1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ATEŞ BUZ TEHLİKESİ İÇİN ELİMİZİ ÇABUK TUTALIM
ATEŞ BUZ TEHLİKESİ İÇİN ELİMİZİ ÇABUK TUTALIM

ATEŞ BUZ TEHLİKESİ İÇİN ELİMİZİ ÇABUK TUTALIM

Ağca: Gençlerimiz elden gidiyorAvan: Valilikte kriz masası kurulmalı

A+A-

Kilis-Gaziantep Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin Haftaya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği uyuşturucu madde Ateş-buz'la ilgili uyarılarına katıldığını, madde bağımlılığında artış olduğunu belirtti.  Acilen tedbir alınması gerektiğini söyleyen Ağca, "Elimizi çabuk tutalım, gençliğimiz elden gidiyor" derken, Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan ise, uyuşturucu ile ilgili mücadelede Valilikte acilen bir kriz masası oluşturulması gerektiğini söyledi.

AĞCA:DERNEK'TEN TOPLANTI TALEBİ

Hamza Ağca, geçtiğimiz günlerde Ayıntap İşçi Hakları Derneği'nden madde bağımlılığı ilgili bir toplantı talebi geldiğini hatırlatarak şunları söyledi:"Bu dernek bizden, madde bağımlılığı Düztepe bölgesinde daha yaygın diyerek yardım istedi, talepte bulundu. Konunun uzmanını bulduk, Ayıntap İşçi Hakları Derneğinde eğitim verdik. 25 Aralık Devlet Hastanesi Ahmet Şireci Alkol Madde Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Sorumlu Hekim Dr. Ferhat Sarı, aile eğitiminin madde bağımlılığı üzerindeki etkisini anlattı. Katılanlar çok yararlandılar. Önemli bir sorunu gündeme getirdik çözümü konusunda vatandaşımıza bilgi verdik. Gerekirse yenilerini yapacağımızı da bildirdik" dedi. 

ELİMİZİ ÇABUK TUTALIM

'Bu sorunun çözümü için sadece sağlıkla ilgili tedbirler almak yetmez, ekonomik, kültürel, sosyal tedbirlerde almak gerekir' diyen Ağca, "Madde bağımlılığı artışı durmuyor, tedbir almak lazım. Her yerde var. Gaziantep'in her yerinde söz konusu. Yokluk ve yoksunluk, işsizlik geçim sorunu olduğu sürece. özellikle gençler enerjilerini kültür ve sporda harcayamadıkları sürece bu çeşit yanlışa heves edebilirler. Bu konuda biz sağlık müdürlüğü ile kamu hastaneleri kurumuyla çalışmaya hazırız. İlgili derneklerle, sivli toplum örgütleriyle, devletle, milletle çalışmaya hazırız. Elimizi çabuk tutalım, gençliğimiz elden gidiyor" diye konuştu.

AVAN:TEDİRGİNLİK DEVAM EDİYOR

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Bekir Avan, okullarda uyuşturucu ile ilgili alınan önlemleri yetersiz bulduklarını söyledi. Avan, "Gaziantep'te öğrenciler arasında neredeyse serbest halde gibi bu maddeler satılıyor. Anneler, babalar ve öğretmenlerde son yıllarda ciddi bir duyarlılık görüyoruz. Kendi çocuklarımızda dahil çevreye güvenmiyoruz. Çevreyle ilgilide hiç bir güvenlik tedbiri yeterince alınmıyor. Sadece arada göstermelik uygulamalar yapılıyor. Bunun dışında Gaziantep'te köklü olarak bununla ilgili ciddi bir mücadele verilmiyor. Gaziantep'in her köşesinde anne baba veliler bu noktada çocuklarına sahip çıkmaya çalışıyor. Burada bataklığın kurutulması lazım. Çok ciddi bir mücadele verildiğini görmüyoruz. Gaziantep uyuşturucunun en genç yaşlarda kullanıldığı yerlerden bir tanesi. Bu belli raporlarda da var. bu anlamda tedirginlik devam ediyor" dedi.

SİVİL GRUPLAR OLUŞTURULABİLİR

Çouklarımızın korunması noktasında daha hassas davranılmasını isteyen Avan, "Gaziantep valiliği, emniyetini göreve davet ediyoruz. Hiç bir şekilde çocuklarımızı zehireyenlere göz açtırılmamasını istiyoruz. Şu an OHAL döneminde istenildiği gibi saat başı kanun hükmünde kararname çıkarılıyor. OHAL gençliğimizi zehirleyenlere karşı kanun hükmünde kararname çıkarmayacak mı, hiç bir mücadele verilmeyecek mi? OHAL'de gençliğimiz hiç korunmayacak mı? Bu konu, Gaziantep'in yıllardır kanayan bir yarası. Ben şunu iddia ediyorum. Her okulun çevresinden veli, öğrenci, öğretmen, duyarlı belli gruplar, sivil gruplar oluşturulsun. İnanın Gaziantep'te çok şey ortaya çıkar. Mutlaka bir çalışma yapılıyor, ama biz gerekli çalışmanın yapılmasını istiyoruz. Bahane terörle mücadele olabilir. İyide bu terör değil mi? Uyuşturucu başlı başına bir terör. Bu konuda Gaziantep'te Valilikte bir kriz masası kurulup, en hafifinden en ağırına kadar bunların kullanılması, satılması ile ilgili acil bir mücadele ekibi kurulabilir ve bu konu masaya yatırılabilir, sürekli mücadele ortaya konabilir" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum