1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atay sorunca öğrendik
Atay sorunca öğrendik

Atay sorunca öğrendik

Vali Davut Gül ve GAÜN Rektörü Ali Gür, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay’ın gündeme getirdiği koronavirüsle ilgili test sayılarıyla ilgili bilgi verdi.

A+A-

Sermet Atay'ın gazetemizde dile getirdiği sorunlardan sonra Gaziantep Valisi Davut Gül ile Üniversite Rektörü Ali Gür, açıklama yaptı ve test sayısının iddia edilenin aksine fazla olduğunu dile getirdi. Vali Gül, sosyal medya hesabından yaptığı bilgilendirmede Gaziantep’te günlük test kapasitesinin 500 değil 1990 olduğunu belirtti.. Gül aynı zamanda, "Bu hafta içerisinde OSB içerisinde herhangi bir belirti beklemeksizin test yapmaya başlayacağız. Bu durumu yaşayan Ankara ve Kocaeli'den sonra üçüncü şehir olacağız. Yatak kapasitesiyle ilgili bir sorunumuz yok. İstanbul'dan sonra en çok yoğun bakım ünitesine sahip şehiriz" dedi.   Bu arada günde 20 test yaptığı iddia edilen Üniversite Rektörü Ali Gür ise yazılı olarak yaptığı açıklamasında  günlük 500 testin yapıldığı üniversitede ikinci bir cihaz ekleyerek test sayısını 1000’e çıkardıklarını söyledi. Rektör Gür, “Yapılan çalışmalar ara ara kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Doğru bilgi sahibi olunması için kaynağından bilgi paylaşımı önemlidir. Vakaların artışı test sayısından ziyade gerekli kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Tedbir... Tedbir.” dedi.

GÜL: REHAVETE KAPILMAYALIM

Gaziantep'teki sağlık kuruluşlarında 6 bin 17 yatak kapasitesinin olduğunu ve bunun şu an itibarıyla yüzde 48'inin kullanıldığını aktaran Vali Gül, şunları kaydetti: "Bu yüzde 48'in içinde sadece Kovid-19 hastaları değil tüm hastalar var. Kovid oranı ise kullanılan yatakların yüzde 10'u bile değil. Yatak kapasitesiyle ilgili bir sorunumuz yok. İstanbul'dan sonra en çok yoğun bakım ünitesine sahip şehiriz. Bizim yoğun bakımda olan hasta sayımız sadece 16, solunum cihazı sayımız 632. Bunların sadece 3'ünü Kovid hastaları için kullanıyoruz. O yüzden solunum cihazı ihtiyacımız da yok. OSB'deki toplam hasta sayısı, Kovid hastalarının yüzde 14'ü kadar. Yani OSB'de yoğunluk yok. Köylerde de merkezde de OSB'de de vaka var. Suriyelilerle ilgili de yoğunluk yok. Hatta hasta yoğunluğuna bakarsak Suriyelilerin oranı yüzde iki. Yani bu virüsü ne Suriyeliler ne de OSB yaymıyor.''

RİCA ETTİ

Gaziantep’te koronavirüs vaka sayıları alınan önlem ve tüm uyarılara karşın artmaya devam ediyor. Vefat sayısının 16 olduğu ilimizde vaka sayısı Bin 27 olarak tesbit edildi. Vali Gül, vatandaşlara kurallara uymaları konusunda çağrıda bulunurken, “Hemşehrilerimizden ricam; bu mücadeleyi sizin desteğiniz olmadan kazanamayız, aşı bulunana kadar kontrollü bir hayatımız olmalı”dedi.

SİZİN DESTEĞİNİZ OLMADAN KAZANAMAYIZ

Bugüne kadar ilimizde 14 bin 670 test yapılırken, toplam vefat vefat sayısı 16, toplam iyileşen hasta sayısı 500 toplam yoğun bakım hasta sayısı 15, entübe hasta sayısı 3 oldu. Vali Davut Gül, vaka sayılarında artışın önüne geçilmesi üzerine vatandaşları uyarmaya devam ediyor. Vali Gül, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Hemşehrilerimizden ricam; Bu mücadeleyi sizin desteğiniz olmadan kazanamayız, aşı bulunana kadar kontrollü bir hayatımız olmalı, sonsuza kadar işletmeler kapalı kalamaz,Olabildiğince evde kalın,kişisel hijyene dikkat edin,dışarda maskenizi takıp mesafenizi ayarlayın” dedi.

