuştu:”Arabuluculuk sisteminde çok önemli düzenleme yaptık. Arabuluculuk sistemiyle işçi işverenin helalleşmesi yolunu getirdik. Bu yılın ocak ayından itibaren ticari davalara arabuluculuk getirdik. Yüzde 50 bandında, mahkemeye gitmeden ihtilaf çözülüyor. Bu sistemleri geliştireceğiz." Gül, ekonomide çarkların daha hızlı dönmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini sözlerine ekledi.

BAKAN SOYLU:6 AY SONRA KİMSE AĞZINA ALMAYACAK

Bakan Soylu uyuşturucu operasyonlarına değinerek şunları söyledi:”Bugün Gaziantep’te hangi huzur ve güven varsa Diyarbakır’da Şırnakta Hakkaride aynı huzur ve güven var. Ülkemiz bambaşka bir noktaya ilerliyor. Bizim devlet olarak yapmamız gereken altayıpı hazırlamak. Huzuru güveni oluşturmak ulaşımı sağlamak.Bunun için çaba sarfediyoruz. Şunu söyleyeyim güvenlitkte çok önemli adımlar attık. Gaziantep’te bir iki mesele var. Uyuşturucu ve hırsızlık. 6 ay sonra Gaziantep’teki uyuşturucu meselesini kimse ağzına almayacak. Bu kadar açık ve net. Hırsızlıklarda rakamları biliyorum. Yine 6 ay içinde Allah nasip edecek, o rakamlarda inşallah 6 ay sonra sağsak, görürsek oradada yüzde 30 azalışı inşallah hep beraber göreceğiz. Emniyeti teşkilatımız da, jandarmamızda kafaya bir şey koydumu yapabilme kabiliyetine sahiptir. İnşallah Gaziantep’te 6 ay sonra bunu yapacaktır. Ben arkadaşlarıma güveniyorum.” Haber Merkezi/AA 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum