1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bağımlılıkla mücadelede işbirliği ve Bakanlığın başarısı -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılıkla mücadelede işbirliği ve Bakanlığın başarısı -1-

A+A-

Madde bağımlılığı tüm dünyanın ortak sorunu. Uluslararası sözleşmeler ve işbirliğine rağmen, canlar yakan bu sorun için toplumun tüm kesimlerine büyük sorumluluklar düşüyor. Güvenlik güçlerimiz gece gündüz demeden zehir tacirlerine karşı amansız mücadele veriyor. Birleşmiş Milletler raporunda bile en başarılı teşkilat olarak Türk Polisini gösteriyorlar. Madde bağımlılığı ile mücadelede İçişleri Bakanlığı’nın sahadaki operasyonel faaliyetlerini ve samimi çabalarını büyük bir onur içinde izliyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şahsi duyarlılığı ve hassasiyeti alkışlanacak düzeyde. Görevim sırasında çok İçişleri Bakanı gördüm. Hepsinin emeklerine saygım vardır. Ama görev azmi, maddeyle mücadele ve terör konusundaki kararlılığı ile taraflı ve tarafsız olarak, herkesin üzerinde birleştiği bir isim varsa o da Süleyman Soylu’dur. 1991 ile 2015 yılları arası Emniyet Müdürlüğündeki görevimde edindiğim mesleki narkotik tecrübeleri kaleme aldığım 12 kitapla birlikte okullarda, şirketlerde ve Televizyonlarda aktarıyorum. Şu ana dek 1320 eğitim semineri gerçekleştirdim.

 Gittiğim her seminerde gerek öğrenci velilerinin, gerekse vatandaşların İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya duyulan büyük güveni ve teveccühü ayrıca belirtmek isterim. Nitekim geçtiğimiz günlerde, İstanbul’da bulunan bağımlı yakınlarından bize bir toplantı için çağrı geldi ve bir araya geldik. Bakanlık danışmanlarından, Cihad beyle mini bir çalıştayı andıran toplantıda çözümler üzerinde konuştuk. Cihad bey saatlerce bağımlı yakınlarını sabırla dinledi, notlar aldı. Sahada olmak, bağımlı yakınlarından yaşanan durumları dinlemek bile bu konudaki içtenliğin ve samimiyetin bir göstergesidir. Yazımda özetle bağımlı yakınlarının işaret ettikleri konuları nakletmek istiyorum. Bağımlı yakınları, özellikle bağımlı derneklerinin işi kazanca döktüklerinden, bağımlı ailelerini bir rant kapısı olarak görmelerinden muzdarip. Dernekler mevzuatında yeniden bir düzenleme yapılması ve derneklere tedavi konusunda daha sert tedbirler getirilmesinden yana olduklarını belirtiyorlar. Bağımlı yakınları, evlatlarının madde bağımlısı olduğu andan itibaren maalesef yol haritası konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip değiller. Dolayısıyla maddi ve manevi yönden de istismara açık hale gelebiliyorlar. Kullanımı bırakma isteğiyle bir takım adımlar atan bağımlı ve yakınlarının yüzde kaçının 'Sürdürülebilir İyileşme Sürecine' geçişleri sağlanabiliyor?

Denetimli Serbestlik uygulaması sürdürülebilir iyileşmeye geçişi teşvik edebiliyor mu? Dernekler Mevzuatına ilişkin düzenlemeler yapılması düşünülüyor mu? Yani bağımlılık alanına ilişkin faaliyet alanlarının, sınırlarının ve standartlarının belirlenmesi düşünülüyor mu? Amatem, Çematem ve özel Amatem ruhsatı verilmiş merkezlerdeki ilk tıbbi süreçten, yani iyileşme yolculuğundaki bu ilk adımdan sonraki evrelere ilişkin birbiriyle bağlantılı, istismardan uzak, doğru bilgi ve ilişki zincirine yönlendirmeye ilişkin düzenlemeler ve uygulamalar var mı? SÜRECEK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.