AŞI BULUNANA KADAR SALGIN SÜRER

Koronavirüsle mücadeleyi her boyutuyla en kılcal damarlara kadar halka anlatmak gerektiğini dile getiren Gül, şunları kaydetti: ''Bazı yerlerde bazı kesimler, 'Her yer 15 gün kapansa sorun bitecek' deniyor ama dünyadaki örneklerden de gördük ki bu iş öyle olmuyor. Bu işin aşısı bulunana kadar bu salgın bir şekilde devam edecek. O yüzden bizlerin kontrollü şekilde yaşamamız lazım. Mümkün olduğu kadar dışarıda kalmamız, bunu yapamıyorsak da maskemize, sosyal mesafemize dikkat etmeliyiz. Hijyene dikkat edeceğiz. Mümkün olduğunca içeride, evde kalacağız. Alışkanlıklarımızdan fedakarlık yapacağız.''

GÜR: BAŞLANGIÇTA YETKİLENDİRİLEN TEK HASTANE VARDI

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay’ın koronavirüs vaka sayısının artışını gündeme getirerek yapılan testleri yetersiz bulduğunu açıklaması üzerine Rektör Gür, sosyal medyadan yapılan testler ve süreçle ilgili bilgi verdi. Üniversite hastanesinin ilk günden beri COVID-19 ile mücadelede gerek AR-GE, gerekse tedavi çalışmaları alanında en aktif üniversitelerden biri olduğunu belirten Rektör Gür, “Yapılan bu çalışmalar ara ara kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Doğru bilgi sahibi olunması için kaynağından bilgi paylaşımı önemlidir. Ülkemizde COVID-19 vakaları görüldüğü andan itibaren korunma, tanı ve tedavi; Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından koordine edilmektedir. Gaziantep’te başlangıçta sadece Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi pandemi hastanesi olarak yetkilendirilmiştir. Vakalar artmaya başlayınca Sağlık Bakanlığı talimatıyla tüm şehirlerde olduğu gibi Gaziantep’te de üniversite dahil diğer hastaneler sürece katılmıştır” diye konuştu.

GÜNLÜK 1000 TEST YAPILABİLECEK

Bakanlık onayı olmadan hiç bir merkezin test yapamayacağını ifade eden Rektör Gür, ”Tanı testleri sadece Bakanlığın talep edip onayladığı laboratuvarlarda yapılabilmektedir. Gaziantep’te vaka sayıları uzun süre düşük seyrettiğinden tanı testleri için sadece İl Halk Sağlığı laboratuvarı yetkilendirilmiştir.  Ancak vakalar artınca Sağlık Bakanlığı tarafından donanımı uygun olduğu için Üniversitede de test yapılması talep edilerek yetkilendirilmiştir. Hastanemiz Bakanlığın talep ve onayı üzerine test yapmaya başlamıştır. Öncelikle hastanemize müracaat edenler olmak üzere talep olduğu takdirde günlük 500 test yapılabilmektedir. Hastanemiz güçlü altyapıya sahip olduğu için ikinci bir cihaz eklenerek 1000 test yapılabilecektir” dedi.

GAZİANTEP’TE SAĞLIK ALTYAPISI GÜÇLÜ

Hastanede müracaat eden her hastaya bakıldığını dile getiren Gür, koronavirüs rakamları ile ilgili şu bilgileri paylaştı“Hastanemiz pandemi hastanesi ilan edildiğinden bu yana son zamanlarda müracaatlarda artış görülmekle birlikte şimdiye kadar COVID 19 acil polikliniğimize 662 müracaat olmuş, bunlardan 410 vaka taramalar sonrası şüpheli görülüp en az 3 günlük tedavi verilerek takip edilmiştir.  Hastanemizde müracaat eden her hastaya bakılmaktadır. Bugüne kadar 12’si sağlıkçı 70 kesin tanılı COVID-19 hastası tedavi edilmiş,10’u sağlıkçı 34 hasta şifa ile taburcu olmuştur. 2’si sağlıkçı 36 hastanın tedavisi halen devam etmekte ve yoğun bakımda 4 hasta takip edilmektedir. Gaziantep’te hastanemiz başta olmak üzere sağlık altyapısı güçlüdür. Gerek yoğun bakımlarda gerekse kliniklerde hastanelerimizin doluluk oranı ve ölüm oranları düşüktür. Vakaların artışı test sayısından ziyade gerekli kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Tedbir... Tedbir.”

