1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baba'dan adalet çağrısı
Baba'dan adalet çağrısı

Baba'dan adalet çağrısı

Bektaş Şarklı:3 bin avukat ile dosyanın sonuna kadar takipçisi olacağız

A+A-

Baba Bülent Delen:Adalet istiyorum, olayın takipçisi olmanızı istiyorum

Kardeşi Harun Delen:“Tek istediğimiz adalet, başka Duygular ölmesin

Arkadaşı Helin Göçer: Teselli değil, adalet istiyoruz, sağlanana kadar susmayacağız

Avukat Ömer Faruk Akan:Başsavcılık ve Emniyet sürece hassas yaklaşmalı

Av. Serpil Yılmaz:Duygu Delen’in ailesinin yanındayız

Burcu Aytar:Duygu Delen bir çocuk, olay bu boyutuyla değerlendirilmeli

Talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden Duygu Delen için Gaziantep Barosu’nda önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Mağdur yakınları, ailenin avukatı, baro kadın hakları temsilcisi ve baro çocuk halkları temsilcinin de katıldığı toplantıda soruşturmanın durumu, gizlilik kararı ile ilgili de açıklama yapıldı. Baro Başkanı Bektaş Şarklı, “Gaziantep Barosu olarak, 3 bin avukat ile dosyanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Dosyanın karanlık bir noktası kalsın istemiyoruz” derken, acılı baba Bülent Delen, “Adalet istiyorum. Olayın takipçisi olmanızı istiyorum. Biz 5 kişilik aileyiz, ailemizi yıktılar” dedi. Duygu’nun kardeşi Harun Delen, “Tek istediğimiz adalet, başka Duygular ölmesin” diye üzüntüsünü dile getirirken, Av. Ömer Faruk Akan, “Başsavcılık ve Emniyetin sürece hassas hassas yaklaşması için elimizden geleni yapıyoruz”, Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Serpil Yılmaz, “Dosyanın gizlilik kararı hukuka aykırıdır” ve Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi Komisyonu Üyesi Burcu Aytar, “Duygu Delen bir çocuk. Olayın bu boyutuyla da değerlendirilmesini istiyoruz” dediler.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.43.22-(1).jpeg

ŞARKLI:YASAKLAMA DOĞRU DEĞİL

Gaziantep Baro Başkanı Avukat Bektaş Şarklı, Savcılığın, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan olayın nasıl gerçekleştiğine dair rapor alacağını belirterek şunları söyledi:”Prof. Dr. Hakan Hocamızın bu konuda hazırladığı raporlar var. Ayrıca ailenin talebi sonucunda da bir uzman Bilirkişi görüşü alınacak. Valiliğin yasaklama kararını doğru bulmuyorum. 100-200  kadının bu olaya tepkilerini ifade etmesinden doğal ne olabilir? Kentimizde düğünler devam ediyor, AVM’ler açıkken bu yasaklamayı doğru bulmadığımızı, keyfi bulduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu arada dosyada gizlilik kararının olması ailede endişeye yol açtı. “

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.43.22.jpeg

3 BİN AVUKAT İLE OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Aynı şahsın daha önceki trafik kazasını da hatırlatan Şarklı, “ Mağdurun avukatı 13 ay boyunca dava açılması için hakim ve savcıların yanına gittiğini söyledi. Maalesef bu davada da adli tıp raporu, kamera kayıtları eksik gönderilmiş, mağdur kadın asli kusurlu olarak, cinayet zanlısı olarak tutuklu olan şahıs tali kusurlu olarak görülmüş. İstiyoruz ki 86 milyon yurttaşın eşit şekilde yararlandığı bir adalet anlayışı gerçekleşsin. Babasının zenginliğinden dolayı bu dosyaların kapatılması konusunda ailelerin ve kamuoyunun çekinceleri ortadan kalksın. Gaziantep Barosu olarak, 3 bin avukat ile dosyanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Dosyanın karanlık bir noktası kalsın istemiyoruz, bunun mücadelesini hep birlikte vereceğiz” diye konuştu.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.43.23-(1).jpeg

BABA:AİLEMİZİ YIKTILAR

Duygu Delen’in acılı Babası Bülent Delen, “Konuşacak halim yok. Sadece yapılan tüm işler için teşekkür ediyor ve adalet istiyorum. Olayın takipçisi olmanızı istiyorum. Biz 5 kişilik aileyiz, ailemizi yıktılar” dedi.  

