1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bağımlılık, öfke ve stres yönetimi
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılık, öfke ve stres yönetimi

A+A-

Ruhsal Gerilim ve Yönetimi

Stresin kelime anlamına baktığımızda ruhsal gerilim olarak karşımıza çıkar. İnsanın yaşamı boyunca sürekli yaşadığı bir duygudur. Yalnızca duygu değil, biyolojik bir olaydır. Daha anne karnında başlayan gerilme, doğum aşamasına kadar sürer. Annedeki gerilim, bebeğe taşınır, bebekteki gerilim anneye bulaşır. Anneden babaya, babadan arkadaşa, arkadaştan komşuya, komşudan esnafa, esnaftan halka, halktan her yere dağılabilen bir zerre gibidir. Düşünce yoluyla, duygu yoluyla taşınabilen olay vardır. Bu gerilim işlevsel sonuçlara yol atığı gibi, işlevsiz, işe yaramaz sonuçlara da yol açabilir. Dikkat ! Sonuçtan söz ediyorum. Gerilimin (stresin) kendisini tarafsız bir biçimde ele alıyorum. Ona yüklenilen anlamla sonuç yararlı veya yararsız olabiliyor. Söz gelimi, sınav öncesinde birazcık gerilmek, sınava nerede, nasıl, ne zaman gireceğini titizlikle kontrol ederken gerilmek yararlı olabilir ve dikkatin sınava yönlendirilmesinde işe yarar. Trafikte kalınca, gerilmeyle birlikte "Yahu Allah kahretsin, hep de ben kalıyorum şu yolda." deyip gerilerek kornaya dakikalarca basmak kavgaya bile yol açabilir. Peki ne olacak, ne yapılabilir? Stresin, doğal, yaşanabilir bir süreç olduğunu, stresin bir yaşamın olmayacağını kabul ederek, bazen stresin işe yaradığını bilerek hareket ederek sağlığa yatırım yapılabilir.

"Bende stres çok var, ne yapmam gerekiyor ?"

Stresten çekinmemek gerekiyor, onu denetlemek gerekiyor. Burada minik dedektiflik çalışması işe yarar. Nerede, ne şekilde, kime, neye ilişkin stres yaşandı soruları veri toplamak bakımından yararlı olur. Ardından, yaşanılan sürecin kazançları ve kayıpları ortaya dökülür. Sonra seçim çalışması devreye girer. Amaç stres yaşandığında onu sürdürmek işe yarıyor mu yaramıyor mu onu saptamaktır. Seçim sonucuna göre, kimi stresli durumlar kısa tutulur kimisi uzun. Böylece, stresin sorumluluğu alınmış olur. Yaşadığım duygudan, düşünceden ben sorumluyum ve karşılıklarını kabullenmeye hazırım düşüncesini eyleme dökerek alışkanlık haline getirmektir.

Stresi yönetmek için onu nitel ve nicel açıdan küçültmek yararlı olur. Düzenli beden egzersizleri, spor, ayrıntılı ve çözüm odaklı danışmanlık mekanizmalarıyla stres yönetilebilir. Ancak stres yönetimi, sabah başlanılıp akşam sonlanacak bir olay değildir. Bir davranış kalıbıdır. Sürekli yönetmeye çalışıp denenmelidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.