1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ayakkabıda marka olmalıyız
Ayakkabıda marka olmalıyız

Ayakkabıda marka olmalıyız

28. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuar kapılarını açtı.

A+A-

Yoğun katılımın olduğu fuarda markalaşma ve AR-GE ön plana çıkarken, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Emin İnce, sektörün içinde bulunduğu zor durumu anlattı. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi'nin markalaşma çağrısı yaptığı fuarda, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, projelerini anlattı ve "Yeni dönemde ayakkabı sanayinde büyümemiz katlanacak. 'Made In İtaly'i, Made In Gaziantep'e' çevireceğiz" dedi.  Vali Davut Gül ise "Şu an insanlar en kaliteli malın Gaziantep'te üretildiğini biliyor.  Dünya'nın neresinde olursa olsun Gaziantep'e geldiğinde daha uygun fiyata alıyor. Sizden ricamız lütfen ürünlerinizi Gaziantep markasıyla üretin. Büyük emekler vererek, ürettiğiniz ve 150 ile 200  TL arasında sattığınız ürünler, başka yerlerde bin ila 2 bin arasında satılıyor. Gaziantepliler alın terinin karşılığını almalı" diye konuştu. 

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde açılan ve 4 gün sürecek olan GAPSHOES fuarına 250'nin üzerinde firma katıldı. Bir çok il ve ülkeden katılımın sağlandığı fuarda binin üzerinde model sergileniyor. 

GÜL: EN ÖNEMLİ ŞEHİR

Vali Davut Gül, Gaziantep'in Türkiye'nin en önemli ihracat şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Sağlam temeller üzerine kurulu Türk ekonomisinin sıkıntılı günleri geride bıraktığını ifade eden Gül, her krizden bir fırsatın doğduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Sıkıntılı bir süreçten geçtik ama başta Gaziantep olmak üzere bu süreci çabuk atlattık. Bizim ihracat firmaları için de bir avantaj doğdu. Özellikle döviz kurundan dolayı belli bir avantajımız var şu an. Bu daha çok ihracat ve daha çok üretim demektir. Bunu da en iyi Gaziantepliler yapıyor.Dünyanın neresinden olursa olsun insanlar Gaziantep'e geldiğinde, istediği kalitedeki ürünü diğerlerine göre daha uygun fiyata alıyor. Kamuya düşen iş sizin önünüzü açmaktır."

ŞAHİN: DİRENCİNİZDEN DOLAYI KUTLUYORUM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, ayakkabıcıları direncinden dolayı kutladı.   Şahin, "Bölgenin kanı olabiliriz. Bizim bunun için hiç bir eksiğimiz yok. Elbette sınır kaynaklı riskleri var. Ama risk eşittir rızk. Her krizi fırsata dönüştüremezsek, mazeret üretirsek hiç birimiz bugün burada olmazdık. Zaten yeterince mazaret var. Dibimizde bir istikrarsızlık var. Zaten 500 bin mültecimiz var. Bu cografyada ekmeği taştan çıkartanlardanız. Bize hiç bir şey gümüş tepsine sunulmadı. Alın teri ve akıl teriyle giden bir kalkınma yolculuğunda hedefe ulaşacağız" dedi. 

MADE IN GAZİANTEP ÖRNEĞİ

Başkan Fatma Şahin, makinelerin çevrilmesinin büyük umutlar taşıdığını belirttiği konuşmasında "Bunu başaran sanayicilerimizin ellerinden öpüyorum. Gaziantep'te doğmak büyük bir ayrım. Gazi şehrin evladı olmak büyük ayrımcalık. Yolumuza devam ediyoruz engeller olabilir ama bir ve beraber olursak hiç bir şey karşımıza çıkamaz. Yeni dönemde ayakkabı sanayinde büyümemiz katlanacak. Made In İtaly'i Made In Gaziantep'e çevireceğiz" dedi. 

ÜNVERDİ: MARKALAŞMAK ÇOK ÖNEMLİ

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, “Gaziantep’in en önemli sektörleri arasında yer alan ayakkabıcılık sektöründe yılda iki kez olmak üzere, GAPSHOES Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarı’nı düzenliyoruz. Ayakkabı üretiminde söz sahibi olan Gaziantepli üreticilerimizin yurtdışına açılmasını sağlamak amacıyla düzenlediğimiz Fuar sektörde çok önemli mesafe kat etmemizi sağladı ve Gaziantep’in yanı sıra sektörel anlamda Türkiye’nin ülke genelinde en önemli fuarı haline geldi” dedi.

MARKALAŞMADA GERİYİZ 

Fuarların çok hızlı büyüdüğünü ve öneminin daha fazla arttığını söyleyen Ünverdi, "Fuarımızda Suriye'den Çin'e kadar 250 firma katılım sağladı. Yerli ve yabancı ziyaretçiler var. Ayakkabı sektörünün nabzını tutan Gaziantep 2017 yılı toplam 120 milyon dolar, 2018 yılında 127 milyon dolarlık ihracat yapmış. Ayakkabıcılar ilk onbir ayda üretim şekillerinin değiştiği çağda, üretime önem verilmeli. Özellikle tasarım konusunda uzmanlaşmalıyız. Katma değeri yüksek üretim yapmalıyız. Rakiplerimizin önüne geçmek için Ar-ge'yi attırmalıyız. Sorunların başında markalaşma geliyor. Üretimde büyük kapasitelere sahip olan şehrimiz markalayşma konusunda maalesef gelinen noktada değiliz. Ulusal markalara ayakkabı yapan firmaların marka sayısı çok az. biran marka sayısı artmalı. 

CİDDİ KATKILAR SAĞLIYOR

Ünverdi Gaziantep'te düzenlenen fuarların kent ve bölge ekonomisine ciddi katkılar sağladığını vurguladı.  Gaziantep ekonomisinin ihracat üzerine kurulu olduğunu, kentin bu ay tarihinin en yüksek ihracatını yaptığını hatırlatan Ünverdi, üretime ve ihracata devam edeceklerini bildirdi.

HEP BÜYÜYORUZ 

Ünverdi, Türkiye'nin kasım ayı ihracatı yüzde 9,4 artarken Gaziantep'in ihracatının yüzde 13,4 arttığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Hani 2011 yılından önce Türkiye'nin hep iki katı büyüyorduk ya, yine o günlerimize yaklaştığımızın habercisi olarak görüyorum bunu. 11 aylık dönemde 6 milyar 336 milyon 675 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Yıl sonu hedefimiz olan 7 milyar dolara Allah'ın izniyle ulaşacağımıza inanıyorum. Türkiye'nin 6'ıncı büyük ekonomisine sahip kentimizden dünyanın 180 ülkesine ihracat yapıyoruz. Ayakkabı sektörü de kentimizin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. Ayakkabı sektörümüz özellikle son yıllarda makineleşmeyle birlikte büyüme ivmesi yakaladı. Gaziantepli üreticiler ayakkabıda günlük 150 bin adet, terlikte ise 1,5 milyon adedin üzerinde üretim kapasitesine ulaştı. Bu fuarı gerçekleştirmemizin amacı ayakkabı sektörünün potansiyelini Türkiye ve dünya pazarına açarak atılım içindeki sektöre katkı sunmaktır."

AYDAN: AMAÇ İHRACAT OLMALI

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan da konuşmasında Gaziantep’te gerçekleştirilen fuarın önemine dikkat çekerek, fuara olan ilgi ve katılımcı firma sayısından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. İzmir’de gerçekleştirilen uluslararası fuara 108 firmanın katıldığını hatırlatan Aydan, “Gaziantep’teki fuara 250 firmanın katıldığını duyunca çok sevindim. Biz buraya 60 oda başkanımızla buraya geldik. Biz ayakkabıya, sektörümüze büyük önem veriyoruz. Resmi açılış öncesi fuarı arkadaşlarımızla birlikte gezdik. Girdi maliyetleri dolayısıyla en fazla sıkıntı yaşayan sektörlerden birisiyiz ama şu anda fuarda insanların yüzü gülüyor. Bu fuardan güzel dönüşler alınacağına inanıyorum. Gaziantep fuarı Ortadoğu’nun kapısı konumunda, burası Ortadoğu’nun damarı konumunda. Türkiye’de bu fuarı bilmeyen yok. Biz federasyon olarak sektörümüze hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız hep ihracat vurgusu yapıyoruz. Biz de aynısını söylüyoruz. Ayakkabıcıların hepsinin amacı ihracat olmalı. Ekim ayı itibarı ile ayakkabı ihracatındaki rakam 770 milyon dolar, ithalat 543 milyon dolar” ifadelerini kullandı.

