1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baharat haritamız hazır
Baharat haritamız hazır

Baharat haritamız hazır

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Baharat Çalıştayı” toplandı. Çalıştayda, baharatla ilgili değerlendirmeler yapıldı, yol haritası belirlendi.

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Yöresel doğal tatlarımızı gündemimize alıp sahip çıkacağız, geliştireceğiz. Gastronomi ile şifayı ve yerel mutfağı entegre ettiğimiz anda Dünya da bu önemli çalışmalara kulak verecek” dedi.

RAPOR YAYINLANDI

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığınca Gaziantep’in yöresel tatları arasında bulunan baharatla ilgili sonuç raporu yayınlandı. Alanında uzman kişilerden oluşan 4 çalışma grubu, “Baharat ve Gastronomi”, “Baharat, Tıbbi Ürünler ve Besin Bazlı Özel Ürünler”, “Baharat, Tarım ve Ziraat” ve son olarak “Baharat, İşleme ve Ekonomisi” kapsamında çalışmalar yürüttü. Çalıştay raporunda baharat konusu, baharatın işlenmesi, baharatın paketlenmesi baharatın gastronomi de kullanılması, baharattan özel tıbbi ürünlerin üretilmesi ve ekonomiye kazandırılması görüşleri ortaya konuldu.

ŞAHİN: DÜNYA ÇAPINDA BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

Çalıştayda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Dünya çapında bir çalışma içerisindeyiz; gastronomi alanında toprağa dönmemiz gerekiyor. Çünkü güneş bize her şeyi veriyor. Güneşin kendini yeterince göstermediği İskandinavya ülkelerinde intihar olaylarının yüksek olduğunu biliyoruz. Aslında insan sağlığı dediğimiz şey, doğayla örtüşüyor. Dolayısıyla biz bu nimeti; sağlıklı bir ortama ve sağlıklı beyinlere dönüştürmeliyiz. Hem şifa hem de lezzet, sağlık bunların hepsi birleştiğinde Gaziantep’in yerel mutfağı güçlenecek. Fast foodların içerisindeki saklama maddelerinin büyük tehlike arz ettiğini görüyoruz. Bu nedenle yöresel doğal tatlarımızı gündemimize alıp sahip çıkacağız, geliştireceğiz. Yoğun bir şekilde korucu önleyici tedbirleri artırmamız gerekiyor” dedi.

BUGÜN YENİ ŞEYLER SÖYLEMELİYİZ

Gastronomiyle ilgili yaptıkları çalışmada toplumu en çok heyecanlandıran şeyleri tespit ettiklerini belirten Şahin,”Bunlar tohum bankası ve baharat kütüphanesi. Biz bunu başarabiliriz. Kentte bir merkez oluşturabiliriz. Beşeri sermaye, önemli bir konudur. Fiziki imkanlar ve maddi durumlar elbette halledilebilir. Ama her şeyden önce birbirimizi anlamamız ve fikir birliği sağlamalıyız. Düzenlenen Baharat Çalıştay’ında hem sonuçlar elde edildi hem de bir çalışma haritası ortaya çıkarıldı. Bizlerin bir eylem planı oluşturarak ne yapmamız gerektiğini belirlememiz şarttır. Bilgiye ve çözüme nasıl ulaşabileceğini bilen bir beşeri sermayenin desteği yanımızda var. Gaziantep modeli ile çok hızlı koordine olabiliyoruz. Bu profesyonel çalışma ekibiyle her şeyi başarabiliriz. Bugün, yeni bir şey söylemeliyiz. Gastronomi ile şifayı ve yerel mutfağı entegre ettiğimiz anda Dünya da bu önemli çalışmalara kulak verecek” dedi.

KARA: DİYABET VE HİPERTANSİYON TARİP OLABİLİR

SANKARA Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Kara ise slayt eşliğinde sunum yaptı. Ekibiyle, insan beyni üzerine gerçekleştirdiği laboratuvar çalışmalarını anlattı.  Öte yandan SANKARA Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde yapılan deneylerle diyabet ve hipertansiyon gibi önemli hastalıkların tarih olabileceğinden bahsetti. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.