1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Babacan müjde vermedi !..
Babacan müjde vermedi !..

Babacan müjde vermedi !..

Gaziantep heyetinin Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'la 'sıkıntıları' anlattığı toplantının ardından Gaziantep'e gelen ve bir müjde vereceği...

A+A-

Gaziantep heyetinin Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'la 'sıkıntıları' anlattığı toplantının ardından Gaziantep'e gelen ve bir müjde vereceği beklenilen Devlet Bakanı Ali Babacan, beklentilere cevap veremedi. Babacan, Sanayi Odası'nda sanayicilerle biraraya geldi. Hayli gergin geçen toplantıda Abdulkadir Konukoğlu ortalığı yumuşatmaya çalıştı...


Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, GAPGİAD Başkanı M.Ali Mutafoğlu, Ömer Küsbeoğlu ve Necati Kanalıcı'nın sert konuşmalar yaptığı toplantıda, Bakan Babacan "Gaziantep ekonomisinin pozitif olması sebebiyle teşvik kapsamı dışında kalmıştır. Bu bir devlet politikasıdır" cevabını verdi. Koçer, sinevizyon eşliğinde Gaziantep haritasını Bakan Babaca'a sundu.. Koçer, Gaziantep'te kayıtlı işsiz sayısının arttığına, 2003 yılında 9 bin 400 olan kayıtlı işsiz sayısının Mart 2007'de 36 bine çıktığına dikkat çekti...

SEKTÖREL TEŞVİK İSTENDİ AMA....

Toplantıya katılan işadamları Bakan Babaca'dan 'sektörel teşvik' isteminde de bulundu. Babacak, bu isteğe karşılık "Teşvik işi zor iş, kolay kararlar değil. Sektörel teşvikler de başlı başına bir sıkıntı sahası. Çok kötü örnekleri var'' dedi.

İŞTE TOPLANTIDA YAPILAN KONUŞMALAR

ABDULKADİR KONUKOĞLU: "MÜJDE BEKLİYORUZ"

"Biz Gaziantep sanayicileri, illa da teşvik kapsamına alınmak istemiyoruz. Gaziantep sanayisinin içerisinde bulunduğu güç duruma bir çare üretilmesini istiyoruz. Özellikle enerji ve işçilikte maliyete etki yapan unsurların hafifletilmesini istiyoruz. Dolardaki istikrarsızlık doğrudan sanayimize yansımaktadır. Avro ile bağlantı yapılabilse daha iyi olmaz mı? Gaziantep sanayisi ve sanayicisi istihdam ve üretimde hükümetten beklediği desteği elde ederse ben inanıyorum ki, istihdam konusu ve kayıtdışılıkta önemli mesafeler alınacaktır. Bu düşünceden hareketle, Bakan beyi'in Gaziantep'e gelişlerinde bizlere bir müjdesi olacağını umuyor ve bekliyoruz"

NEJAT KOÇER: "GAZİANTEP VE TÜRKİYE ADINA İSTİYORUZ"

"Teşvik verilen illere karşı değiliz. Onlar da bu memleketin evlatları. Ancak, bizler, bizde yapılanın aynısının teşvik hakkı verilen illerde yapılması yüzünden sıkıntı çekiyoruz. Buralarda bizim yıllardır uğraşını verdiğimiz, özellikle tekstil, ambalajın aynısı veya benzeri yapılmaktadır. Biz göçü göğüsleyen ilk kalkan şehir olma özelliğine sahibiz. Teşvikten önce Gaziantep'te işsiz oranı 9 bin 443'tü. 2007 yılı mart ayı rakamlarıyla bu sayının 36 bin olduğunu görmekteyiz. Bu rakamlar bizim değil, İşkur'un, yani devletin tesbitidir. Biz 360 dolar işçilik öderken teşvikli illerde bu rakam 284,3, Halep'te 150 dolar. Teşvikten önce altyapısına 100 milyon dolar harcanan 4. Sanayi Bölgesinde son dört yılda ancak 13 tesis faaliyete geçti. Aksi olsa idi, bu bölge dolardı. Biz varsa bir yanlışlığın düzeltilmesini, himaye ve desteğe ihtiyacımız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunu şahsımız adına değil, ülkemiz ve Gaziantep adına istiyoruz.

MEHMET ASLAN: "GÜNEYDOĞU EKONOMİSİNİ GAZİANTEP AYAKTA TUTUYOR"

"Ülkemizi ve toprağımızı seviyoruz. Teşviğe karşı değiliz. Hükümetin 36 ile teşvik vereceğini duyduğumuzda tam destek verdik. Sonra bu rakam 49'a çıkarıldı. 5084 Sayılı Teşvik Kanununda son 13 il arasına Gaziantep'in dahil edileceği söylenmesine rağmen, hala anlayamadığımız bir sebebten dolayı teşvik dışı bırakıldık. Sanayi Odası Başkanımız çok güzel özetlediler.

