Dijatal dönüşümler Model Fabrikalar ile hızlanacak Dijatal dönüşümler Model Fabrikalar ile hızlanacak

Önemli mesajlar veren Atay, yeni anayasa vurgusu yaparken milletvekili dokunulmazlığının kamu vicdanının kabul edeceği makul esaslara bağlanarak belli durumlar haricinde kaldırılması gerektiğini söyledi. Atay, “Yeni yüzyılımıza girerken, ilk yapmamız gereken iş, darbe anayasasını tadil etmeyi bir tarafa bırakıp, en geniş uzlaşı zemininde yapılacak bir anayasayı ortaya koymaktır” dedi. 

TBMM Bütçesi üzerine MHP Grubu adına söz alan Atay, “Cumhuriyetimizin 100. Yılını idrak etmenin gururunu yaşamanın yanında, 21. Yüzyıla Türk mührünü vurmanın azim ve kararlılığı içerisinde çalışıyoruz.  Milletimizin bağrından çıkan serdengeçtilerin, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK liderliğinde ortaya koydukları milli ruh, Türkiye büyük millet meclisinde tecelli etmiştir. Yüce Türk milleti, esaretin prangalarını, Türkiye büyük millet meclisi çatısı altında paramparça etmiştir. Türkiye büyük millet meclisi demokrasi demek, hürriyet demek, istiklal demektir.  Bu milli ruh, 100 yıl önce demokrasimizi cumhuriyetle taçlandırmış, maziden atiye sönmeyecek bir hürriyet ateşi yakmıştır.  Bu yönüyle de bakıldığında, binlerce yıllık devlet geleneğimizde, Türkiye büyük millet meclisinin yeri müstesnadır.”

YENİ ANAYASA VURGUSU

Yeni Anayasa konusuna da değinen Atay, ““Binlerce yıllık devlet bilinci, 100 yıl önce bir çınar dikmiş, ilk yüzyılda köklerini sağlamlaştırmıştır. Artık dalları ve gövdesi ile serpilip, azmimizi geleceğe taşıyacak, mazlumları kucaklayacaktır. 

Milletvekilleri olarak çalışma azmimizin kaynağı, milletimizin bize güveni ve Türk Yüzyılının inşa sürecinde görev alma heyecanımızdır. Destansı bir direnişin ardından milletin bağrından çıkan bu ittifak marifeti ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir.  Türkiye cumhuriyeti Türk yüzyılı için hazırlanırken, ağırlıklarından kurtularak hız kazanmaya başlamıştır. Bu hızlanma süreci devam etmekle birlikte bir sivil ve milli anayasa ile taçlandırılmalıdır.  12 Eylül 1980 darbesi üzerinden geçen 43 yıllık süreçte, 28 şubat post modern darbe, 27 nisan 2007 e-muhtıra ve 15 temmuz darbe girişimi ile sürekli taciz edilen demokrasimiz, her türlü vesayetten kurtarılmalıdır”

SİYASİ ETİK KOMİSYONU KURULMALIDIR

Anayasa değişikliği konusu ile birlikte, aradan geçen 50 yıldan sonra TBMM içtüzüğünün de değişmesi gerektiğini vurgulayan Atay, TBMM’de Siyasi Etik Komisyonu kurulması gerektiğini dile getirdi.