1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AVM'ler şehrin dokusunu bozuyor
AVM'ler şehrin dokusunu bozuyor

AVM'ler şehrin dokusunu bozuyor

fizibilitesi yapılmadan AVM’lere izin verilmesinin çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmediğini dile getirdi.

A+A-

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şehrin merkezlerinde yeşil alan, park yeri veya pazar yerleri olarak ayrılmış alanlara devasa AVM yapılmasının şehrin dokusunu bozduğunu savunarak, fizibilitesi yapılmadan AVM’lere izin verilmesinin çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmediğini dile getirdi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, AVM’lerin çok açılmasının rasyonel ve ekonomik olmadığını vurguladı. Çok sayıda devasa alışveriş merkezlerinin şehrin dokusunu bozduğunu belirtti. vurgulayan Palandöken, “Bu sorun, bugünkü mesele değil, yıllardır aynı plansızlık ve programsızlıktan kaynaklanan bir şey. Şehir planlamacılarının görüşlerinin dikkate alınmaması, fizibilitesi yapılmadan AVM’lere müsaade edilmesi, çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmüyor” dedi.

-“ÖLÜ AVM’LER ÇOĞALIYOR”-

Bu alışveriş merkezlerinin görsel kirliliğe dönüşmeden planına programına uygun yapılması ve kurallarının konması gerektiğini yıllardır söylediklerini dile getiren Palandöken şunları kaydetti: “Son 7 sene içinde 41 adet AVM kapanmıştır. Maalesef organize perakendede yaşanan sıkıntılar sistem ve kural olmadan işe girişmenin bedeli. İstanbul’da 26 tane AVM kapanırken,Ankara’da 5, Muğla’da 2, Bursa, Mersin, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Denizli, Sivas veTekirdağ’da birer AVM kapanmıştır"

-“AVM’LER YÜZDE 400 ARTMIŞ”-

Türkiye’de açılan alışveriş merkezlerinin (AVM) sayısının, 2005'te 106 iken, bu rakamın 2010'da 263'e, 2011'de 278 ve 2012 yılında ise 334 sayısına ulaştığını dile getiren Palandöken, sektörün2013'te AVM sayının 400'e ulaşması beklendiğini vurguladı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin nüfusu kaç kat arttı ki, bu kadar alışveriş merkezine ihtiyaç duyuldu anlamak mümkün değil. 2002 yılından bu yana ülkenin nüfusu yüzde 8.7 artarken, AVM’ler yüzde 400 artmış. AVM’lerin bu kadar çok açılması hem rasyonel değil, hem ekonomik değil. Daha da açılacak ve planlaması yapılan 81 AVM var. Bu merkezlerin iş yapması için nüfusu artırmak lazım. Hepsinde aynı markalar, aynı konsept olunca halkımız sıkılmaya başladı. Ama gidilecek yeşil alan, park yeri kalmadı.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.