İNCE: VADELERİN UZUNLUĞU YORUYOR

Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, sözlerine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in hastanede tedavi gören Babasına geçmiş olsun dilekleriyle başladı. İnce, fuarın ne kadar büyük ve güçlü olduğunu anlatmaya gerek olmadığını söyledi. Fuarın Gaziantep'in yüz akı olduğunu vurgulayan İnce, "Türkiye'nin istanbul'dan sonra yapılan en büyük ikinci fuarı. 250 tane kahraman ayakkabı firmasıyla bu ekonomik sıkıntılı süreçte güç  birliği yaparak ve el ele vererek bu fuarda en güzel geliştirilen ürünleri sergilenmesi heyecan verici" dedi. 

GENİŞ BİR AİLEYİZ

İnce, sektörde her koldan 2 bin 500 adet olan çok geniş bir aile olduklarını söyledi. Bir ve beraberlik içinde bulunduklarını anlatan İnce, "Hizmet ettiğimiz ayakkabı sektöründe ortak sevdamız olarak bu fuarda inşaallah iyi bağlantılar yapacağık. Ortadoğu'nun açılan en büyük kapısı olan Gaziantep'te fuarların bu kadar önemli yer tutması iyi bir gelişme"

SIKINTIMIZ BÜYÜK

Dövizde yaşanan yükselme ve bankaların faizlerinin normalin üzerine çıkmasıyla birlikte sıkıntılı bir sürece girdiklerini belirten İnce, "Kendi iç dinamiklerimiz ne kadar iyi olsa bile sıkıntılı süreci aşmakta zorluk çektiğimiz aşikar olarak bilinen bir durum. Vadelerin uzunluğu  bizi etkililyor. Esnafın ekonomik anlamda rahatlaması için can suyu kredisine ihtiyaç var. Esnaf kredi oradan da paraya ulaşmakta sıkıntı yaşıyor. 18 ay gibi uzun vadeli gibi bir alışveriş yaptığı için el frenini çekmişiz, diyoruz ki 6 ayı geçmeyecek. Bu anlamda 18 ay dolu. Acilen paranın maliyetinin düşmesi ve piyasaya tekrar büyük oyuncuların güvenerek ufuklarını açması gerekir. İnşaallah bu biran önce yapılır" 

AKKAYA: ÇOK DEĞERLİ BİR FUAR

Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya, fuarın kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Fuarların öneminin ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe arttığını belirten Akkaya, "Fuarlar ekonominin nabzını tutuyor. Fuarlar sayesinde iş bağlantıları kuruluyor. Dinamiklerimizi harekete geçiriyor. GAPSHOES fuarı da istikrarlı şekilde ziyateçi sayısını artıyor. 28.'nci yaptığımız bu fuarımıza 250 firma bin civarında marka bulunuyor.. 30 bin metrekarede kurulu fuarımızda binlerce ziyaretçi geliyor. 2019 yaz modasının sergileneceği fuarda sadece Türkiye'nin değil Dünya takip ediyor. Bol kazançlı bir fuar dilerim" dedi.  

FAS HEYETİNE HEDİYE TAKDİMİ

Konuşmaların ardından açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri fuar stantlarını gezdi. Fas’tan gelen 30 kişilik heyet GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu’na hediye takdim ederek fuarın hayırlı olmasını diledi. 

KATILIK YOĞUNDU 

Fuarın açılış törenine, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Jandarma Alay Komutanı Halil Uysal, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Fikret Kileci, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan, Gaziantep Kunduracılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce ile firma temsilcileri katıldı.                    

4 GÜN BOYUNCA AÇIK

Toplam 30 bin metrekare alanda gerçekleştirilen GAPSHOES Fuarı’nda 250 firma ile 750 marka ürünlerini sergiliyor. Fuarda yurtiçinden başta Gaziantep olmak üzere, Adana, Bursa, Çankırı, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Samsun, Şanlıurfa yurtdışından ise Çin, Suriye, Suudi Arabistan, Irak ve İran’dan firmalar yer alıyor. Firmaların son tasarım ürünlerini sergilediği fuarda, erkek, kadın, çocuk, spor, iş emniyet, askeri ayakkabıları ile taban, aksesuar, tekstil, kimyevi maddeler, kesim, monte hazır taban gibi ürün grupları bulunuyor. Fuar 4 gün boyunca saat 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.