1. YAZARLAR

  2. FATİH YILMAZ

  3. B PLANI OLMALI
FATİH YILMAZ

FATİH YILMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

B PLANI OLMALI

A+A-

Kadrodan  Beşiktaş ve Rizespor maçlarında ki cezalı Kayode dışında takımı bozmayan, üçlü savunma, beşli orta saha ve çift forvetle Twumasi’nin yanına Muhammet 11 ile oyuna başlayan Gazişehir, Tetteh’in 10. dk’da sakatlanması ile maç öncesi planladığı stratejiyi tamamen değiştirdi, ya da değiştirmek zorunda kaldı.
Burada hemen bir eleştride bulunmak istiyorum, Tetteh sakatlanıp çıkması ve Chibsah’ın girmesi ile 4-5-1 dizilişine dönüp Dijilobodji, Güray, Diarra ve Twumasi’nin pozisyonlarını değiştirmek ne kadar doğruydu bilemiyorum..
iki haftadır kazanan bir sistem de bir oyuncunun çıkması ile bu kadar değişikliği bu maç için kazanan takım kurgusunu bozduğunu düşünüyorum. Ayrıca Tetteh’in oynadığı ön libero pozisyonu için alternatif bir oyuncunun olmaması da düşündürücü..
Gazişehir’in ligde kendisine denk takımlar karşısında özellikle iç saha maçlarında kontra atak dışında etkili olamaması da ileriki maçlar için endişe verici.
İlk 45 dakika boyunca 27. dakika Twumasi’nin kafasının üzerinden geçen top ve 37. dakikada Diarra’nın vurduğu ve Giray’a çarpan top dışında pozisyon yaratılamadı.
2. Yarının hemen başında 49. dakikada Papy Dijilobodji’nin defansın arkasına attığı uzun pasta Göztepe kalecisinin topu elle müdahelesi sonucu 10 kişi kalması oyuna giren yedek kaleci Göktuğ’un güvensiz ve acemi oluşu Gazişehir’in maçı kazanması adına büyük avantaj sağladı.
Bu avantaj ve kalecinin hatası ile skor avantajını ve oyunda üstünlüğü yakaladılar. Göztepe 10 kişi kalınca daha çok savunmayı düşünen, kendi ceza alanı önünde kalabalık bir savunma ile kalesini savunan takıma karşı kenarlardan yaptığı ataklarla pozisyon bulmaya çalışan ama yaptığı ortalarda ki isabet yüzdesi düşük olan, kapalı savunmaya karşı şut atması gerekirken, attığı az sayıdaki şutların da isabet yüzdesinin düşük olması ve duran top organizasyonlarında da ikinci golü bulamayınca Göztepe solbeki Berkan’ın yaptığı ortanın gol olması sonucunda Gazişehir bir puana razı oldu.
Burada oyunun son bölümünde Muhammet Demir değişikliği için Sumudica’ya bir eleştirim olacak. Oyununu rakip sahaya ve rakip ceza alanına yığıldığı bir bölümde ceza alanı içerisinde oluşacak pozisyonla da etkili olabilen Muhammet’i oyundan çıkarmak yanlışkı. Tıpkı Beşiktaş maçının son bölümünde kontra atakta daha çok gol ve pozisyon bulma şansı varken Muhammet’in oyuna alıp bu şansı yok etmesi gibi.
Özellikle Göztepe maçında gösterdi ki bundan sonraki iç saha maçlarında kendisine denk takımlara karşı sadece kontra atak oynamak yetmeyecek. Mutlaka B, C planları olmak zorunda.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar