1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atatürk’ün sancağı Gazişehir’de
Atatürk’ün sancağı Gazişehir’de

Atatürk’ün sancağı Gazişehir’de

GTO’dan Gazi şehre anlamlı armağan

A+A-

Gaziantep Ticaret Odası Gazi şehrimiz için onurlu bir işe imza attı. GTO yönetimi, Başkomutanlık Meydan Muharebesinde Mehmetçiğin düşmanı inleten Gündoğdu Marşı’na eşlik ettiği sancağı Gazi şehre kazandırdı. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Atatürk’ün sancağını şehrimize kazandırdıkları için gururlu olduklarını belirterek, ”Sancak Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sancağı. Odamız katkılarıyla artık Gazi Şehrimizin. Gaziantep’nin sancağı Gazi Şehrimize armağanımız olsun” dedi.

HİBE EDECEĞİZ

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Meclis Başkanı Hilmi Teymir ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında Gazi şehrimize kazandırdıkları Atatürk’ün sancağıyla ilgili bilgi verdi. Yıldırım, ”Bu gurur yanlızca Ticaret Odasının değil Gaziantep’te yaşayan, Gaziantep’te aş, iş üreten istihdam sağlayan, ben Gaziantepliyim diyen herkesin gururu. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürkün önderliğinde küllerinden yeniden doğmuş bir şehiriz. Gaziantep Ticaret Odası olarak milletimizin küllerinden doğuşunun bir sembolünü gazişehrimize kazandırdık” diye konuştu.

GTO İLKLERE İMZA ATTI

122 yıllık köklü bir kurum olan Odanın hiç bir zaman yaşamı sadece ekonomiden ibaret görmediğini dile getiren Yıldırım,”Çünkü kalkınmak demek bir toplumun sosyal, kültürel, ekonomik gelişinin bütünlüğüdür. Bir oda da bütünü görebildiği ölçüde ülkesine şehrine üyesine faydalı olur. Odamız bugüne kadar gazi şehrin kurtuluş mücadelesinden, gastronomisine, sporundan el sanatlarına kadar birçok alanda özel çalışmalar ve ilklere imza atmıştır. Hiçbir zaman tek başına biz başardık diye bir şey yok. Şehir başarıyor, şehir birlikte yükseliyor ve birlikte ağlıyor, birlikte gülüyor. Gaziantep olarak biz olabildiğimiz için başarıyı yakalıyoruz. Elbette eksiklikler var bunlarıda hep birlikte gidereceğiz” diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

Yıldırım, sancağın şehrimize kazandırılmasında emeği geçen Sıtkı Severoğlu ve Murat Uğurluer’e teşekkür etti. Yıldırım,”Bizler oda olarak bu sancağı Gaziantep’e kazandırmayı bir borç bildik. Sayın Sıtkı Severoğlu’nun bilgilendirmesiyle birlikte  ve tarihçi sanat bilimci Murat Uğurluer’in de katkılarıyla bu sancağı şehrimize kazandırdık. Müzayededen satın aldığımız bu sancağı 25 Aralık Panorama Müzesi’ne sergilenmek üzere hibe edeceğiz. Önce bakımı yapılacak. Bize göre Gazi’nin sancağı Gazi şehre yakışır.” dedi.

ÜZERİNDE BU AYETLER YAZILI

Yıldırım konuşmasının ardından, Hilmi Teymur ile birlikte Sancağı açtı.  Sancağın üzerinde, Saff Suresi Ayet 13:Allah’tan bir yardım ve yakın bir fetih”,

Fetih Süresi Ayet 28:Bütün dinlerin üzerindeki yerini alsın diye resülünü doğru yol rehberi ve hak din ile gönderen O’dur. Buna tanık olarak da Allah yeter.

Ali İmran Suresi Ayet 64:Ey Ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze gelin” yazıyor.

PAHA BİÇİLEMEZ

İpekten imal edilen ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her cephede yanında taşıdığı sancak İzmir’in kurtuluşundan sonra Atatürk tarafından eşi Latife Hanım’a hediye edildi. Geliri, kız öğrencilerinin okutulması amacıyla hayata geçirilen Anadolu Bursiyerleri Programına bağışlanmak üzere müzayedeye çıkarılan ve manevi değeri Gazişehrimiz için çok büyük olan bu paha biçilemez sancak Yönetim kurulu kararı ile alındı. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞi POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.