1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Şahin 2012'yi değerlendirdi
Bakan Şahin 2012'yi değerlendirdi

Bakan Şahin 2012'yi değerlendirdi

Gaziantep 2012 Kamu Yatırımları Değerlendirme Toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in kat

A+A-

Gaziantep 2012 Kamu Yatırımları Değerlendirme Toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi. 2012 yılının değerlendirildiği ve 2013 yılı için birtakım planlamaların yapıldığı toplantıda bakan şahin, dünyada yaşanan ekonomik krizi tsunami olarak değerlendirdi. Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Bakan Şahin, Türkiye’nin ve Gaziantep’in bu tsunamiyi başarılı bir şekilde atlattığın belirtti. Bakan Şahin, bölgemizde yaşanan tsunami ve siyasi istikrarsızlığa bakıldığı zaman şükredilecek çok şeyimiz olduğunu dile getirdi. Toplantıda Vali Ata ise 2012 yılında yapılan yatırımlarla ilgili bilgiler verdi.

KİMLER KATILDI

2012 yılının değerlendirildiği toplantıya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Erdal Ata, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sarı, Nejat Koçer, Halil Mazıcıoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, üniversite rektörleri, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, kamu kurum ve kuruluşlarının daire müdürleri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.

YARDIMSEVERLİK KÜLTÜRÜMÜZDE VAR

2012’nin tüm dünyada ekonomik anlamda bir tsunami yaşattığını kaydeden Bakan Şahin, toplantının açılış konuşmasında, “Amerika’da başlayan kriz ciddi bir ekonomik krizin sonrasında ciddi bir sosyal krize dönüştü ve her seçimde liderler değişti, partiler değişti. Bu kadar 'tsunami' olduğu yerde bölgemize bakınca, komşulara baktığımızda; özellikle komşularımızın zor şartlarda gelip bizden yardım istemeleri münasebetiyle kapımızı gönlümüzü açtık. Yardım isteyen her ülkeye destek olmaya çalıştık. Çünkü biz kardeşler topluluğuyuz. Adem ve Havva’dan gelen bakış açımızla kim zordaysa, kimin neye ihtiyacı varsa, ihtiyacını karşılamak, onunla beraber olmak ve ona yardımcı olmak kültüründen, inancından, imanından gelen bir inancın mensupları olarak, gücümüz yettiğince açık kapı sistemiyle, Valimizin birebir takibiyle, Suriyelilerin bulunduğu hem kamplarda, hem kamp dışındaki yaşamı kolaylaştırmaya çalıştık. Açlığı, açıklığı gidermeye, onların sıcak yuvasını bulmasını sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

ŞÜKREDECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR

Bölgedeki tsunami ve siyasi zikzaklara bakıldığında şükredeceğimiz çok şeyimiz olduğunu söyleyen Bakan Şahin, “Liderimizin, Sayın Genel Başkanımızın başkanlığında son 10 yılda dünyanın en fazla büyüyen ülkesi olduk. Kişi başına en fazla milli gelirini artıran ülke olduk. Merkez Bankası döviz rezervini en çok yükselten ülke olduk. İşsizliği en fazla azaltan ülke olduk. Yola çıkarken ülkenin kaynaklarını ülkeye harcayacağız, kaynak Türkiye dedik. Güveni ve istikrarı sağladığımız zaman, devlet-millet kaynaşmasını koyduğumuz zaman, muhtarınla, mahalle temsilcinle, vatandaşla etle tırnak olduğun zaman sorunun altından kalkıp çözümün bir parçası olursun dedik. Geldiğimiz noktada ülkemizin yakaladığı makro ekonomik dengeyi bütün uluslararası kuruluşlar söylüyor ve bu başarının arkasındaki nedeni araştırıyorlar. Buradaki en temel şeyi, birbirimize olan güvenimiz, muhabbetimiz, birbirimize olan inancımız olarak görüyorum. Sihirli anahtar bu...” ifadelerinde bulundu.

BEREKETLİ TOPRAKLARIMIZ, ÇALIŞKAN İNSANLARIMIZ VAR

Gaziantep’in bereketli ve renkli topraklara, mücadeleci ve çalışkan insanlara sahip bir şehir olduğunu dile getiren Bakan Şahin, “Yaşananlar, bize verilen dersler, geldiğimiz tarih, kültür, medeniyet, çalışmayı üzerimize farz kılıyor. O yüzden bugün Aralık ayında ihracatı en fazla artıran şehir Gaziantep oldu. Göç geliyor; aşa, işe, ekmeğe, umuda geliyor. Gelen göçü, hareketi berekete çevirmeyi başardık. Biz, bu yılı Gaziantep yılı ilan ettik. 5 büyük barajı aynı anda yapma kararı aldık. Bu, çok önemli bir şeydir. Doğanpınar, Çetintepe, Ardıl, Kayacık gibi barajlarımız için çalışmalar aralıksız sürüyor ve gayret bizden terfi Allah'tan diyorum. 2013 yılında da bu yatırımların ve çalışmaların devam edeceğini belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

VALİ ATA SAYISAL VERİLERLE KONUŞTU

Toplantıda yatırımlarla ilgili sayısal bilgiler veren Vali Erdal Ata ise, katılımcılara elindeki dosyadan da yararlanarak, “2012 yılı itibariyle ilimizde genel ve özel bütçeli kuruluşlara ait 273 yatırım projesi yürütülmektedir. Projelerin genel değerlendirmesine bakıldığında yürütülmekte olan bu projeler 4 milyar 157 milyon TL olup önceki yıllar harcaması 1 milyar 155 milyon TL’dir. 2012 yılı ödeneği 576 milyon TL, yıl sonu itibariyle yapılan harcama 341 milyon TL olup, nakdi gerçekleşme oranı yüzde 60’tır. Mahalli idareler tarafından yürütülen projelere bakıldığında toplam 298 proje bulunmakta. Bunların proje değerleri 1 milyar 826 milyon 835 bin TL olup, önceki yılda harcaması 1 milyar 103 milyon 852 bin TL olup, 2012 yılı ödeneği 468 milyon 124 bin olup dönem sonu itibariyle yapılan harcama 345 bin 434 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Çalışmalarda nakdi gerçekleşme yüzde 74’tür. İlimizdeki toplam 571 projenin toplam bütçeleri 5 milyar 983 milyon 835 bin TL olup, önceki yıllar harcaması 2 milyar 258 milyon 852 bin TL, 2012 yılı ödeneği 1 milyar 44 milyon 124 bin TL olup, dönem sonu itibariyle yapılan harcama 686 milyon 434 bin TL olarak gerçekleşmiştir.” bilgilerini sundu.

2012’NİN EN BÜYÜK BÜTÇESİ EĞİTİME AYRILMIŞ

Yatırımların sektörel dağılımı hakkında da açıklamalarda bulunan Vali Ata, “Genel bütçede kuruluşlarımızın yürüttüğü proje çalışmaları sektörel olarak incelendiğinde; 2012 yılında en büyük bütçe 221 milyon TL ile eğitime ayrılmıştır. Yani bütçede eğitim yüzde 38, sağlık yüzde 2, tarım yüzde 13, enerji yüzde 3, ulaştırma yüzde 33, diğer kamu hizmetleri yüzde 6, kültür ve turizm ise yüzde 2'dir. Belki burada sağlığa ayrılan ödeneğin çok az olduğu akla gelebilir. Bunu şöyle açıklayabiliriz; ilimizde önemli sağlık yatırımları var. Ama bunların ihale süreçleri sonuçlanmadığı için inşaatlarına başlanmadı. Ama 2013 yılının içinde bunların başlayacağını ve bütçeden önemli bir payın sağlığa aktarıldığını görebileceğiz" şeklinde konuştu. Değerlendirme toplantısının sonunda Bakan Şahin, Vali Ata, milletvekilleri ve belediye başkanları, muhtarların sorunlarını dinledi ve sorularını yanıtladı. Toplantının bu kısmı ise basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.