1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avukatlardan ortak açıklama
Avukatlardan ortak açıklama

Avukatlardan ortak açıklama

Duygul Delen ailesinin vekilleri Av. Deniz ve Göksel Öztürkmen, Av. Ömer Faruk Akan ve Orhan Güner, yaptıkları açıklamada, dosyada bulunan kısıtlama kararının derhal kaldırılması gerektiğini söyledi.

A+A-

Ortak yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"13.08.2020 tarihinde ilimiz Batıkent Mahallesi'nde menfur bir cinayete kurban verdiğimiz Duygu Delen'in ölümü ile ilgili Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmanın etkin ve şeffaf yürütülmesi için olayın başından beri takipçisi olduk.

Öncelikle bu süreçte adil ve etkin bir soruşturmanın yürütülmesi için her dakikasında yanımızda hissettiğimiz siz değerli kamuoyunun desteği ve gücü için duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederiz. 

ŞARKLI'YA TEŞEKKÜR

Bu süreçte kadına şiddet konusunda duyarlı kurumsal kimliğiyle dik duruş sergileyen, sorunun kesin çözümü için tavizsiz ve amasız her zaman kadının yanında olan Gaziantep Barosuna ve Başkanı Av. Bektaş Şarklı'ya teşekkür ederiz. Sürecin başından itibaren bizi yalnız bırakmayan ve desteğini esirgemeyen bundan sonraki süreçte de etkin bir soruşturma ve adil bir kararın tecellisi için mücadele edeceğimiz baromuzun değerli avukatlarına da teşekkür ederiz.

KISITLAMA KARARI KALDIRILMASI

Dün olduğu gibi bundan sonraki süreçte de etkin bir soruşturma ve adil bir yargılama için tüm gücümüzle dosyayı titizlikle takip edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yargı erkinden beklentimiz sağlıklı bir soruşturma süreci yürütmeleri ve dosyada bulunan kısıtlama kararını derhal kaldırmalarıdır

KADINA ŞİDDET

Ülkemizin birincil sorunu haline gelen kadına şiddet konusunda vakit kaybedilmeden gerekli önlemlerin alınması gerektiği açıktır. Unutulmamalıdır ki, bu şiddet sarmalında sağlıklı bir toplumun oluşması düşünülemez . Eğitim müfredatının erkek egemen objelerden ve söylemlerden arındırılması şarttır. 

Hurafelerle yoğrulmuş, kadını aşağılayan ritüellere atfedilen her türlü söylem ve davranışlara artık müsaade edilmemelidir. 

KURUL OLUŞMALI

Bu sorunun çözümü için ulusal bir kurul oluşturulmalı ve bu kurulda kadın dernekleri, barolar ve sorunun çözümüne katkı sağlayacak toplumun tüm paydaşlarının görüşlerine başvurularak gelenelsek çözümlerden farklı, bilimsel bir yaklaşımda soruna çözüm getirilmelidir. Yönetim erkinin ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle ilgili uygulayıcı hükümleri ivedilikle uygulamaya sokması ve gereğini yapması gereklilik arzetmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.