1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Baba bırakıldı oğlu tutuklandı
Baba bırakıldı oğlu tutuklandı

Baba bırakıldı oğlu tutuklandı

FETÖ soruşturması kapsamında 29 aydır cezaevinde bulunan Cahit Nakıboğlu ve oğlu Taner Nakıboğlu’nun aralarında bulunduğu 19 sanıklı davada karar çıktı.

A+A-

9.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Cahit Nakıboğlu adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, büyük oğlu Taner Nakıboğlu’na 15 yıl ceza verildi. Mahkemede en sürpriz karar ise tutuksuz yargılanan Emre Nakıboğlu için verildi. Her duruşmada hazır bulunan Emre Nakıboğlu’na duruşma salonunda davayı izlerken 11 yıl 3 ay hapis cezası verilmesi Emre Nakıboğlu başta olmak üzere salonda bulunan yakınlarında adeta şok etkisi yarattı. Sanık yakınları mahkeme salonunda “nasıl olur, neden?’ diye sorarak gözyaşı döktü. Cahit Nakıboğlu’nun ise iki oğlunun cezaevinde olacak olması nedeniyle tahliyesine sevinmediği gözlendi. Ceza alan sanıkların, holdinge bağlı 42 şirketteki paylarının da müsaderesine karar verildi. 

Davada yargılanan Cihan Dağcı ve Murat Zar 8 yıl 9 ay hüküm giyerken, tutuksuz yargılanan Ferhan Nakıboğlu’na 1 yıl 3 ay, Emre Özkaya’ya 6 yıl 3 ay, Arif Çiftçi’ye 3 yıl 9 ay, Mesut Çeven’e 6 yıl 3 ay ceza verildi. 

SAVCI TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINI İSTEDİ

9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Adnan Yılmaz'ın başkanlık ettiği duruşmaya, tutuklu sanıklar Cahit ve oğlu Taner Nakıboğlu, Cihan Dağcı ve Murat Zar ile tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. 12. celsenin yapıldığı duruşmada, Cumhuriyet savcısı, önceki celsedeki görüşünü tekrar ettiğini belirterek, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi. 

SON SÖZLERİ SORULDU

Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, geçen celse karara varmak için dosyayı incelemeye aldıklarını hatırlatarak, sanıklara son sözlerini sordu.  

TANER NAKIBOĞLU'NDAN ŞAŞIRTAN SÖZLER

Taner Nakıboğlu ifadesinde şok eden bilgiler verdi. Duruşmada söz alan Taner Nakıboğlu,  "Zirve Üniversitesi ve İpek Vakfı Mütevelli heyeti üyeliğimin iddiasıyla suçlanıyorum. 28 Mart 2014 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in odasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fatma hanımın bulunduğu ortamda Cumhurbaşkanına mütevelli listede herhangi bir sorun olup olmadığı soruldu ve sorun olmadığını söyledi. Ancak 24 Mart 2016'da külliyede Cahit Nakıboğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşme yaptı ve benim istifa etmemi söyledi. Ben de 6 Nisan 2016'da istifa ettim. Mütevelli heyet listesinde olduğum tarihte listede yer alan 30 kişiden sadece ben tutukluyum. Niye?” dedi.

BANK ASYA’YA DAVA AÇTIM

Suçsuz olduğunu belirten Taner Nakıboğlu, “MASAK raporları ve şirketim hakkında düzenlenen mali raporlarda örgüte para aktardığım ve örgütten para aldığım yolunda hiçbir bilgi ve tesbit yok.Bank Asya’ya TMSF’ye devredilmeden önce dava açtığım dosyada belgeleriyle mevcut. Mağdurum, beraatimi ve tahliyemi istiyorum” dedi.

CAHİT NAKIBOĞLU: SAĞLIK SORUNLARIM VAR

Cahit Nakıboglu ise savunmasında sağlık sorunlarının olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini söyledi. Nakıboğlu, “29 aydır tutukluyum. Sağlık sorunlarım var. Günde 40 adet ilaç alıyorum. FETÖ terör örgütüyle bir ilgim yok. Ne para göndermişim,ne para  gelmiş. Bunlarla ilgili herhangi bir belge yok. 2012 yılında Mehmet Kocatürk’ü odamdan kovdum, şirketlerime girişini yasakladım.Tahliyemi ve beratimi istiyorum" dedi.

CİHAN DAĞCI:BEN DE AİLEMDE MAĞDURUZ

Cihan Dağcı, 28 aydır tutuklu olduğunu belirterek şunları söyledi:”Bende aiemde mağduruz. Eşim kanser hastası. Zirve Üniversitesin mütevelli heyetinde bulunmadım. Tezcan A.Ş.’de küçük bir hissem var. Oda A.Ş’lerde 5 ortak olma şartı olduğu içindir. Kendim teslim oldum. Kaçmayı hiç düşünmedim. Eli kanlı FETÖ terör örgütü ile hiç bir ilgim ve yardımım olmamıştır. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” dedi.

