Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

AVRAT

A+A-

AK Parti’nin ilk seçimi ve sonrakini hatırlarsınız mutlaka.. Yaşları 18-25 yaş arası olan gençlerimiz ise, yakın tarihe göz atmışsa eğer, öğrenir siyasette neler olduğunu.. Yani koalisyon dönemi ve sonrasını.. Mesleğimiz gereği o dönemlerde özellikle kırsalda, varoşlarda ve esnaf kesiminde kimi görsek, seçimlerde hangi partiye oy vereceklerini sorardık.. Kadın-erkek büyük çoğunluğun cevabı AMPUL olurdu.. Ben inanırdım bu söylemlere.. Nihayetinde biraz da havayı iyi koklayanlardan sayarım kendimi.. Bu çerçevede düşüncemi, görüşlerimi ve öngörülerimi kaleme alırım rahatlıkla.. Nitekim Koalisyon zamanında daha Recep Tayyip Erdoğan’ın partiyi kurma aşamasında yine bu köşemde “bu yazıyı kesip saklayın, AK Parti ve Erdoğan Türkiye’de herkesi şaşırtacak ve farklı şekilde tek başına iktidar olacak” demiştim.. Gazetemizin arşivi belgemdir.. Biliyorsunuz o dönemde hepsi gerçekleşti.. Aradan yıllar geçtikten sonra önceleri AK Parti için AMPUL diyenlerin, Erdoğan’ı iyice tanımaya ve TAYYİP demeye başladığını da söylemeliyim..

BUNLARI KOYUN BİR KENARA

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Bir süredir nabız yokluyorum.. Profiller hemen hemen aynı kesimlerden, ama esnaf ağırlıklı tabii.. Kadınlı erkekli hem konuşuyor, hemde konuşanlardan bilgi alıyorum.. Sizlere ilginç bir gelişmeye doğru gidişin olduğunu söylemek zorundayım.. Çünkü gelen bilgiler ve görüşebildiğim önemli kesimden, “oyumu AVRAT’a vereceğim” sözlerini duymaya başladım.. Onların bir zamanlar AMPUL diyenlerden olduğunu mutlaka belirtmeliyim.. Şimdi ise AVRAT dedikleri Meral Akşener için ileride ne söylerler onu bilemem.. Bu konuda fazla detaya girmeye gerek görmüyorum, ama aldığım bilgiler, duyduklarım ve hissettiklerim, bunları tarihe not düşme adına bu köşede yazmamı gerektiriyor.. Yanılma payım saklıdır elbette..

Bir şey daha var elbette.. CHP’deki hareket.. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan dolayı değil elbette.. Muharrem İnce gerçeği.. O da hareket sağladı partiye.. Her ne kadar o ruh Gaziantep’e ve teşkilata yansımasa da, genel olarak partiye gönül vermiş olanlarda heyecan yarattı.. Üstelik İYİ Partiye olan hızlı geçişi hemen hemen durdurdu.. İYİ Partiye bu geçişin milletvekili adaylıkları belirlendiğinde, bu kez kopmaların AK Parti ve MHP'den olacağını söylemeliyim.. Bunu da bir kenara koyalım yine..

PARTİLERDEKİ DURUM NEDİR ?

Peki Gaziantep’te siyaset nasıl ?? Kiminle konuşsam bana soruyorlar, “durumu nasıl görüyorsun” diye.. Bende “hele önce vekil adayları belli olsun, sıralamalar ortaya çıksın, öyle söylerim. Birde son 15 gün çok önemli” diyorum..

AK PARTİ’DE SIRALAMA ÇOK ÖNEMLİ

Biliyorsunuz şu anda başvurular bitti ve büyük ihtimalle 21 Mayıs’ta aday listeleri açıklanacak. Tabii iktidar partisi olduğu için gözler AK Parti’de olacak.. Mevcut Milletvekillerinden hangisine devam, hangisine tamam denilecek göreceğiz.. Partideki hava şu anda çok bulutlu gözüküyor.. Çünkü 14 vekil listesine kimler alınacak, bunda Gaziantep cephesinden  kimlerin etkisi olacak ? Görüş alınacak mı.. Örneğin Abdulhamit Gül, Fatma Şahin, Eyüp Özkeçeci ve buna ek olarak sanayi dünyasından sözüne itibar edilenler ile görüşülecek mi? Şu anda sadece telefonla anketler yapılıyor.. Temayül zaten sembolik.. Yani milletvekili adayının belirlenmesinde koskocaman bir soru işareti var AK Parti’de.. Sonuç ne olur bilemeyiz elbette, ama partiye hareket kazandıracak, yeni isimler ve yüzlerin olması gerektiği yolundaki görüşler ağırlık kazanıyor.. Eğer olmaz ise, partide ciddi manada sıkıntılar yaşanabilir.. Son nokta, Cumhurbaşkanı kendisine sunulan listeye bakıp kararını verecek..

CHP’DE SADECE İNCE HEYECANI VAR

Bu konuda CHP’ye baktığımızda herkesin ortak kanaati, birinci ve ikinci sıranın değişmeyeceği yönünde.. Buna gerekçe olarak da genel merkezle bu iki vekilin ilişkilerinin sıcaklığı öne sürülüyor.. Değişmeli diyenler var ama sözlerinin etki yapacağını sanmıyorlar..Vekil sayısı 14’e çıktığından dolayı, CHP’de 3 olur mu, bir şey diyemem.. Muharrem İnce havası etki yapar mı, onu da bilemem.. Çünkü Gaziantep’teki hava o kadar sönük ki, bunu teşkilatın yapısıyla birlikte başvuru yapan aday adaylarının MHP’nin bile gerisinde kaldığını göstererek ifade edebilirim..

İYİ PARTİ ÇOK HAREKETLİ

İYİ Partide biliyorsunuz son gelişmelerle birlikte hareket müthiş.. Aday adayı başvurusundaki patlama, partinin ne kadar ilgi gördüğünün belgesi niteliğinde.. Tabii bu partideki sıralama da önemli.. Bakalım özellikle 14 kişilik listeye kimler girecek ve kimler ilk 5’de yer alacak..

MHP’DE KONTENJAN İDDİASI

MHP’de son aldığım duyum partiyi sıkıntıya sokabilir.. Çünkü Türkiye’deki “büyükşehirlerin 1 ve 2’nci sırasını ben belirleyeceğim” diyen Devlet Bahçeli’nin Gaziantep için kontenjan hesabı yaptığı iddia ediliyor. Bu iddiayı yapanlar isim de veriyor, ama şimdi yazmayı uygun bulmuyorum.. Biliyorsunuz kontenjan hep 1. sıralara konur. Eğer MHP kontenjan işine girerse, teşkilatta ciddi bir tepki olabilir, şimdiden söylemeliyim..

HDP BARAJI GEÇERSE MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR

HDP için şu anda konuşmak çok erken.. Eğer barajı geçerlerse Gaziantep’ten banko 1 vekilleri olur.. Arkası gelir mi bunu seçime kadar yaşanacak süreçte daha net görebileceğiz.. Ama Selahattin Demirtaş’ın adaylığı ile bu partiye tekrar hareket geldiğini söylemeliyim.. Kaldı ki Gaziantep’teki gücünü kaybetmediler..
 
HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum