1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avrupalı Gaziantep
Avrupalı Gaziantep

Avrupalı Gaziantep

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e,

A+A-

'Avrupa Şeref Plaketi' verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'in, Avrupa'daki şehirlere uyumundan dolayı verilen bu ödülün bütün kaosların, bütün sıkıntıların had safhada olduğu, dünya barışının, dünya adaletinin, sosyal barışın ve sosyal devlet anlayışının gittikçe zayıfladığı bir zaman dilimine rastlamasının ayrıca önemli olduğunu söyledi. Şahin, bu arada Asım Güzelbey'e de teşekkür ederek, "Gaziantep bu ödüllere Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey ile Bismillah demiştir. Ben herkesin huzurunda sayın başkanıma 2012'deki başlattığı ödül için teşekkür ediyorum. Çünkü malesef siyasette vefa en az yaşanan bir duygu. Bizim geçmişi hatırlamamız, iyiliği çoğaltmamız, iyi yapılan işi de hatırlatmamız gerekiyor. Ve bunu çoğaltmamız gerekiyor" dedi.

 

Büyükşehir Belediye Meclis salonunda yapılan şeref plaketi törenine, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AB Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera ile belediye meclis üyeleri ve Avrupa'dan gelen davetliler katıldı.

 

ŞAHİN: İNSANLIK NİÇİN ACI ÇEKİYOR?

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ödülün zamanlamasının manidar olduğunu belirterek, "Bazı zaman dilimleri vardır ki bazı ödüller çok kıymetli ve çok daha manidardır. Aslında böyle bir zaman diliminden geçiyoruz. Dünyaya baktığımız zaman bütün kaosların, bütün sıkıntıların had safhada olduğu, dünya barışının dünya adaletinin, sosyal barışın ve sosyal devlet anlayışının gittikçe zayıfladığı ve özellikle en acımasız kısmında bölgemizde yaşandığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Ve bu zaman diliminde bizim çok daha önemli yapmamız gereken işler olduğunu görüyoruz. Üzerinden yarım asır geçmesine rağmen bir çok birliklere rağmen, birçok uluslararası oluşumlara rağmen 'insanlık niçin acı çekiyor'un cevabını hep birlikte bulmamız gerekiyor. Özellikle Avrupa birliğinin kuruluş felsefesine dönmesi, Avrupanın kendi içinde yaşadığı islama fobi gibi, ırkçılık gibi bir çok sıkntılı dönemi hep birlikte aşmak gerekiyor. O yüzden dünya birliğine ihtiyacımız olduğu bir dönemde Gaziantep büyükşehir belediyesi olarak, Gaziantep olarak Yunus Emre'nin deyimiyle gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz anlayışını hem büyükşehir belediyesi olarak hem Gaziantep olarak hem bölge olarak yönetimimizin bir parçası yaptık" dedi.

 

GAZİANTEP BÜYÜK BİR SINAVDAN GEÇİYOR

 

Gaziantep'in insanı ve vicdani olarak büyük bir sınavdan geçtiğini, bugün 3 milyon büyük göçün içerisinde en büyük kısma ev sahipliği yaptığını dile getiren Şahin, "Bu şehir yaklaşık 500 bin mülteciyede gönlünü açmıştır, sofrasını açmıştır, şehrini açmıştır ve kardeşlik hukuku içerisinde birçok sıkıntıya rağmen yaşamaktadır. Gaziantep bu ödüllere Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey ile Bismillah demiştir. Ben herkesin huzurunda sayın başkanıma 2012'de ki başlattığı ödül için teşekkür ediyorum. Çünkü malesef siyasette vefa en az yaşanan bir duygu. Bizim geçmişi hatırlamamız, iyiliği çoğaltmamız, iyi yapılan işi de hatırlatmamız gerekiyor. Ve bunu çoğaltmamız gerekiyor. 2015 yılında benim kıymetli çalışma arkadaşlarım, genel sekreterim başta olmak üzere bütün daire başkanlarıma teşekkür ediyorum. Şeref bayrağını almak için başvurumuzu yaptık. Bugün üçüncü aşama için biraradayız. İddiamız Europrıze adayız, seneye bu mecliste bu salonda alacağız. Artık şehirler yarışıyor, şehir ekonomileri yarışıyor. Elimizde büyük hazine var" diye konuştu.

 

ÇALIŞMALARI ANLATTI

 

"Avrupa Şeref Plaketi" ödülünün alınmasında, şehirlerin faaliyetlerine Avrupa’daki belediyeleri ne kadar dahil ettiği, kültürel ve sosyal etkinliklerini ne ölçüde gerçekleştirdiği, uluslar arası gençlik programlarını ve sosyal, kültürel açıdan birlik beraberliğin sağlanması çerçevesinde dezavantajlı gruplara ne ölçüde etki edildiği konularının dikkate alındığına işaret eden Şahin, bu anlamda belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. 

 

ALADAĞ: HAKLI GURUR

 

Vali Yardımcısı Uğur Aladağ da, 'Şeref Plaketi'yle ödüllendirilmenin ve haklı gururunu yaşadıklarını ifade ederek, kültür mirasının gelecek kuşaklara da aktarılması için gayret içerisinde olduklarını anlattı.  Aladağ, Gaziantep'in gelişmiş ekonomik ve sosyal hayatı, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla dünyada ömür süren en eski şehirler sıralamasında en önlerde yer aldığını söyledi. Gaziantep'in değişen ve gelişen dünya ticaret ve sanayi sisteminde kendini entegre ederek ekonomik kalkınmanın model şehirleri arasında yer almayı başardığını belirten Aladağ, Türkiye'nin 9 Ağustos 1949'dan bu yana üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen Avrupa Ödüllerinin bu yılki sahiplerinden biri olmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını vurguladı.  Aladağ kültür mirasının gelecek kuşaklara aktarılması için gayret içerisinde olduklarını anlattı. 

 

MUNUERA:İLK KEZ GELDİM AMA ŞAŞIRMADIM

 

AB Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera, Gaziantep’e ilk kez geldiğini ancak Ankara’da Gaziantep yemeklerini tattığını anlatarak, Gaziantep’in her yıl turist çekmesine şaşırmadığını belirtti. Munuera, "Burada istihdam yaratılması ekonomik ve turizmin geliştirilmesi alanı var. Gaziantep'in her yıl turist çekmesine şaşırmıyorum, çünkü normal bir durum. Gaziantep'te Suriye krizine çözüm bulmaya çaba sarf ediyor. Bunlar evrensel değerler. Birlikte çalışmaya devam edelim. Bu bizim kültürel mirasımız için önemli" dedi. Munuera, kültürel mirasın yaşatılabilmesi için sıkı bir işbirliğinin önemine işaret etti. Etkili çalışmalarından ötürü başkan Şahin’e teşekkür eden Munuera, Gaziantep’in kültürel mirasa sahip çıkmasının önemli bir başarı olduğunu kaydetti. 

 

ALİ ŞAHİN:GAZİANTEP ÇOKTAN AB'YE GİRMEYİ HAKETMİŞ

 

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin ise, Gaziantep'i tarif etmenin kolay olmadığını, özel bir şehir olduğunu belirterek şunları söyledi:"Aslında model olacak bir şehir. Gaziantep bir paylaşım, kardeşlik, gastronomi, medeniyet, 7 milyar dolarlık ihracata ulaşmış, dünyanın 173 ülkesine ihracat yapan ticaret, sanayi şehridir.  450 bin Suriyeliyi bağrına basmış, herşeyi onlarla paylaşıyor. Suriyeli nüfus Lüksemburg'un nüfusu kadar. AB iki temel felsefe üzerine inşa edilmiş, birlikte yaşamak, diğeri ise birlikte büyümek kültürü. Bu şehir yüzyıllardır Avrupa birliği  inşaa edilmeden öncede birlikte büyüyen, birlikte yaşama kültününe sahip bir şehirdir. Bu yönüyle Türkiye'nin diğer şehirleri gibi çoktan Avrupa birliğinin tam üyesi olmayı haketmiş bir şehirdir" dedi.

 

ANADOLU ARKEOLOJİ ENSTİTÜSÜ

 

'Bu şehir 59 yıldan bu yana AB tam üyelik sürecinde bekletilmenin acısını, sızısını çekiyor' diyen Şahin, Anadolu Arkeoloji Projesinden de bahsererek, "Bu şehir AB'ye de çok önemli değerler katacak bir şehirdir. 10 Milyon hibe destekli Anadolu Arkeoloji Enstitüsü üzerinde çalışıyoruz. Projede önemli mesafeler katettik. İnşallah delegasyonumuzunda desteğiyle biraz hızlandırarak 2018 yılı içerisinde bu süreci tamamlamak istiyoruz. Bu çok önemli bir proje. Türkiye'nin bütün arkeoloji gata verilerini barındıracak, bir enstitüsü haline getiriyoruz ve dünyadaki örneği bulunan 5 enstitü ile sürekli iletişim içerisinde data veri paylaşımı içerisinde bir proje olacak. Gaziantep'in kültürel turizm zenginliğine arkeoloji zenginliğine çok değer katacak bir proje" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.