MURAT ZAR:ZİRVE ÜNİVERSİTESİ’NE HİÇ GİTMEDİM

Murat Zar da, 28 aydır tutuklu olduğunu belirterek, “Zirve Üniversitesi mütevelli heyetinde değilim. Zirve Üniversitesi’ne hiç gitmedim. Naksan’ın İstanbul bürosunda çalışıyorum. Tezcan A.Ş.’de yüzde 1’lik hissem var. İmza yetkim hiç bir zaman olmamıştır. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

CAHİT NAKIBOĞLU’NUN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Diğer sanıklarda beraat ve tahliyelerini istedi. Sanık avukatlarının da son konuşmalarını yapmasının ardından mahkemeye 5 dakika ara verildi. Mahkeme Başkanı Yılmaz, müzakere için verilen aranın ardından kararı açıkladı. Sanık Cahit Nakıboğlu’na önce 7 yıl hapis, terör örgütü üyeliği nedeniyle bunun 10 yıl 6 aya çıkarılmasına, iyi hali gözönünde bulundurularak bunun 8 yıl 9 aya düşürülmesine ve tutuklulukta geçirdiği süreyi ve sağlık sorunlarının ciddiyetini dikkate alarak, "il sınırlarını terk etmeme" şartıyla tahliyesine hükmetti.

ZAR VE DAĞCI’YA 8 YIL 9 AY HAPİS

Zar ve Dağcı'ya "terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl 9'ar ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, Zar ile Dağcı'nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

TANER NAKIBOĞLU’NA TERÖR ÖRGÜTÜ KURMAK VE YÖNETMEKTEN CEZA VERİLDİ

Mahkeme heyeti, diğer tutuklu sanıkları terör örgütüne üye suçundan cezalandırırken, Taner Nakıboğlu’nu terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan ceza verdi. Sanık Taner Nakıboğlu'na önce 12 yıl hapis cezası verdi,  terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan dolayı 18 yıla çıkardı ve iyi hali nedeniyle 15 yıl hapis cezası vererek, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

FERHAN NAKIBOĞLU’NA 1 YIL 3 AY

Mahkeme heyeti sanık Ferhan Nakıboğlu'na "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAKTAN CEZA ALDILAR

Heyet, sanık Emre Nakıboğlu'na ise "terör örgütüne üye olmak" suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası vererek, tutuklanmasına hükmetti. Sanıklar Emre Özkaya ile Mesut Çeven'e "terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay, Arif Çiftçi'ye ise, "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

BU İSİMLER BERAAT ETTİ

Tutuksuz yargılanan İmam Ali Barak, Mehmet Karatoprak, İsrafil Özdemir, Ramazan Bulut, İbrahim Nakıboğlu, Kamil Abuşoğlu, Menderes Ulu, Ali Türkmen, Hakan Boynuyoğun ve Cahit Aslanlı’nın ise beraatlerine karar verildi.

MAHKEME SALONUNDA ŞOK ANLAR

Mahkemede, her duruşmada hazır bulunan Emre Nakıboğlu’na 11 yıl 3 ay hapis vezası verilerek tutuklanmasına karar verildi. Kararın okunmasıyla birlikte mahkeme salonunda buz gibi bir hava esti. Özellikle kimsenin beklemediği Emre Nakıboğlu’yla ilgili bu karar salonda bulunan herkesi şaşırttı. Sanık yakınları mahkeme salonunda “nasıl olur, neden?’ diye sorarak gözyaşı döktü. Cahit Nakıboğlu’nun da iki oğlunun cezaevinde yatacak olmasından dolayı üzgün olduğu gözlendi. Mahkeme heyeti, ceza alan sanıkların holdinge bağlı 42 şirketteki paylarının da müsaderesine hükmetti. Aynı davada yargılanan firari sanıklar Osman ve oğlu Bahaeddin Nakıboğlu ile Osman Nakıboğlu'nun kardeşi Mehmet Hilmi Nakıboğlu'nun dosyası daha önce ayrılmıştı.  

CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Gaziantep Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Cahit Nakıboğlu, tahliye kararının ardından cezaevinden çıktı. Nakıboğlu, cezaevi önünde karısı Ferhan Nakıboğlu, kızları, damatları ve torunları tarafından karşılandı. Cahit Nakıboğlu, yakınlarına sarılarak hasret giderdi. 29 aydır cezaevinde olan Nakıboğlu, tutuklu bulunduğu cezaevinden sağlık sorunları nedeniyle 2 kere tahliye edilmiş ve yeniden tutuklanmıştı. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum