Rayiha ve Baharat Müzesi, baharatların zengin tarihçesini sergileyen ve aynı zamanda kentin yöresel lezzetlerini deneyimleme fırsatı sunan özel bir mekân olarak dikkat çekiyor. Müze, üç ayrı bölümden oluşuyor ve her bir bölüm ziyaretçilere farklı deneyimler yaşatıyor. Müzenin zemin katında, 147 farklı baharat çeşidi sergileniyor. Ziyaretçiler, bu bölümde baharatların tarihçesi hakkında detaylı bilgiler edinebiliyor. 


İKRAMLIKLAR SERVİS EDİLİYOR 

DESTAN YAZDIK DESTAN YAZDIK

Öte yandan müzenin laboratuvar ortamında, çeşitli baharat özütlerinden hazırlanan tadımlıklar ziyaretçilere ikram ediliyor. Bu bölümde, baharatların özütlenmesi ve farklı tat kombinasyonlarının nasıl oluşturulduğu hakkında bilgiler veriliyor. Ziyaretçiler, burada hem bilimsel süreçleri gözlemleyebiliyor hem de bu süreçlerin sonucunda ortaya çıkan lezzetleri tatma fırsatı buluyor. Gastronomi üzerine bilimsel çalışmaların gerçekleştirildiği süre boyunca ziyaretçilere konaklama imkânı da sunan müzede, 14 tematik otel odası bulunuyor. Müze konseptine uygun olarak hazırlanıp, her biri farklı koku ve renge sahip olan odalar, 14 ayrı baharat ismini taşıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Rayiha Baharat Müzesi Müdürü Hazal Bostancıeri, Kurban Bayramı tatilinin müze için çok hareketli ve yoğun geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Rayiha ve Baharat Müzesi’ni bayram tatilimizde 4 bin kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerde müzemize eklenen yeni envanterlerimizi de ziyaretçilerimize tanıtma fırsatımız oldu. Tematik masalarımız olsun, savunma duvarına yerleştirdiğimiz bitkiler olsun bu yeni detaylarımız hakkında misafirlerimize bilgiler verdik. Bunun yanı sıra dünyanın en acı biberini tanıttık. Antika tütsülerle anlatımlar yaptık.” HABER MERKEZİ
 

Editör: Ebru Kont