1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ayakkabıcıların derdi büyük
Ayakkabıcıların derdi büyük

Ayakkabıcıların derdi büyük

Küçük Sanayi Sitesi Ayakkabıcılar Yapı Kooperatifi Başkanı Can Yenigül, ayakkabıcıların dünya pazarına açılmakta zorlandığını ve siyasetçilerden, şehrin önde gelenlerinden ve odalardan destek istediklerini söyledi.

A+A-

Yenigül, "Türkiye’nin en büyük potansiyeline sahip olan ayakkabıcılarımız, dünya pazarına açılmakta zorluk çekiyor. Önümüzün açılması halinde 50 ülkeye değil, 150 ülkeye ihracat yaparız. Ayakkabı üretiminde Gaziantep’i dünyanın merkezi yaparız. Bu potansiyelimiz var. Yeter ki önümüz açılsın diyorlar" dedi. 

MERKEZ OLABİLİRİZ

Sektörün desteklenmesi durumunda Gaziantep’in dünyada ayakkabı üretim merkezi olabileceğini de belirten Yenigül, ‘’Ayakkabı sektörü olarak İtalya’ya kafa tutacak gücümüz, imkanımız, fabrikalarımız var. Yeter ki, bize destek olunsun ve önümüz açılsın. Sağolsun belediyelerimiz bize destek oluyor. Ama, bu yeterli değil. Bizlere markalaşma, pazar arayışı, ihracat yapmaya yönlendirecek adımlar atılırsa çok iyi duruma gelebiliriz. Ayakkabı üretiminde Gaziantep’i dünyanın başkenti yapabiliriz. O nedenle, siyasilerimizden, şehrimizin önde gelenlerinden, ticaret odası, sanayi odası ve diğer kurumlarımızdan destek bekliyoruz. Bizim İtalya’ya dahi ayakkabı gönderen esnaflarımız var. Önümüz açıldığı takdirde 50 ülkeye değil, 150 ülkeye yine ihracat yaparız. Halıcılar da olduğu gibi, dünyaya hükmedebiliriz. Yeter ki, önümüz açılsın.’’ dedi.

SURİYELİLERLE SEKTÖR GELİŞTİ

Yenigül, Suriyeli ayakkabıcıların gelişiyle birlikte sektörün daha da büyüdüğünü belirterek, "Gaziantep ayakkabıcılar sitesi konum olarak Türkiye'deki en büyük ayakkabıcı sitelerinden biridir. Türkiye ayakkabı sektöründe, Gaziantep ilk sıralarda yer alan bir şehirdir. Suriyelilerin gelmesiyle ayakkabı sektörü daha da gelişti. Yalnız dünya pazarında sıkıntımız olduğu için, ihracat konusunda sıkıntı yaşamaktayız. Gaziantepli esnafımızın şu anda en büyük ihracat yaptığı ülke Irak’tır. Irak’ın dışındaki Ortadoğu ülkeleri olan Ürdün, Filistin, Tunus gibi ülkelerde de ciddi bir pazar var. Ayrıca Afrika ülkerini de buna ekleyebiliriz. Ancak, bizler bu pazarlara giremiyoruz, açılamıyoruz. Uçak biletleri çok yüksek olduğu için bizim esnafımız Azerbaycan'a gidemiyor. Çünkü, Gaziantep’ten Azerbaycan'a gitmek istediğimizde sadece 3 bin lira bilet tutuyor. Orada kaldığımızda yeme, içme, konaklamayı düşünürsek, bu tutar 5 bin lirayı buluyor. Böyle olunca esnafımız hiçbir yere gidemiyor.’’

IRAK’TAN ADANA’YA UÇAK VAR, 

GAZİANTEP’E UÇAK YOKTUR

"Bugün Irak’tan Adana’ya direk uçuş var, ancak Gaziantep’e yok. Bu nedenle ciddi kayıp yaşıyoruz" diyen Yenigül, "Irak’tan Adana’ya direk uçuş var. Ama, Gaziantep’e yoktur. Irak’taki müşteri uçağa binip Adana’ya geliyor. Oradan malını alıyor ve Gaziantep’e uğramadan direk ülkesine dönüyor. Öyle olunca Adana esnafı para kazanıyor, ama Gaziantep esnafı kazanamıyor. Bizim esnafımızın da para kazanabilmesi için Irak’taki müşteriyi Gaziantep’e getirecek seferlerin olması gerekiyor. Yaşadığımız bu sorunları şehir olarak bir an önce çözmemiz gerekiyor" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.