1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atay açtı ağzını,yumdu gözünü !!
Atay açtı ağzını,yumdu gözünü !!

Atay açtı ağzını,yumdu gözünü !!

-Üniversitede günde 20 tane test yapılıyor, olacak iş mi bu

A+A-

-Rektör tribünlere oynuyor, elindeki imkanı kullanmıyor

- Tehlike geçmiş değil. İnsanları uyarmak bizim görevimiz

-Gaziantep gibi metropol bir şehirde günde 500 test yapılıyor

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, şehirde herkesin toz pembe bir tablo çizdiğini ve artık birilerinin kral çıplak demesinin zamanının geldiğini söyledi. Gaziantep Üniversitesi ve Vali Davut Gül’ün açıkladığı iyileşen hasta sayılarıyla ilgili açıklamalarını eleştiren Atay,  "Vali bey bir açıklama yaptı. İyileşen sayımız hasta sayısını geçti diyor. Oysa 40 günden beri aynı test sayısı devam ediyor. Halk sağlığı merkezindeki laboratuvarda günde tam olarak 480 test yapılıyor. Bu sayı 500'ü bulmuyor, böyle şey olur mu?. Daha Test sayısını artırmadan vaka düştü denilmesini doğru bulmuyorum. Daha vahimi neden bana test yap diyene test yapılmıyor, semptom göster deniliyor" şeklinde konuştu. Atay bu arada Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür'ün açıklamalarına da tepki verdi ve "Koskoca Üniversite elinde o kadar imkan var, günde 20 test yapıyor. Gaziantep gibi bir şehirde bu kadar düşük test yapılır mı, Rektör bey tribüne oynamaktan başka bir iş yapmıyor" değerlendirmesini yaptı. 

GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRİYORUZ

Sorumluluğu gereği görevini yerine getirmek zorunda olduğunu belirten Atay, "Bir haftadan beri beni onlarca kişi aradı koronayla ilgili. Hepsi de hasta. Özel hastanelerin hepsi dolu. Bir kısmını da evlerine gönderiyorlar. Vali bey bir açıklama yaptı. İyileşen sayımız hasta sayısını geçti diyor. 40 günden beri aynı test sayısını geçmedin. 480 olan test sayısı 500'ü geçmedi. Test sayısını artırmadan vaka düştü diyorsun.  Aramızda gizli koronalı insanlar dolaşıyor. Hiç bir semptom göstermeyen insanlar dolaşıyor. Bunu nasıl çözeriz ? Test sayısını fazlalaştırmaya çözeriz. Antep'te bir tane  laboratuvar var. O da halk sağlığında. Onunda günlük kapasitesi 480. Yani Antep'teki günlük test kapasite 500'ü geçmiyor" diye konuştu. 

REKTÖR TRİBÜNE OYNUYOR 

"Gaziantep Üniversite Rektörü açıklama yapıyor. Antep üniversitesine laboratuvar açtım diyor. Sonra da  korona testi yapacağım" diyor.şeklinde konuşan Atay, sözlerini şöyle sürdürdü: " Araştırıyorum 

pazartesinden itibaren 70'e çıkacak demiş.Son olarak da sosyal medya hesabından bu rakamı 500 olarak belirlemiş. Düne kadar günde 20 test yapıyor ve bunu  laboratuvar açtım diye şehre sunuyordu Sayın rektör. İnsanlar oraya gidiyor benim kapasitem doldu, halk sağlığına gidin deniliyor. Ya sen kimi kandırıyorsun kardeşim. Kaç tane hasta tedavi etmiş biliyor musunuz 40 günde 35-37 hasta tedavi etmiş. Ne hasta tedavi ediyorsun, ne test yapıyorsun. Ne işe yararsın sen ? Tıp fakültesi ne işe yarıyor. 40 günden beri ne yapıyorsun sen ? Korona geldiğinden bu güne kadar katkı sunacak ne yaptın ? Tribüne oynamaktan başka bir şey yok. Yok efendim laboratuvar açtım. Soruyorum kaç tane test yaptın tıss ses yok. Kaç kişiyi tedavi ettin tıss ses yok. Röntgen görüntüleme cihazı aldık.. Kaç tane teşhis ettin tıss ses yok. Tribüne oynuyorlar"

ŞEHİRDE BÜYÜK TEHLİKE VAR

Şehirde büyük bir korona tehlikesinin olduğunu anlatan Atay, "Tehlike geçmiş değil. İnsanları uyarmak bizim görevimiz. Korona bitinceye kadar insanlar mutlaka maskeli dolaşsınlar, sosyal mesafe kuralına uysunlar. Temastan kaçınsınlar. Öyle birilerinin açıklama yaptığı gibi Antep'te iyişen sayı hasta sayısını geçme deme ile insanlar rehavete kapılır. Bu çok yanlış" dedi.

TEST YAPMADAN NASIL ANLAYACAKSINIZ ?

Atay, konuşmasına devamla, "Test yapmadan kimin korona olduğunu nasıl anlayacaksın  ? Adam bulaştıra bulaştıra geziyor.  Adamı karantinayı alman lazım. Adam her yerde geziyor bulaştırıyor. Ama semptom bekleniyor. Fabrikadaki bir vardinaya 60 kişiden 2 kişide korona görülüyor. İki kişiyi hastaneye alıyor, 58 kişiyi evine gönderiyorlar. Halbuki o 58 kişi şu anda 200-300 kişiyiye bulaştırdı. O anda 58 kişiye test yapıp, onları karantinaya alsalardı ne olurdu ? Elbette bu kadar yayılmamış olurdu. Bunların temas ettiği kişileri tespit ediyorsun ama elinde test olmadığı için bunları evlerine gönderiyorsunuz.  Ben diyorum ki temaslı kim ise anında anında test yapın… Diyorlar ki biz test yapmayız evine göndeririz. Semptom çıkınca test yaparız. O zaman o adam bulaştırmış oluyor. Temaslıyı gördüğümüz anda test yapmamız şart." dedi.

OSB'YE LABORATUVAR ŞART

Organize sanayiye bir an önce  laboratuvar açılması gerektiğini altını çizen Atay, "Bununla ilgili girişimde bulunup hızlı bir şekilde korona laboratuvarı açılması lazım.  GAÜN'deki  laboratuvarda en az bin test yapılması lazım.   Biran önce bu laboratuvar  sayısını arttırmalıyız. İnsanlara daha fazla test yapmalıyız. Üniversite Hastanesi elini taşın altına koymalı. Öyle bir  laboratuvar açtım demekle, 20 tane test yapmayla bu iş çözülmez"

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum