EPDK’dan yapılan açıklamada “Enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapılmıştır.Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL olmuştur”

Meskenlere Eylül 2022'den bu yana zam yoktu 

Kovid-19 salgınıyla birlikte dünyada hızla artan enerji fiyatları karşısında vatandaşı korumak amacıyla 2022 yılından itibaren meskende elektrik ve doğal gaz fiyatlarında sübvansiyon uygulanıyor. Son üç yılda elektrikte mesken aboneleri için uygulanan sübvansiyon oranı yüzde 55 oldu. Bu kapsamda çıkarılan kararlarla Elektrik Üretim AŞ ve BOTAŞ aracılığıyla söz konusu uygulamaya devam ediliyor.
Meskende elektrik ve doğal gaz faturalarına 2022 ve 2023 yıllarında 95,8 milyar liralık sübvansiyon uygulanırken, söz konusu destek için bu yıl 240 milyar liralık kaynak ayrıldı.
Bu uygulamayla elektrikte mesken tarifelerinde Eylül 2022'den beri artışa gidilmedi. İlgili kamu kurumları, hem enerji fiyatlarının normalleşmesi hem de aboneleri mağdur etmeyecek şekilde ihtiyaç sahiplerinin desteklenmesine yönelik çalışmaları sürdürüyor.

EN SON HAZİRAN 2022'DE ZAMLANMIŞTI

İkinci El Online Oto Satışlarında Düşüş! İkinci El Online Oto Satışlarında Düşüş!

Türkiye'de en son elektrik zammı 1 Haziran 2022 tarihinde yapılmıştır. Bu zamda sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektrik için yüzde 25, konut ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektrik için ise yüzde 15 oranında bir artış uygulanmıştır.. 
 

Editör: Ebru Kont