1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. ATATÜRK?E HAKARETİN YENİ BOYUTU : ANADOLU HİSARI KLÜP BİNASININ YIKIMI
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ATATÜRK?E HAKARETİN YENİ BOYUTU : ANADOLU HİSARI KLÜP BİNASININ YIKIMI

A+A-
“Anadolu Hisarı” 1913 yılında kurulmuş bir spor klübü. 2013 yılında 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken klüp binasını kaybetti ve adeta sokakta kaldı.

Zaferlerle dolu şanlı bir geçmişin ardından günümüz koşullarında Süper Amatör Kümede mücadele eden ve 7 ayrı gençler kategorisinde yarışarak zamana direnen köklü bir klüp.

Marmara Üniversitesi'ne ait arazi içinde bulunan Klüp Binası 19 Ocak 2012 geceyi sabaha bağlayan 04:30 sularında alelacele yıkıldı.

Marmara Üniversitesi ile “Anadoluhisarı Spor Klübü” arasında bir hukuk savaşına dönüşen süreç, yıkım kararı ve kararın durdurulmasıyla yepyeni bir boyut kazanmıştı. Bu konuda “Beykoz Amatör Spor Klüpleri Birliği” Başkanı Asım Özdemir, konuyu çözüme kavuşturmak için çalışmalara başlamıştı. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Spor Bakanı Suat Kılıç'la görüşmek üzere randevu alan “Anadoluhisarı” Klüp Başkanı Adnan Güner ise, Ankara yolundayken Klüp binası, yangından mal kaçırırcasına yerle bir edildi.

Ankara'dan Klüp lehine bir kararın çıkma olasılığını göz önünde bulunduran Marmara Üniversitesi, Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne kaçak bina ihbarında bulunarak yıkım kararı çıkarttı ve milletin uykuda olduğu bir saatte Cumhuriyet'in önemli kazanımlarından biri olan Klüp binasını bir enkaza dönüştürmeyi başardı.

Yıkımın zamanlaması da yıkım şeklide tam bir rezaletti. Giderek sistematik bir hal alan kimliksizleştirme operasyonlarının son halkası olan bu yıkımla birlikte sporcuların malzemeleri ve lisansları enkaz altında kaldığı için “Anadoluhisarı”nın bu haftaki maçını oynayamayacağı bildiriliyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurulan “Beykoz Amatör Spor Klüpleri Birliği” Başkanı Asım Özdemir “04:30'da başlayan yıkım sabah 06:30'da olay yerine vardığında bitmişti. Masalar ve dolaplar çıkartılmış, evraklar gelişigüzel poşetlere doldurulmuştu. İlçe Emniyetimiz bile şaşkındı ve  yıkımdan haberi yoktu. Binanın o halini görünce, sokakta kalan yüzlerce sporcuyu düşündüm ve ağladım. Bu tam anlamıyla bir taarruzdur. Terör yuvaları bile böyle yıkılmıyor. Hâlbuki arazinin 12 Eylül İhtilalinden sonra Kenan Evren tarafından Marmara Üniversitesi'ne verildiğini ve “Anadoluhisarı Klübü'nün orada 19 yıllık kiracılığı vardı” diye konuşmuştu.

Bu rezaleti boyalı ve sansürlü basına yansımayan kısmında ise daha büyük bir vehamet var. “Aydınlık” Gazetesi'nin resimlediği görüntülerde Büyük Atatürk'e ait parçalanmış vecizeler ve yerlere savrulmuş Atatürk büstü manzarayı tamamlıyor.

Atatürk Cumhuriyeti'nin manevi kalelerini bir bir yıkarak zapteden Karşı Devrimin Mimarları, Hemşehri Derneklerine gösterdikleri ilgiyi ve alakayı 99 yıllık “Anadoluhisarı Klübü”nden esirgemiş ve Atatürk'ten arındırılmış devlet ve filtrelendirilmiş toplum yolunda yeni bir ılımlı İslam eylemiyle zaferini daha da perçinlemiştir.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.