1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Gül kelepçeye kızdı
Bakan Gül kelepçeye kızdı

Bakan Gül kelepçeye kızdı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konuk olduğu AA Editör Masası'nda Yargı Reformu Stratejisi ve gündemle ilgili soruları yanıtladı.

A+A-

 Bakan Gül, Kadri Gürsel’e kelepçe takılmasına tepki gösterdi. Gül,”Kişi kendisi gelmiş. Kelepçeyi neden takıyorsunuz. O görüntüyü kabul etmek mümkün değil” derken mini etek olayıyla ilgili de, ”Böyle yanlış uygulamalara fırsat vermeyeceğiz ki yargıya leke gelmesin. Anında gereken yapılmıştır" diye cevap verdi.

Tutuklulukta soruşturma ve kovuşturma dönemiyle ilgili de konuşan Gül, “Bir azami  süre var. Diyelim 3 yıl dava açmadınız, 3 yıl tutuklu kalabiliyor. Böyle  olmayacak. Birisi tutukluysa bir an önce mahkemenin önüne çıkması onun en doğal  hakkıdır" dedi.

AB ÜYELİĞİNE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK

Yargı Reformu Stratejisi ile ilgili kanunların çok gecikmeden  çıkarılacağını bildiren Gül, idarenin gerektirdiği tüm tedbirlerin çok hızlı  alınacağını kaydetti. “İfadesinden, düşüncesinden, eleştirisinden dolayı hiç kimsenin hapis  cezası ya da mahkumiyet almadığı bir sistemi hep beraber inşa edeceğiz. Herkes  özgürce konuşacak, kimse susmayacak, eleştirisini söyleyebilecek." ifadelerini  kullanan Gül, atılan adımların AB'de, tüm dünyada objektif bakan herkesin kabul  edeceği metinler olduğunu, AB üyeliği sürecine de olumlu katkı sağlayacağını  vurguladı.

EN ÖNEMLİ HUSUS

FETÖ'nün tahrip ettiği yargının insanların yargıya güvenini ortadan  kaldırdığına işaret eden Gül,  "Yargıya güveni artırıcı düzenlemeler ve  uygulamadaki eksiklikleri tespit edip bunları çözmek, bizim için en önemli  husus" dedi. Atılacak adımlarla hem vatandaşın yargıya güvenini tesis hem de daha  hızlı, makul sürede yargılamayı takip edeceklerini belirten Gül, "2019'dan  itibaren artık vatandaşımızın davası 'Bugün git, 6 ay sonra gel' çerçevesinde olmayacak" diye konuştu.

ETEK BOYU TEPKİSİ

Avukatın etek boyuna tepki gösteren hakimle ilgilide konuşan Bakan Gül, ”Böyle yanlış uygulamalara fırsat vermeyeceğiz ki yargıya leke gelmesin. Anında gereken  yapılmıştır" dedi. ‘2019'dan itibaren artık vatandaşımızın davası 'Bugün git, 6 ay sonra gel' çerçevesinde olmayacak’ diyen Bakan Gül, “Birisi tutukluysa bir an önce mahkemenin önüne  çıkması onun en doğal  hakkıdır.Tutuklulukta soruşturma ve kovuşturma dönemiyle  ilgili bir azami süre var. Diyelim 3 yıl dava açmadınız, 3 yıl tutuklu  kalabiliyor. Böyle olmayacak” dedi.

KABUL EDİLİR DEĞİL

Gül, Kadri Gürsel'in kelepçeli görüntüsü ile ilgili de, “Kelepçeyi niye takıyorsunuz? Kendisi gelmiş... O görüntü gerçekten çok kabul edilebilir bir şey değil” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.