Av. Mehmet Aykut Başderici, mahkeme dosyasına konulan rapora göre, statik proje müellifi, İnşaat Mühendisleri odası, şantiye şefi, teknik uygulama sorumlusu, belediye ilgili birimi asli kusurlu bulunduğunu açıkladı.
 BAŞDERİCİ AÇIKLAMA YAPTI


6 Şubat depreminde 134 kişinin enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği Ayşe-Mehmet Polat sitesinin davası 7.Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği tarafından kusur durumu hakkında rapor düzenlenip dosyaya ibraz edildi. Av. Mehmet Aykut Başderici, dosyaya konulan raporlarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.


ASLİ KUSURLU BULUNDULAR


Başderici yaptığı paylaşımda, şunları belirtti:”Betonarme projedeki bahsedilen eksiklikler ve hatalar sebebiyle statik proje müellifi, Eksik ve hatalı veri proje yetersizliklere rağmen projeye vize verilmesi sebebiyle İnşaat Mühendisleri Odası ve projeyi onaylayan ilgili belediye birimi ile Fenni şartlara göre projeye uygun yapılmayan imalatlara izin verilmesi ve onaylanması sebebiyle şantiye şefi, teknik uygulama sorumlusu, belediye ilgili birimi ve Projelerine uygun olmayan binaya ruhsat ve yapı kullanma izni veren ilgili belediye birimi asli kusurlu bulundu.”


RAPOR İBRAZ EDİLDİ
Ayşe-Mehmet Polat Sitesi ile ilgili yapılan soruşturma çerçevesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği tarafından kusur durumu hakkında rapor düzenlenip dosyaya ibraz edildi. Başlatılan soruşturma sonrası, 134 kişinin enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği Ayşe-Mehmet Polat sitesinin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dosyasında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği tarafından kusur durumu hakkında rapor düzenlenip dosyaya ibraz edildi. Rapora göre, ‘Betonarme projedeki bahsedilen eksiklikler ve hatalar sebebiyle statik proje müellifi asli kusurlu, eksik ve hatalı veri proje yetersizliklere rağmen projeye vize verilmesi sebebiyle İnşaat Mühendisleri Odası ve projeyi onaylayan ilgili belediye birimi asli kusurlu, fenni şartlara göre projeye uygun yapılmayan imalatlara izin verilmesi ve onaylanması sebebiyle şantiye şefi, teknik uygulama sorumlusu, belediye ilgili birimi asli kusurlu, projelerine uygun olmayan binaya ruhsat ve yapı kullanma izni veren ilgili belediye birimi asli kusurlu’ olduğu yer aldı. Tutuklu ve tutuksuz 2 sanık hakkında 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi.

Konut liginde sıralama değişti Konut liginde sıralama değişti


STATİK PROJE VE MİMARİ PROJE ARASINDA FARKLILIK


Ayşe-Polat Sitesi ile ilgili yargılamaya ilişkin iddianame mahkeme tarafından kabul edilirken site ile ilgili bilirkişi raporu da açıklandı. Bilirkişi raporunda, "Mimari projedeki 8-B aksındaki kolonun ölçüleri statik projeden farklıdır. Harita mühendisi bilirkişinin yerinde yaptığı ölçümlerde ilgili akstaki kolonun her iki projeden farklı olarak daha küçük ebatta saptandığı görülmüştür. 7-C aksında statik proje ile mimari proje arasında bu aksta isimlendirmede farklılıklar da mevcuttur. Ayrıca bu aksta mimari projede 2 farklı kolon görülürken statik projede tek bir perde duvar görülmektedir. Perde duvar yapılması durumunda mimari projedeki asansör erişimi mümkün görülmemektedir. Yapı içine girilerek saptama yapılamadığından bu aksın uygulamadaki hali tespit edilememiştir. Mimari projede 2-D aksı olarak belirtilen 'L' şeklindeki büyük kolon statik projede 2-3E aksında 2 parçalı kolon olarak görülmektedir. Uygulamada statik projedeki formlarda olmakla beraber harita mühendisi bilirkişinin yerinde yaptığı ölçümlerde ölçülerinin statik projeden farklı olduğu saptanmıştır. Statik Projede bulunan E ve F aksları Mimari projede tespit edilememiştir”