Ankara çıkarmasından sonra önemli çalışmalara imza atan Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği, bu kez de 50 iş kadını ise Samsun’a çıkarma yaptı. Kuzey - Güney kucaklaşmasını amaçlayan GAGİKAD’ın ‘kurtuluş yolu” projesi ilk adım şehrinde dev bir adımla gerçekleşti.

Proje kapsamında özel olarak hazırlanan Türk bayraklarını Samsun’a taşıdıklarını anlatan GAGİKAD başkanı Dr. Beril Leylek, projeyi en üst seviyede başarmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.  Kuzey ve Güney’i birleştirmek adına başlatılan bu önemli proje hedefe ulaştıklarını söyleyen Leylek, Samsun’a yaptıkları çıkarmada duygu dolu anlar yaşadıklarını vurgulayarak, “Mili mücadelenin ilk adım şehri olan Samsun’a yürümenin gururunu yaşadık.  GAGİKAD’ın yol açıcı cesaret verici adımları her zaman örnek olmuştur. Atatürk’ün kızlarının ileri görüşü ve vizyonu yüksektir. Dev bir adım attık ve gerçek kurtuluşa giden yolda bu adımı kadınlar olarak gurur duyuyoruz” dedi.

BÜYÜK BİR KUCAKLAŞMA YAŞANDI

Projede Gazi Mustafa Kemal'in iki önemli şehrinin Gaziantep ve Samsun arasındaki ticari ve siyasi kucaklaşmasının hedef alındığını belirten Leylek, “Kurtuluş Yolu" üzerinde birçok resmi, siyasi ve ticari ziyaretler gerçekleştirildi. Üç bayrakla yola çıkan heyet, Samsun’a ulaştıklarında bayrakları tek tek  teslim ederek bu anlamlı yolculuğu başarı ile tamamlamanın gururunu yaşadıklarını belirttiler” 

SAMİKAD İLE BULUŞMA

GAGİKAD yönetim kurulu ve üyeleri ile  beraberlerindeki heyet ilk ziyareti Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) başkanı Şehnaz Dereli ve üyelerine gerçekleştirdi. 2 tam günde inanılmaz bir projeyi gerçekleştiren GAGİKAD Başkanı Leylek “Projemiz aslında geçen yıl yapılacaktık. Deprem ve genel seçimler dolayısı ile bu yıla kaldı. Ama iyi ki de kalmış, projeyi daha da geliştirerek çok anlamlı hale getirdik’’ dedi. 

KADININ SEVGİ ELİ İLE ZİYARETLER DEVAM EDECEK

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Haftası'nda Samsun'a gelmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Leylek  "Samsun kurtuluş meşalesinin yakıldığı ilk adım şehridir. Gaziantep  ise kendi kendini kurtaran ve Gazi ünvanı alan bir şehirdir. Atatürk'ün nüfusunun kayıtlı olduğu bir şehirdir. GAGİKAD son üç yılda yapmış olduğu başarılı ve değerli çalışmalarıyla marka değeri olan bir dernektir. Yola çıkarken edindiğimiz misyon, egolarımızı evde bırakıp çantalarımıza akıllarımızı koymak olmuştur. Görevi aldığımız dönemden beri büyük ve ses getiren icraatlarımızı sadece şehrimizde değil ulusalda ve artık uluslararasında başarıp GAGİKAD ismini dev harflerle yazıyoruz. 3 yıl önce başladık bu projeye aslında. Bu devam eden maratondur, İlk olarak yüz kadınla birlikte  Ankara’ya Anıtkabir’e yürüdük. İkincisini deprem sonrası büyük bir felaket yaşayan, ‘Hatay benim şahsi meselem’ diyen Atatürk’ün sözünü tutup izinden yürüyerek  “Hatay Bizim ortak meselemiz” dedik ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızda Hatay’da kutladık. Son olarak ise milli mücadelenin ilk adım şehri olan Samsun’a  yürümenin gururunu yaşadık. Bu iki önemli kadim şehrin kadınları olarak ticarette de siyasette de söz sahibi olmak, faaliyetlerimizi geliştirmek üzere bir araya geldik. İnşallah bu ziyaretler karşılıklı olarak devam edecek. Kadınlarımız tek yönlü değil yüksek vizyonlara ulaşmak için çok yönlü yürüyeceklerdir, mevcut ülkemizin durumu bize bunu emretmektedir. Çok çalışacağız" dedi.

DERELİ: ÖNCÜLÜK ETMEK İSTİYORUZ

Toplantıda konuşan SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli, Samsun'un 19 Mayıs şehri olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, Gaziantep ile Samsun'un ticari olarak ilişkilerini de geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Dereli, "Gaziantep sanayi anlamında oldukça güçlü bir şehir. Samsun da Karadeniz'in başkenti. Böylesine güzel ve büyük iki şehri kadınlar olarak birbirine yakınlaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu tür birlikteliklerle kadınların daha güçlenmesine öncülük etmek istiyoruz" dedi.

