1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Babacan ceketini çıkardı beyaz gömleğini sıvadı
Babacan ceketini çıkardı beyaz gömleğini sıvadı

Babacan ceketini çıkardı beyaz gömleğini sıvadı

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, miting startını verdiği Gaziantep’te yüzü gülerek ayrıldı.

A+A-

 İlk mitingini muhteşem bir kalabalık ile gerçekleştirdiklerini belirten Babacan, konuşmasına başlaması sırasında ceketini çıkartarak, kollarını sıvadığı beyaz gömleğiyle Türkiye siyasetindeki bir klasiği de gerçekleştirmiş oldu Meydandaki halkın “yuh” tepkisi üzerine “Bizim lügatımızda yuh yok” diyen Babacan’ın mitinge yönelik engellemelere rağmen AKP iktidarını yuhalatmama tercihi dikkat çekti. Babacan, sözlerine ”Zorluk çıkarırsa çıkarsınlar, burası artık demokrasi meydanıdır" diyerek başladı. Babacan, "Mitingimizi uzağa vererek katılımı azaltmaya çalıştılar. Oyunlara bak. Ne oldu? On binler akın akın geldi. Gaziantep burada. Duyuyor musun Beştepe?" dedi.

SAAT 17’DE BAŞLADI

DEVA Partisi'nin ilk mitingi Tur Otobüsleri Park Alanı'nda düzenlenen mitingi saat 17.00'de başladı. Binlerce kişinin katıldığı miting alanına, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan eşi Ülkü Zeynep Babacan'la giriş yaptı. Mitingde ilk konuşmayı yapan DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya, valiliğin engelleme girişimlerini hatırlatarak, "Biz tüm yapılanların hesabını sandıkta soracağız. İktidara yürüyoruz. Heyecanla ile umut ile iktidara yürümeye devam ediyoruz. Bizler milletin ferasetini hafife alanlarla sandıkta hesaplaşmaya kararlıyız. Makamla değer bulanlar unutmasın ki, bu millet gerekli cevabı sandıkta verecektir. Yolumuz, milletimizin yoludur, geliyoruz aşk ile geliyoruz umut ile" dedi.

BÜYÜK ALKIŞ ALDI 

Ali Babacan konuşmasına "Zorluk çıkarırsa çıkarsınlar, burası artık demokrasi meydanıdır" diyerek başladı. Babacan, "Mitingimizi uzağa vererek katılımı azaltmaya çalıştılar. Oyunlara bak. Ne oldu? On binler akın akın geldi. Gaziantep burada. Duyuyor musun Beştepe?" dedi.

Babacan'ın sözlerine mitinge katılanlar, "kıskananlar çatlasın" diye yanıt verince Babacan şunları söyledi: "Hem de öyle bir kıskanıyorlar ki... Türkiye'de ilk korona virüsü vakasının görüldüğünü partimizin kurulduğu gün açıkladılar. Bunu ilk kez söylüyorum. Şimdi Demokrasi Meydanı'nı vermediler ama burası Demokrasi Meydanı oldu. Bir de Cumhurbaşkanı ilk mitingimizin olduğu gün aynı saatte Adana'da gençlik şöleni yapıyor. Mayıs ayında gençlik şöleni yapacak başka gün mü bulamadınız? Siz kıskanıyorlar deyince akĺıma geldi. Öyle bir kıskanıyorlar ki hem de... Sayın Erdoğan duy burayı. Siz demokrasiyi katlettiniz biz burada kurduk demokrasiyi."

İNSANLAR BAYRAMI TATLI YEMEDEN GEÇİRDİ

Son günlerde gündeme gelen mültecilerle ilgili konuşan Babacan, "Ülkenin sınırlarını kevgire döndürdünüz. Milyonlarca insanı sorgusuz sualsiz memlekete aldınız. 200 bin Suriyeliye vatandaşlık verdik diyorlar. Peki siz hangi kriterlere göre vatandaşlık verdiniz? Kimlere veriyorsunuz bunu açıklayın" ifadelerini kullandı.  İktidarın ekonomiyi yönetemediğini vurgulayan Babacan, "Son 20 yılın en yüksek enflasyonu var. Derin bir yoksulluk var. İnsanlar çöpten yemek topluyor. 2018'den beri gelen süreçte karnen bu. Tek imzayla yönetilen ülkenin hali bu. Gaziantepli ailesiyle fıstık, baklava yiyebiliyor mu? İşte durum bu kadar vahim. Bu memlekette içi boş baklava satıyorlar. İnsanlar bayramı tatlı yemeden geçirdi. Ama Beştepe'de yaşayanlar bunu görmüyor" diye konuştu.