2000 yıllarında Gaziantep'in nüfusu 814 bindi. Bugün bu rakam, 375 bin 400 artışla 1 milyon 300 binlere dayanmıştır. 475 bin göç almışız. Bunun 900 bini varoşlarda yaşamaktadır. Bunlar asker alınmakta, bir tanesi dahi sayılmazlık edilmemektedir. Bunun istihdam bakımından ne derece önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur. Güneydoğu ekonomisini ayakta tutan Gaziantep'tir. Yatırım psikolojisi bozulmuş sanayiciler ordusu haline geldik. Biz her ile kendi yapısına göre teşvik verilmesinden yanayız. Devlet Bakanı Babaca'ın teşviğimize karşı olduğunu duyuyoruz. Teşvik kapsamına alınmak gibi bir beklentimiz yok; biz istihdam ve enerjide teşvik edilmek isteniyoruz. Bizim sorunumuz sadece Gaziantep sorunu değil, Türkiye'ye büyük bir sorun. Sizden ricamız; ama GAP çerçevesinde, ama başka bir şekilde düzenlemeyle Gaziantep'i istihdam ve enerjide destekleyici bir paket. Bu olmazsa, sorun giderek, büyüyecek. Gaziantep teşvik politikası dışında kalırsa, 'Başbakan bize söz verdi açıkladık ama, sonunda olmadı. Sayın Ali Babacan buna karşı çıkmış' gibi fısıltılar, memlekette yayıldı. Biz bundan sonra Gaziantep'e gelecek hükümet heyetlerini bundan önce yaptığımız gibi şehir merkezinden değil, şehrin varoşlarından geçireceğiz. Ancak o zaman beklediğimiz desteği alacağımızı umuyoruz."

M.ALİ MUTAFOĞLU: KANATLARIMIZ KIRILDI

" Sayın Bakanı Gaziantep'te görmekten ve derdimizi anlatma fırsatı bulmaktan son derece mutluyuz. Penguenlerin kanatları var ama uçamazlar. Bizler teşvik kapsamı dışı tutulmakla, kanatları kırılmış, ayakları üzerinde duramaz hale getirilmişiz. Piyasada ithalat patlaması var. Uzakdoğu'dan temin edilen ucun hammadde ve mamüller, sanayicimizi güç durumda bırakmakla kalmıyor, iç ve dış piyasada piyasada pazar bulmada zorlanıyon. İki yıl sonra bu durumun daha acı boyutlara ulaşacağını sanıyorum"

NECATİ KANALICI: SANAYİCİNİN ŞEVKİ YOKEDİLDİ

"Ben inşaat işleri yapıyorum. Yaptığımız işin parasını alamaz hale geldik. Bu hükümetin Gaziantep'e yaptığı kötülüğü hiç bir hükümet yapmadı. Ülkenin ve sanayicinin şevkini kaybettirdiniz. Ülkeye bu kadar para girdiği söyleniyor. Bu paralar nerede. Nereye gidiyor? Hükümetinizin yaptığı icraat, buradaki belediye başkanları belkide milletvekilleri aleyhine olacaktır. Ama şehrin durumu ne olacak o belli değildir. 'AK Parti Hükümetinin, Gaziantep'e teşvik dolayısıyla yaptığı kötülük, hiçbir hükümet döneminde yapılmadı. Sanayicinin şevki yok edildi"

ÖMER KÜSBEOĞLU: "DURUM KÖTÜYE GİDİYOR"

"Her şeyin başı küçük sanayidir. Son 10 yıldan 2006 yılına kadar düşüş yoktu. Şimdilerde gözle görülür bir düşüş başladı. Böyle devam ettiği takdirde, önümüzdeki iki yıl içerisinde durumun ciddiyetinin artacağını sanıyorum. Kanalıcı kadar kötümser değilim ama, büyük sanayinin temel taşı olan küçük sanayicinin durumunun giderek kötüleşmekte olduğunu söyleyebilirim."

KONUKOĞLU YUMUŞATMAYA ÇALIŞTI

Sanayi Odası Meclis Başkanı Konukoğlu'nun zaman zaman sertleşen ortamı yumuşatma gayreti içerisinde olduğu görüldü. Bunu Kanalıcı'nın tesbitlerinin tamamına katılmadığını, Gaziantep sanayisinin ihtiyacı olan destekle ilgili Bakan Babaca'ın bugün burada bir müjde verebileceğini umduğunu söyleyerek göstermeye çalıştı.

VE BABACAN....

Sanayicileri dinleyen Bakan Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'ın ilgili bakanlarla Gaziantepli sanayicilerle teşvik konusunda görüştüğünü anımsattı ve kendisi yurt dışında olduğu için henüz ilgili bakanlarla konuyu görüşemediğini ifade ederek, ''Problemlere şu anda hükümetimiz vakıf'' dedi.

TEŞVİK VERİLMEMESİYLE İLGİM YOK

Babacan, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi negatif olan illerin teşviki aldığını ifade ederek, "Gaziantep'in teşvik kapsamına girip girmemesi, teşviki alıp almaması tamamen sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinin pozitif olmasıyla ilgili bir konudur. Bu sabah, 'Gaziantep'in teşvike girmemesine ben sebep olmuşum' diye bir şeyler duymuştum. Burada cevap imkanı oldu, bunun uzaktan yakından gerçekle alakası yok. Kriter tamamen sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksidir. Kaldı ki bu çalışma, 36 ile teşvik vermeyle ilgili çıkardığımız yasadan daha önce bitirilmiş bir çalışma"

SEKTÖREL TEŞVİK OLMAZ

Babacan, şöyle devam etti: "Sektör bazında teşvikten ziyade, biz ne üzerinde çalışacağız? Sektörlerimizin stratejik çalışması. Türkiye'nin her bir sektörünün uluslararası arenadaki rekabet gücüyle ilgili çalışmalar. Bazı şeyleri açık açık anlatmamızda fayda var; Türkiye, Gümrük Birliği anlaşmasına imza atmış bir ülke. Gümrük Birliği'ne imza atmış bir ülkenin sektörel bazda özel teşvikler uygulaması hukuken olmaz. Teşvik konusu ile ilgili benim bugün 'Somut olarak şunu yapacağız, bunu yapmayacağız' diye söyleyebileceğim bir şey yok. Çünkü, henüz daha ne bakan arkadaşlarımızla görüştük, başbakanımızla da istişare etmiş değiliz. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili toplantılar olacaktır. 'Yapılabilecek bir şey var mı, yok mu, neyi ne kadar yapabiliriz üzerinde çalışacağız.''

ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTMIŞ, TOPRAĞA MI GİDİYOR ?

Sanayicinin kurun düşük olmasından şikayet etmesi üzerine Babacan, bütün makro ekonomik göstergelerin birbiriyle yakından ilgili olduğuna işaret ederek, "Deniliyor ki, 'Kur burada değil de başka yerde olsu'. Eğer 'Kur burada değil de başka yerde olsu' diye suni bazı politikalar uygularsak, başka göstergeler de bambaşka yönlere gider. Sonuçta bu işin hulasasında zarar mı kar mı ederiz, bu da ayrı bir konu.''

KANALICI'YA CEVAP

Necati Kanalıcı'nın 'AK Parti hükümeti kadar, hiçbir kötülüğü başka hükümet Gaziantep'e yapmadı' sözlerine üzüldüğünü belirten Ali Babacan, Gaziantep OSB'de elektrik tüketiminde yüzde 50 artış olduğuna dikkati çekti ve "Bu elektrik tüketimi nereye gidiyor bilmiyorum; toprağa vermiyorsunuz herhalde. Üretime gidiyor, ihracata artıyor. Gaziantep'teki sanayicilerimizin hepsi mi büyük sıkıntıda. Önemli bir kısmının yatırımları devam ediyor.''

BABACAN NE YAPTI?

Cuma gecesi Gaziantep'e gelen Bakan Ali Babacan, Cumartesi sabahı ilk olarak Vali Süleyman Kamçı'yı ziyaret etti... Ziyarette, Gaziantep'in son yıllarda önemli hamle yaptığını, Türk sanayisinde çok önemli yeri ve Türk ihracatında çok önemli payı bulunduğunu vurgulayan Babacan, daha sonra Büyükşehir Belediyesi geçti.

GÜZELBEY YETİŞEMEDİ

Bakan Babaca'ı karşılamak üzere belediyenin protokol kapısı önünde dizilen yetkililer Başkan Asım Güzelbey gecikince bakanı kendileri karşıladı. Güzelbey'e Babacan asansöre binerken yetişti. Babacan, belediye de soru sorulmasını istemedi ancak sorulan AB sorusuna uzun uzadıya cevap verdi. Daha sonra Belediye Başkanlarıyla basına kapalı toplantı yaptı.

HALAY ÇEKTİ

Bakan Babacan, Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan Gazikent Sosyal Tesisi'ni hizmete açtı. Burada Başkan Metin Özkarslı, Abdulkadir Konukoğlu, Ömer Can, Ökkeş Eruslu, Mehmet Aslan, Vali Süleyman Kamçı ve AK Parti Milletvekili Ahmet Uzer ile halay çeken Bakan Babacan, Türkiye'nin her köşesinde bir hizmet seferberliği söz konusu olduğunu, okullar, fabrikalar, kültür merkezleri ve sosyal tesisler açıldığını söyledi. Halay sırasında Konukoğlu ve Aslan, davulculara para yapıştırdı.

NİKAH ŞAHİTLİĞİ YAPTI

Tesisin açılış kurdelesini kesen Bakan Babacan, Abdulkadir-Rukiye Göçlü çiftinin nikah şahitliğini yaptı. Babacan, tesisi çok beğendiğini söyledi.

DANIŞMA MECLİSİNE KATILDI

Babacan, partisinin Gaziantep İl Danışma Meclis toplantısında, yeni bir genel seçim arefesinde olunduğunu, bugünlerde bir yandan genel seçime hazırlanırlarken, diğer yandan da geride bıraktıkları 4,5 yılın muhasebesini yaptıklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.