1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avukatların tepkisi büyük
Avukatların tepkisi büyük

Avukatların tepkisi büyük

Gaziantep Barosuna bağlı avukatlar, cübbelerini giyerek, Taksim Gezi Parkı'na yapılan müdahaleyi protesto etmek isterken gözaltına alınan avukatlara destek verdi.

A+A-

Gaziantep Barosuna bağlı avukatlar, cübbelerini giyerek, Taksim Gezi Parkı'na yapılan müdahaleyi protesto etmek isterken gözaltına alınan avukatlara destek verdi. Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, Gaziantep'te yapılan Gezi Parkı eylemlerinde sağduyulu davranıldığı için Gaziantep Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü'ne teşekkür etti. Elibol, açıklamasında Şeyh Edebalı'nın Osman Bey'e öğüdünü okudu

Gaziantep Adliye Sarayı önünde toplanan avukatlar, İstanbul'da meslektaşlarının gözaltına alınmasını alkışlarla protesto etti. Cübbeleri ile eyleme katılan avukatlar adına konuşan Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, Çağlayan Adliyesi'nde avukatların polis tarafından gözaltına alınmasının hukuk dışı bir davranış olduğunu söyledi.

PROTESTO DEMOKRATİK BİR HAKTIR

Elibol, Gaziantep'te yapılan Gezi Parkı eylemlerinde sağduyulu davranıldığı için Gaziantep Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü'ne teşekkür ederek, "Demokratik hukuk devletinde kamusal yetki kullanan kişi ve kuruluşlar, yasanın ve kamu oyunun denetimine tabi ve sivil eleştirilere açık olmalıdır. Protesto hakkı demokratik bir haktır. Elbette her hak gibi bu hakkında hukukun çizdiği sınırlar içerisinde ve hiçbir şekilde şiddete başvurmadan kullanılması gerekir. Şiddete başvurmadan protesto hakkını kullananlara karşı biber gazı ve orantısız güç kullanılması, cübbe giymiş avukatlara şiddetle müdahale edilmesi yaşama hakkına, işkence ve kötü muamele yasağına, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına yönelik ağır bir darbedir" diye konuştu.

HUKUKLA OLAN SINAV SÜRÜYOR

"Bugün geldiğimiz noktada hukuku gerek idari yönden, gerekse toplum yaşamı yönünden egemen kıldığımızı, toplumda ve onu oluşturan bireyler nezdinde bir hukuka aidiyet bilinci oluşturduğumuzu, demokratik hukuk devleti hedefimize ulaştığımızı söylemek ne yazık ki mümkün değildir" diyen Elibol, "Türkiye’nin “hukukla olan sınavı” devam etmektedir. Hukukla olan sınavı geçip geçemeyeceği hususu, Türkiye’nin geleceğin dünyasındaki yeriyle son derece ilgilidir. Bu bağlamda, Türkiye, “Evrensel hukukla bütünleştiği için saygı gören bir ülke mi olacaktır? Yoksa Evrensel hukuk düzeninin dışına çıkmış, içine kapanmış bir ülke mi olacaktır? Türkiye’nin gelecekte kendisine atfedilen ‘model ülke’ rolünü oynayabilmesi için sadece ekonomik performans ve sandıkta oy kullanmak yetmez. Bunun hukuk ayağının da güçlü olması gerekir.” şeklinde konuştu.

ŞEYH EDEBALİ'NIN ÖGÜDÜ

Elibol şöyle devam etti : Sözlerime Şeyh Edebalı'nın Osman Bey'e öğüdünü düstur edinmiş , daha sakin daha anlayışlı daha yumuşak yaklaşımlar sergileyen idarecilerimiz olması dileklerimle bu öğüdü tekrarlamak suretiyle devam etmek istiyorum.

"Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler, çatışmalar,uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana... Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana..”

" Oğul!

Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın. Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.. Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın!.. Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir. Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.