2 müteahhittin tutuklu yargılandığı dosyada Ali Emre’nin ailesi adalet arıyor. Gerçek fenni mesul mimar ve mühendislerin tutuklanmadığını teknik bilgisi olmayan müteahhitlerin cezaevinde olduğu Emre Apartmanında 15 ayda keşif için çıkan bilirkişi raporu ise dikkat çekti. Davada tutuklu yargılanan müteahhit Ali Emre’nin kızı İnşaat Mühendisi Beşire Emre, babasının 98 yılından bu yana müteahhit yaptığını ve yaptığı onlarca binada hasar olmadığını söyledi. Emre, “Hiçbir dayanağı olmayan bir yıkımda babamın neden tutuklu olduğunu merak ediyoruz” dedi. 

PROJE TEMELLE AYNI DEĞİL

Belediyede fareler cirit atıyordu Belediyede fareler cirit atıyordu

Babasının 15 aydır cezaevinde olduğunu ve Emre apartmanının ikinci müteahhiti olduğunu belirten Beşire Emre, “Bizler ve babam gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz. Yerindeki temelle projedeki temel aynı değil, Onaylı olan projeye göre yapılan bir bina. Bizler burada kolon pabuçları üzerine oturturulan bir binadan bahsediyoruz. Babam binayı aldığında sadece 1. kat ve üstündeki diğer katları inşa etti. Binanın ikinci müteahhiti. Burada karşımıza çıkan konu, binanın temeldeki proje ile aynı olmadığı. Bütün bunlar ışığında müteahhit kolon pabuçları üzerine oturtulan bir binadan bahsediyoruz. Gerçeğin ortaya çıkmasını, senin suçun bu desinler istiyoruz. Çünkü bir müteahhitin temeli görebilmesi mümkün değil. Binanın temeli projeye uygun olarak yapılmamış. Eksik temelde eksik beton ve demir kullanımı yapılmış. Yerinde münferit temel mütemadi temele göre çok daha zayıf bir temel tipi. Bağ kirişleri temelde yok. 15 aydır sadece keşif için bir bilirkişi raporu çıktı. Diğer benzer dosyalarda 7-8 bilirkişi raporu çıkmasına rağmen neden bizim dosya ile ilgili bu kadar gecikme yapıldı ve aradan geçen bunca zaman sonra bu bilirkişi oldu.  Bizim dosyada gerçek fenni mesul mimar ve mühendis tutuklu değil. Sadece bu konuda teknik bilgisi olmayan müteahhitler neden cezaevinde ?” diye konuştu. 

TEMELİN KIRILARAK AÇILMASI MÜMKÜN DEĞİL

Emre Apartmanı deprem davaları arasında özgün bir farklılık sergilendiğini anlatan Beşire Emre, “Bina iki aşamada iki ayrı müteahhit tarafından inşa edilmiş. Babam bu yapıyı tüm tanıkların ve eski müteahhitin ve proje müelliflerinin beyanları ile dükkan tablası atıldıktan sonra, müteahhitliği devralarak 1. kat ve üstündeki diğer katları inşa etti. Yıkım sonrası savcılık makamında yerinde yapılan keşif ile binanın temelinin mütemadi temel olarak yapılmayıp, toprağa kolonların geldiği yere pabuç atmak suretiyle tekil temel bile denilemeyecek bir temel yapıldığı tespit edildi. Babamın zemin altındaki mevcut olan yapıyı görme ve tespit etme durumu imkansızdır.  Bu ancak temelin kırılarak açılması ile mümkündür. böyle bir tespit ise   binaya zarar vereceği için hiçbir zaman uygulanma yoluna gidilmez. Zira binanın temelinde bu kadar hukuka aykırılıklar yapılırken yapıyı denetlemekle görevli olan belediye yetkililerinin görevlerini yapmadıkları bu yapının yapılmasına göz yumdukları ortada. Sorun şudur ki onların bu ihmalinin neticesini, Temel ve üstündeki Bodrum ve dükkan kısmıyla hiçbir ilgi ve alakası olmayan ikinci müteahhit baba Ali Emre’nin neden tutuklanarak 15 aydır cezaevinde bulunduğu ? Biz bu durumun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Babam Ali Emre, ‘Eğer benim suçum varsa cezaya razıyım” diyor. Adalet arıyoruz” dedi. 
 

Editör: Ebru Kont