DESTEK SÖZÜ VERİLDİ

Her iki şehrin önemli iş kadınlarını bir araya getiren toplantılara katılan CHP Samsun Milletvekili Murat Çan , kadınlara her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade ederek, Gaziantepli iş kadınlarını Samsun'da görmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi. CHP eski Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da, kadınların güçlenmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, her iki derneğin yönetimini ve üyelerini tebrik etti. 

HEDİYE TAKDİMİ

Toplantının sonunda GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek, SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli'ye özgürlüğü ve bereketi simgeleyen el yapımı GAGİKAD  plaketini takdim ederken,  Dereli de Leylek'e Onur Anıtı Atatürk heykeli hediye etti. GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ayrıca, eski milletvekili Hancıoğlu ve Milletvekili Çan'a, Gaziantep'e özgü Kutnu atkı ve şal  hediye etti.

VALİ TAVLI'YA ZİYARET

SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ile beraberindeki  100 kişilik iş kadını ve basın heyeti, Samsun Valisi Orhan Tavlı'nın misafiri oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu Gaziantep'ten  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bugün benim doğum günüm" dediği 19 Mayıs'ta Milli Mücadele'nin ilk adım şehri Samsun'umuzda bulunmaktan  büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden başkan Leylek, bu anlamlı ziyaret için kendilerini ağırladıkları için valiye teşekkür etti.

BAŞKAN DOĞAN İŞ KADINLARINI AĞIRLADI

Samsun ziyaretleri kapsamında GAGİKAD Başkanı Dr Beril Özlem Leylek ve beraberindeki heyet,  SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve üyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan'ı ziyaret etti . Başkan Leylek konuşmasında GAGİKAD’ ın  iş veren ve alanlarında başarılı iş kadınları olduklarına dikkat çekerek  meclislerde ve odalarda daha fazla kadın görmeyi amaçladıklarını belirterek destek olunmasını talep etti 

BAŞKAN TÜRKEL'E EMANETİ TESLİM EDİLDİ

Bu mahallelerde su yok Bu mahallelerde su yok

GAGİKAD heyetinin bir sonraki durağı  Atakum Belediye Başkanı Serhat Türkel oldu. SAMİKAD Başkanı Şehnaz Dereli ve GAGİKAD Başkanı Beril Özlem Leylek ile her iki derneğin üyelerini ağırlayan Başkan Türkel, kadınların gelişimine yönelik her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. GAGİKAD Başkanı Dr Beril Leylek’in   iş kadınlarının çalışma hayatında  yaşadıkları olumsuzluklardan kapsamlı olarak bahsederken belediyelerinde kadın kotasına ve yönetimlerden daha fazla yer verilmesine önem vermelerini beklediklerini iletti. 

19 MAYIS COŞKUSUNA ORTAK OLUNULDU

GAGİKAD Başkanı Dr.Beril Leylek ve beraberindeki heyet 19 Mayıs Atatürk’ü Anma
Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine katılmak için ilk olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadelenin ilk adımını gerçekleştirdiği Bandırma Vapurunu ziyaret ederek duygulu anlar yaşadılar. Oradan resmi törenlerde bulunmak için  Atatürk anıtına geçerek çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundu. İzmir Belediye Başkanı Cemil Turgay, konuşmasında teşekkür etti..

KARAASLAN İLE TOPLANTI YAPILDI

GAGİKAD ve SAMİKAD üyelerinin çalıştayına K Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun milletvekili Çiğdem Karaaslan katıldı. Toplantı bitiminde Başkan Leylek  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun milletvekili Çiğdem Karaaslan ‘a Gaziantep saray kumaşı olarak tarihi dokusunda kutnu şal hediye ederek boynuna taktı. Karaaslan başkan Leylek’e teşekkür etti. 

ÖZGÜR ÖZEL’E  TESLİM EDİLDİ

Toplantı bitiminden sonra otelden ayrılan GAGİKAD heyeti Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in bayram kutlamalarına katılan GAGİKAD ve beraberlerindeki heyet Gaziantep’ten kuzey ve güneyi kucaklaştırmak adına kurtuluş yolu projesi kapsamında , bayrakların ikincisini  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’e takdim etti. Başkan Leylek , Genel Başkan Özel’e “sizin sözünüzü yerde bırakmadık, sırtımıza yüklendik. Gaziantep ve Samsun dediniz , bizde güney kuzey kucaklaşması dedik bu bayrağı size teslim ediyoruz” dedi. Bayrağı Dr. Beril Özlem Leylek’in elinden  alan Özer bu anlamlı sözlerinden dolayı teşekkürlerini ileterek bayrağı açtı  ve teslim aldı. 

AMASYA’DA GAGİKAD COŞKUYLA KARŞILANDI

Gaziantep’ten GAGİKAD’ın başlattığı” Kurtuluş Yolu” etkinliği kapsamında kuzey ve güneyi birleştirmek adına teslim alınan bayrağın üçüncüsü Belediye Başkanı Turgay Sevindi’ ye Başkan Dr.Beril Leylek tarafından teslim edildi. Gaziantep’ ten getirilen bayrağı öperek büyük bir gururla teslim alan Sevindi, GAGİKAD başkanı ve ekibini böylesine önemli bir etkinlikte görmekten duydukları mutluluğu ve teşekkürlerini iletti. 

Editör: Ebru Kont