ANTEP'İ DİNLE

Ekonomiye yönelik eleştirilerini sürdüren Babacan Erdoğan'a seslenerek şunları söyledi: "Duy, Gaziantep'i dinle. Krizlerin ortağı Bahçeli'yi de yanına al. Gaziantep ne diyor? Yeter artık diyor. Demokrasi, atılım diyor. Tüm Türkiye artık değişimin vakti geldi diyor. Bak Gaziantep'e, DEVA gümbür gümbür geliyor. Yurdun dört bir yanında iktidara yürüyoruz, emaneti teslim almaya geliyoruz. Seçim günü hep beraber mührü damgaya vuracağız. Tüm barajları yıkacağız. Hep beraber başaracağız. Milletin vicdanına güveniyorum. Biz neredeyiz? Biz çocuğuna harçlık veremeyen annelerin yanındayız. Torunlarına hediye alamayan dedelerin yanındayız. 2500 lira maaşla ihtiyaçlarını karşılayamayan emeklilerin yanındayız. Açlık sınırının altında geçinmeye çalışan işçinin yanındayız. Hayat pahalılığı karşısında inleyen dar gelirli vatandaşların yanındayız. Dükkanda masraf olmasın diye elektriğini açamayan esnafın yanındayız. Gübre, tohum, mazot fiyatları altında ezilen çiftçinin yanındayız. Ekmeğinin peşinde koşan kurye arkadaşlarımın yanındayız. Kendilerini 'çıkar telefonunu' denilen, yarınlarını başka ülkelerde aramaya başlayan gençlerin yanındayız. Cep yakan fiyatlar yüzünden tek öğünle karnını doyurmaya çalışan öğrencilerin yanındayız. Beraat ettikleri halde hakları iade edilmeyen KHK'lıların yanındayız. Ayrımcılığa uğrayan tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Konumumuz budur."

MARUL OLMUŞ 10 LİRA

İktidarın sabah akşam hikaye anlattığını söyleyen Babacan, "Bırak hikâyeyi marul olmuş 10 lira" diyerek tepki gösterdi. Pazarda tane ile meyve, sebze satıldığına işaret eden Babacan eleştirilerine şöyle devam etti: "Ekonomiyi batırdınız batırdınız. Bir yandan da ülke sınırlarını kevgire döndürdünüz. Milyonlarca insanı hesapsız, kitapsız sınırlardan bu ülkeye aldınız. Her yerden geliyorlar. Gelmeye de devam ediyorlar. Daha geçen aylarda binlerce Afgan Türkiye'ye giriş yaptı. Hepsi erkek, hepsi genç. Hükümete soruyorum; siz ya bu ülkenin Hudut güvenliğini sağlayamıyorsunuz ya da Amerika ile anlaşıp Taliban'dan kaçanları Türkiye'ye yığıyorsunuz. Hangisi doğru?"

HADİ İMZA AT 

"2018'de yetkiyi bana verin faiz de enflasyon da düşecek demedin mi?" diye soran Babacan, AK Parti'nin ikisini de patlattığını belirtti. Babacan "4 yıl oldu. Aklına gelip de yapamadığı hiçbir şey yok, tek imzayla yapıyor. Karneyi koyalım ortaya. O karnede hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, derin yoksulluk, işsizlik var." Erdoğan'ın başkanlık sistemi öncesi vaatlerini hatırlatan Babacan, "Bütün dünyada enflasyon var diye milleti aldatmaya çalışıyorlar. Bizim gibi enflasyon yaşayan yok. Dünyada petrol fiyatları 20 dolardan 150 dolara çıkarken biz enflasyonu tek haneye indirdik. İnsan arayıp Ali Babacan sen zamanında bunu nasıl başardın diye sormaz mı? Ne diyor, ben imza atmasam bir şey yapamazdı diyor. Madem hikmet imzada, hadi at o imzayı da enflasyonu bir düşür" diye konuştu.

KRİZLERİN ORTAĞI BAHÇELİ

Babacan konuşmasının devamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de eleştirilerde bulundu. "Erdoğan'ın bir yanında her konuşmasında öfke nöbeti geçiren Bahçeli var. Bu krizlerin ortağı Bahçeli, 2001 krizinde de ortaktı" diyen Babacan, Bahçeli'nin yine bu krizin ortağı olduğunu söyledi. Babacan Bahçeli için "Bu yüzden Bahçeli'ye 'krizlerin ortağı' diyoruz" diye konuştu. "Bu kadar dövizi ne yaptınız?" diye soran Babacan, şöyle devam etti: "Gizli saklı kimlere sattınız? Erdoğan bunlara cevap verebiliyor mu, hayır. En az 30 milyon dolar daha gitti. Bu durum madde bağımlılığa döndü. Bunlar tam mirasyediler."

'MİLLETİN CEBİNDEKİ PARAYI ERİTTİLER

Cebinden 200 lira çıkartan Babacan, "Bu para 2009'da tedavüle girdi. O dönem 123 dolar ediyordu. Bugün 12,5 dolar ediyor. Paramız pula döndü. Milletin cebindeki parayı erittiler" dedi. Her konuda eylem planı hazırladıklarını anlatan Babacan, "Çok kapsamlı programlar var. Bugün bunları yapabilen Türkiye'de parti yok. Her şeyin başı güven diyoruz. Önce güveni yaratacağız bu ülkede" dedi.

'BİZ İKİ BÜYÜK KRİZİ ÇÖZEN EKİBİZ'

Tam demokratik bir Türkiye hedefleri olduğunu dile getiren Babacan, sözlerine şöyle devam etti: "İnsan onuruna yakışır bir hayat yaşadığı Türkiye... Biz bu mücadeleyi demokrasi, hukuk ve meşru bir zeminde kazanacağız. Ayrımcılık son bulacak. Liyakat ortamını oluşturacağız. Bu ülkenin her vatandaşı birinci sınıf vatandaş. Mülakatı kaldıracağız. Demokrasiyi biz getireceğiz. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme biz geçeceğiz. Çözüm bizde, anahtar bizde. Umudu hep beraber yükselteceğiz. Biz iki büyük krizi çözen ekibiz. Varsa böyle bir ekip gelsin çözsün. Bu sorunu biz çözeceğiz. İddialıyız ve söz veriyoruz." Leyla Özekşi Polat - Merve Parlak


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum