1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ayakkabıda tren kaçtı
Ayakkabıda tren kaçtı

Ayakkabıda tren kaçtı

Yıllık 152 milyon çift ayakkabı ve terlik üretiminin yapıldığı Gaziantep'te markalaşma treni kaçtı.

A+A-

 800 üretici firmanın bulunduğu, fakat Türkiye pazarında tek bir firmanın yer aldığı kentte, sektör kendini model olarak yeniledi ancak markalaşmada geri kaldı. Gaziantep Kunduracılar Odası Başkanı Emin İnce, markalaşma treninin kaçtığını ancak Türkiye'nin en büyük E-Ticaret projesi ile atağa geçeceklerini söyledi. İnce, yaşanan krizden dolayı alım gücü düşen vatandaşların deri ayakkabı deriye suni ayakkabı almaya başladığını ve çocukların anne ile babanın önüne geçtiğini dile getirdi. 

Üretimde İstanbul'un birinci, İzmir'in ikincİ ve Gaziantep'in de üçüncü sırada yer aldığını belirten İnce, "800 tane üretici firmamız var. Fakat Türkiye pazarında tek firma yer alıyor. Bizler 10 yıl önce markalaşma trenini kaçırdık. AVM'lerin açılması da bunu tetikledi. Şuanda E-ticaret atağına geçtik. Gaziantep'te ayakkabı ve terlik üreticileri ile satıcılarını kapsayan Türkiye'nin en büyük E-ticaret sitesini kuruyoruz. Perakende, imalat ve ihracatçılara yönelik yine satıcıların da içinde yer alacağı karşılıklı alışveriş sistemi üzerinde çalışıyoruz. Sayın Valimiz Davut Gül'ün desteği ile Kalkınma Ajansı ile birlikte projemizi hayata geçirmek için çalışmalarımız  sürüyor" dedi. 

152 MİLYON ÇİFT ÜRETİM

Türkiye'nin ayakkabı üretiminde dünya pazarında  yaklaşık 340 milyon doları ile altıncı sırada olduğuna dikkat çeken Başkan İnce, "Gaziantep olarak yıllık üretimimiz suni deri, emitasyon ve tekstilden oluşan ayakkabı ile iyi yerdeyiz. Gaziantep'te yıllık 152 milyon çift üretim var. Bu rakam İstanbul'da 236, İzmir'de 63 ve Konya'da 16 milyon" diye konuştu. 

EN BÜYÜK SIKINTI KALİFİYE ELEMAN

İnce, en büyük sıkıntının kalifiye eleman olduğunun altını çizdi. Kentte çok sayıda firmanın standart üretime geçemediğini anlatan İnce, "Planlama, maliyet ve ARGE'yi yeteri derecede gerçekleştiremiyoruz. Bunun dışında kayıt dışı imalatçılar ve perakendeciler de sekte vuruyor. Gaziantep Üniversitesi'nin içerisinde bulunan Naci Topçuoğlu Meslek yüksek okulunda ayakkabılık bölümü öğrencilerini destekliyoruz. Buraya kayıt yaptıran öğrencilere eğitim bursu ve yıl içinde çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak adına hediyeler veriyoruz. Yine istihdam garantisi eğitim kursları düzenliyoruz" dedi. 

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Yaşanan krizden dolayı alım gücünün düştüğünü anlatan  Gaziantep Kunduracılar Odası Başkanı Emin İnce, "Vatandaşlar deri ayakkabı yerine suni ayakkabı almaya başladı. İkinci sırada ise spor ayakkabı yer alıyor. Moda her yaşta var. Şu anda çocuklar anne ve babalarının önüne geçti." 

DİKKAT ÇEKEN RAKAMLAR

Gaziantep'teki imalatçı firmaların yüzde 60'ının 200 metrekarenin altında faaliyet yaptıklarını belirten İnce, "Yüzde 30'luk kısmı ise bin metrekarelik alanda çalışıyor. Asıl dikkat çeken çeken ise yüzde 5'lik kısım. Bunlar 2 bin metrekarelik işletmelerde faaliyet gösteriyor. Ve bu yüzde 5'lik kısım üretimin yüzde 50'sini gerçekleştiriyor. Gaziantep olarak amacımız üyelere üretimdeki standartları yükseltmek, yüksek kalitede üretim yapmalarını sağlamak ve en az iade ile endüstriyel üretim modeline geçmelerini sağlamak." dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.