HER HASTAYA BAKTIK

Tanı ve tedavi alanında sağlık kuruluşlarımızın her türlü fedakarlığı yaparak başarılı bir performans gösterdiğinin tüm vatandaşlar tarafından bilinmesinde fayda olduğuna işaret eden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Şüpheli vaka varsa tetkikleri yapılır, tanı konulursa tedaviye başlanır ve bulaş riski açısından acil filyasyon yapılır. Üniversite hastanesinde neden daha fazla korona virüslü hasta tedavi edilmediği veya neden daha fazla test yapılmadığı gibi sorular anlamsızdır. Olmayan hasta tedavi edilip, algoritmalara uymayan testler mi yapılsaydı? Hasta gelirse bakarsınız ve algoritmalara uyuyorsa test yaparsınız. Hangi hastaların tedavi edileceğine ve kimlere test yapılacağına karar verecek olan merci Sağlık Bakanlığıdır. Kaldı ki korona virüs tanı ve tedavisinde öncelik Devlet Hastanelerine verildiği için vakalar genellikle oralarda toplanmakta ve tanı testleri İl Halk Sağlığı Laboratuvarında yapılmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda Üniversite hastaneleri devreye sokulmaktadır. Başlangıçta tüm vakalar Sağlık Bakanlığının talimatı ile Devlet Hastanelerine yönlendirilmiş ve Üniversite Hastanesi diğer kronik hastalıkların tedavisi için temiz hastane olarak yedekte tutulmuştur. Zamanla vaka sayıları artınca Üniversite hastanesi de korona virüs hastası almaya başlamıştır. İlk zamanlarda korona virüs hastalarının Üniversite hastanesi dışında tedavi edilmesi üniversitemizin bir tercihi değildir. Aksine Sağlık Bakanlığının talimatıdır” ifadelerine yer verdi. 

DOLULUK VE ÖLÜM ORANI DÜŞÜK

Rektör Gür, açıklamasının son bölümünde, Gaziantep’in Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi başta olmak üzere, sağlık altyapısı yönünden güçlü bir kent olduğunu vurgularken, “Başta hastanemiz doktorları olmak üzere, ilimizdeki sağlık çalışanlarının tamamı donanımlıdır. Gerek yoğun bakımlarda, gerekse kliniklerde hastanelerimizin doluluk oranı düşük ve ölüm oranlarımız Türkiye ortalamasının altındadır. Son zamanlarda vaka sayılarındaki artışın sebebi, sağlık alt yapısı veya test sayısından ziyade, gerekli kurallara uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Gaziantep'te test yapma kapasitesi yeterlidir ve ihtiyaç duyuldukça yeni laboratuvarlar devreye alınmaktadır. Sağlık Kuruluşlarımızın ve çalışanlarımızın emek ve fedakarlıklarını görmezden gelerek polemik yapmak şehrimizin bu salgınla mücadelesine katkı sağlamayacaktır. Vatandaşlarımız merak etmesinler. Sayın Valimizin koordinasyonunda Pandemi Kurulu sürekli detaylı bir şekilde değerlendirmelerini yapmaktadır. Özellikle Gaziantep’teki vatandaşlarımızın kültürel yaşantılarından kaynaklanan iç içe yaşam ve birlikte yeme alışkanlıkları ve yoğun sanayi iş gücümüz maalesef vaka sayılarını artırmaktadır. Buna rağmen yine de nüfusa göre vaka sayısı Türkiye ortalamasının altında seyretmektedir. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın amacı en kısa sürede şehrimizi bu salgından kurtarmaktır. Hep belirttiğimiz gibi hastalığın önlenmesi için en önemli ve tek yol, kurallara uymak, fiziksel mesafeye ve el temizliğine dikkat ve maske takmaktır” sözcüklerini kullandı. 

TEST SAYISINDA SIKINTI YOK

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi PCR Tanı Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Yasemin Zer ise, gelen örneklerde korona virüs bulunup bulunmadığının tespitini sağlayan PCR testinin duyarlılığı çok yüksek olan bir yöntem olduğunu belirterek, “Aldığımız örnekleri laboratuvar koşullarında inceleyerek virüsün varlığını saptıyoruz. En fazla 2,5 - 3 saat içerisinde testi tamamlıyoruz. PCR cihazımız bir defada 70 örneği test edebiliyor. Bu da günlük 500 test yapılabilme imkanı anlamına geliyor. Sağlık Bakanlığı gerektiğinde ek test cihazı sağlıyor ve istenirse laboratuvarımızda günde bin test yapabilecek durumdayız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum