1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Millet Bahçesi için tarih verdi
Bakan Millet Bahçesi için tarih verdi

Bakan Millet Bahçesi için tarih verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gastronomi Sokağı, arasaları, çarşıları, camisi, Millet kıraathanesi, kütüphanesi,yürüyüş yolları ile önemli bir projeyi şehrin merkezine kazandırdıklarını söyledi.

A+A-

Gaziantep’te yapımı devam eden Millet Bahçesi’nde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gastronomi Sokağı, arasaları, çarşıları, camisi, Millet kıraathanesi, kütüphanesi,yürüyüş yolları ile önemli bir projeyi şehrin merkezine kazandırdıklarını söyledi.  Kurum Millet Bahçesi’nin 2021 yılının Mayıs,Haziran aylarında bitirmeyi planladıklarını söyledi.

GAZİANTEP DAHA YAŞANABİLİR KENT OLACAK

Teknofest için şehrimize gelen Bakan Kurum, devam eden yatırımları yerinde inceledi. Millet Bahçesi’ni gezen Bakan Kurum projeyle ilgili bilgi verdi. Gaziantep’te 18 yılda 2.5 milyar altyapı yatırımını tamamladıklarını, devam edende 2.3 milyar liralık yatırım olduğunu belirten Bakan Kurum, “Bu yatırımlarda bittiği zaman Gaziantep altyapısıyla, arıtma tesisi, içmesuyu, kanalizasyon hatlarıyla tamamen altyapısı tamamlanmış daha yaşanabilir bir kent haline dönüşecektir. 2.5 milyona varan nüfusuyla bölgemizin ve ülkemizin cazibe merkezi olan kentte 7 bin sosyal konut projemiz var” dedi.  Daha önce kentte 2 millet bahçesini halkın hizmetine sunduklarını, 56 bin metrekarelik alanda başka bir millet bahçesi projelerinin bulunduğunu ve burayı 2021 Mayıs ya da Haziran ayında bitirmeyi planladıklarını belirten Bakan Kurum, bu proje içerisinde gastronomi sokağının bulunacağını ifade etti.

NİZİP VE OĞUZELİ’NDE PROJE YÜRÜTÜYORUZ

81 ilde 81 milyon m2 Millet bahçesi hedeflerinin olduğunu söyleyen Bakan Kurum, “Gaziantep’te 56 bin m2 alanda millet bahçesi projemiz var. İçinde bir Gastronomi Sokağımız var. Arasa, çarşılar, Millet kıraathanesi, kütüpnanesi, yürüyüş yollarıyla, meydanıyla önemli bir projeyi şehrin merkezine kazandırıyoruz. 7 gün 24 saat yaşayan bir proje. Altında kapalı otopark ve  2 bin 300 m2 alana oturan bir camimiz olacak. 2021 Mayıs, Haziran aylarında bitirmeyi planlıyoruz. Bundan önce iki tane millet bahçesiye 1,5 milyon m2 yeşil alanı Gaziantep’e kazandırmış olacağız. Ayrıca Nizip ve Oğuzeli’nde de proje yürütüyoruz. 2021 yılında ihaleleri yapılacak ve 2023 yılında bitecek. Tüm Türkiye’de 81 ilde 266 millet bahçesi projelendi. 42 millet bahçesii bitti. Hedefimiz kişi başına 15 m2 yeşil alan düşmesi” diye konuştu. 

 

42 MİLLET BAHÇESİ BİTİRDİK

 

Türkiye genelinde yürütülen millet bahçesi projelerine değinen Kurum, şunları kaydetti: "Şu an 81 ilimizde 266 millet bahçesi projelendirildi. Toplamda 50 milyon metrekareye yaklaştık. Bu bahçelerden bir kısmının açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapmıştık. 21 ilde 34 millet bahçesinin açılışını gerçekleştirdik, 8 tanesi de açılışa hazır durumda. Yani 42 millet bahçemizi bitirdik. Diğerlerini de etaplar halinde 2023 yılına kadar bitirmek suretiyle kişi başı yeşil alan miktarını tüm ülke genelinde arttıracak ve OECD verileri olan 15 metrekareye eriştirecek adımları atacağız. Bu millet bahçelerinin diğer bir özelliği de şehirlerimizde ekolojik koridorlarını oluşturmaktır. Tüm Türkiye'deki hedefimiz ülkemizin kuzeyi ile güneyini, doğusu ile batısını birbirine bağlayan 4 ana ekolojik koridor üzerinde diğer 22 ek koridorla birlikte de o yeşil alan miktarını arttırıp, iklim değişikliğinin etkilerini aza indirecek ve şehirlerdeki nefes almayı sağlayacak projeleri yapmaktır. Bu amaç ve hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz." 

İNCELEME YAPTI 

Bakan Kurum, daha sonra kentte sokak sağlıklaştırması yapılan alanda inceleme yaptı, çalışmalar hakkında bilgi aldı.  Kurum'a, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ve ilgililer eşlik etti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.