KARDEŞİ: TEK İSTEĞİMİZ ADALET

Duygu Delen’in Kardeşi Harun Delen, “Söyleyecek çok fazla bir şey yok. Sürecin peşini bırakmayacağız ve sürecin peşinde olanlara inancımız tam. Tek istediğimiz adalet, başka Duygular ölmesin” diye konuştu.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.43.23.jpeg

ARKADAŞI:ADALET PARAYLA SAĞLANMASIN

Duygu Delen’in arkadaşı Helin Göçer de, sesini çıkarmayan herkesin Duygu’nun ölümünde payı olduğunu belirterek şöyle konuştu:”Adalet parayla nüfuzla sağlanmasın diye burada toplandık. Daha 17 yaşında bizden koparılan sadece Duygu değildi, Duygu’nun hayallerini, gülüşlerini, kahkahalarının hepsini bizden aldılar. Duygu’yu bizden alan tek kişi değildir. Araştırma dosyalarını gizleyen, makamı ve mevkii sarsılmasın diye konuşmaya korkan, sesini çıkarmayan herkesin Duygu’nun ölümünde payı var” dedi.

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.43.21-(1).jpeg

TESELLİ DEĞİL ADALET İSTİYORUZ

Mehmet Kaplan’ın, başka bir kadının ölümüne sebep olduğunda serbest bırakıldığını hatırlatan Göçer, “Mehmet Kaplan gereken cezayı alsaydı, Duygu aramızda olacaktı ve bunları konuşuyor olmayacaktık. Adalet hukukun üstünlüğü ile sağlanır, insanların hatırları ile değil, bu ülkede bunu halen gösteremedik. Eğer şimdi susarsak, yarın birçok Duyguyu kaybedeceğiz. O yüzden susmamalıyız, daha güçlü olmamız gerekiyor. Çünkü onların parası, nüfuzu varsa bizimde sesimiz ve dayanışmamız var. Bu hem paradan hem de nüfuzdan çok daha değerli. Bu sefer adalet para ve nüfuz ile sağlanamayacak. Teselli değil, adalet istiyoruz, sağlanana kadar susmayacağız. 

AV. AKAN:HASSAS YAKLAŞILMALI

Gaziantep Barosu Genel Sekreteri ve Delen Ailesinin Avukat Ömer Faruk Akan, sürecin ciddiyetle takipçisi olduklarını belirterek, “Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ve Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün sürece hassas hassas yaklaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Dosyada kısıtlama kararı var ise de bu kısıtlama kararının bizim dosyaya ilişkin öngörülerimizi veya dosya için taleplerimizi engellemediğini belirtmek istiyoruz. Avukat Göksel Öztürkmen, bağımsız bir Adli Tıp Kurumu Uzmanının dosyayı incelemesi için talepte bulundu, büyük ihtimalle olumlu bir karar çıkacak. En ufak bir şüpheye yer olmayacak, desteğin devamını talep ediyorum. Şüpheli ifadesinde zaten maktulü darp ettiğini söylüyor. Duygu'nun vücudunda düşmeye bağlı olmayan darp izleri mevcut. Şüpheli ayrıca hem emniyet hem de mahkemede düşme olayını görmediğini söylüyor" dedi.” diye konuştu. 

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.43.24.jpeg

AV. YILMAZ:GİZLİLİK KARARI HUKUKA AYKIRIDIR

Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Serpil Yılmaz, mevcut yasal düzenlemelerin ancak etkin olarak uygulandığı takdirde kadınları koruyacağını belirterek şunları dile getirdi:”Son günlerde özellikle İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ortaya çıkan tartışmaların yerinde olmadığı da ortaya çıkmıştır.  Kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddetle etkin bir mücadele sağlanması isteniyorsa hem toplumsal olarak bir farkındalığın yaratılması hem de tüm kurumların bu konuda hassas davranarak, tarafsız ve adil, keyfi kararlar vermeden soruşturmanın etkin olarak yapılmasını istiyoruz. Dolayısıyla dosyanın gizlilik kararı hukuka aykırıdır. Çünkü maddi gerçeğin ortaya çıkarılması ve sağlıklı bir soruşturma yapılması bir kısıtlama kararının gerekçesi olamaz. Duygu Delen’in ailesinin yanındayız” 

AYTAR:DUYGU BİR ÇOCUK

Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi Komisyonu Üyesi Burcu Aytar, her ne kadar olay bir kadın cinayeti olarak yansısa da hem kendi mevzuatımız hem de uluslararası sözleşmelere göre Duygu Delen’in bir çocuk olduğunu söyledi. Aytar, “Olayın bu boyutuyla da değerlendirilmesini istiyoruz. Bugüne kadar sözleşmelerdeki maddelerin uygulanması için çabaladık, ama su süreçte halen tam olarak koruyamadığımızı hissediyoruz ve üzüntümüz çok büyük. Aynı şekilde olayın şüphelisi çocuğun cinsel istismar ve kasten öldürme suçlarından yargılanacak” dedi. Meral KINACILAR

whatsapp-image-2020-08-18-at-19.43.21.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.